Aby bylo na zahradě teplo

Variant, jak se ohřát v zahradě na podzim a v zimě, je spousta. Díky různým typům přenosných topidel a ohnišť si tak můžete dopřát relaxaci v křesle nebo oslavu venku bez ohledu na roční období.

Plynová topidla

Hlavní výhodou zářiče s plynovým pohonem je nezávislost na elektrické energii, můžete ho proto stěhovat po zahradě. Vyrábí sálavé teplo do vzdálenosti několika metrů. Další předností je minimální spotřeba a vysoká účinnost, ale také možnost regulace výkonu. Plynové ohřívače využívají většinou desetikilogramovou propan-butanovou láhev, která ale nijak nekazí estetický dojem, protože je očím skryta v konstrukci zářiče. Součástí plynového topidla Meva Etna Deluxe je rovněž hadice pro přívod plynu a regulátor tlaku. Koupíte ho na www.hornbach.cz.

Elektrické zářiče

Na trhu je dostupných několik druhů přenosných elektrických zdrojů tepla, které se liší nejen tvarem, ale také způsobem ohřevu vzduchu. Do exteriéru jsou nejlepší infrazářiče, na rozdíl od klasických kamínek neohřívají vzduch, ale pouze osoby a předměty, které mají v dosahu. Tyto panely pracují pouze s minimálními ztrátami, uvádí se, že kolem devadesáti procent dodané energie přemění na teplo. Ke standardní funkcím patří možnost zářič naklápět a otáčet, jak potřebujete, nebo regulace teploty. Na www.hornbach.cz koupíte jak výrobky určené k instalaci na stěnu, tak přenosné typy.

Litinová krbová kamna arica eco

Pohled do ohně si můžete úžit nejen na zahradě, ale i v obývacím pokoji. Krbová litinová kamna Arica Eco s výkonem až 11 kW mají unikátní design s prosklením ze tří stran. Dle podmínek lze odkouření vyvést nahoru nebo dozadu. K přednostem patří i jednoduché ovládání, zábrana proti vypadávání polen a vyjímatelný popelník. Koupíte je na www.bauhaus.cz.

Teplo a dobré jídlo

Kamna Kvido můžete umístit na zahradu, do pergoly, na terasu, stačí je postavit na pevnější, nehořlavý podklad, připojit ke kouřovodu – ten si celkem jednoduše sestavíte z devadesátistupňového kolena a roury o délce jeden metr – a můžete začít topit. Mají varnou plotnu a grilovací rošt, jejichž pouhou záměnou buď vaříte, nebo grilujete. Bez plotny slouží otevřené ohniště k opékání. Topeniště je vyrobeno ze silného plechu bez vnitřních obkladů a se speciálním roštem pro přívod vzduchu. Výrobcem je tuzemská společnost KVS Moravia. Další výrobky si můžete prohlédnout na www.kvs-moravia.cz.

Ohniště

Klasické ohniště ze zahrad mizí, což je škoda. Na vině mohou být i zmenšující se pozemky, protože k jeho vybudování potřebujete prostor. Základem je asi dvaceticentimetrový důlek s průměrem jeden metru. Jeho okraje vyložíte kameny a kolem dokola umístíte místa na sezení. Když se oheň chystáte zapalovat jen občas, ponechte tady trávník. Při častějším používání se však zeleň může sešlapat, navíc se pak na nerovný terén hůře umisťuje sezení. Proto sem nasypte štěrk nebo položte ploché kameny.

Venkovní krby

Krby mohou být různých tvarů i provedení, s odlišnými povrchovými úpravami a barevnými odstíny. Jsou vybaveny prostorem pro ukládání dřeva, mají různě velké a rozličně tvarované odkládací plochy, pro snadné čistění bývají některé typy vybaveny nerezovou vyjímatelnou vložkou v popelníku, praktické je i plechové obložení přední strany ohniště. Dají se pořídit v základním i nadstandardním provedení. V menších připravíte pohodlně jídlo pro dvě až čtyři osoby, pro velké skupiny lidí jsou určené sestavy s přídavnými bočními stoly, které zajistí pohodlnou přípravu i servírování jídel.

Přenosná ohniště

Původ přenosného ohniště je pravděpodobně v tradiční míse na vaření, která byla po staletí používána v Indii. Díky kulatému tvaru ji šlo umístit nad oheň a zároveň se z ní mohlo obsloužit současně více lidí. Na mísu však stačí položit grilovací mřížku a hned vznikne společenský zahradní gril, kolem kterého můžete s přáteli vařit všichni dohromady. Poté mřížku sundáte, do mísy přiložíte dřevo a máte stylové zahradní ohniště. Některé mají i krycí poklop, kterým lze oheň rychle uhasit.

 

Magdaléna Krajmerová

Aby bylo na zahradě teplo