Dary zahrady si zaslouží krásný obal…

Rubrika: Doplňky, rss-feed

Asi už víte, jak báječný pocit satisfakce přináší zavařování a nakládání úrody. Ale napadlo vás, že se tato uspokojující činnost dá povýšit i na umění? Platí to jak při samotném zpracování ovoce a zeleniny, které nabízí nespočet variant a kombinací, tak při jeho završení. Můžete si vyhrát s nevšedním označením či ozdobením sklenic, které pak nadělají mnoho parády ve spižírně i v kuchyni. Anebo poslouží jako výjimečný dárek, jaký potěší skoro všechny smysly. Nabízíme vám malou inspiraci…

Dary zahrady

Foto: Shutterstock

Křížaly s vůní štrůdlu

Správný obal si zaslouží i domácí sušené ovoce. Ve skle pěkně vypadá, nevyžaduje etiketu… A pokud ovocné plátky ihned po dosušení vložíte do dobře těsnící sklenice, zůstanou krásně křupavé – což například u křížal velmi potěší. Pokud si přejete zachovat světlou barvu jablek, před sušením je krátce namočte do vody s citrónem. Do sklenice k nim můžete vložit také koření – kousky badyánu a skořice vaše křížaly nejen ozdobí, ale také příjemně doplní přirozenou jablečnou vůni.

Přirozená krása

Že je nejdokonalejším umělcem sama příroda? Láhev s bylinkovým olejem či octem můžete ozdobit velmi jednoduše, když necháte většinu práce na ní. Pro samotnou maceraci se hodí bylinky suché nebo téměř suché, aby se výsledek nekazil, a předem nasekané, aby svou vůni, chuť a léčivé látky uvolňovaly ochotněji. Jako etiketu však můžete vložit i pohlednou čerstvou snítku – jen pozor, aby nebyla mokrá. Pokud ji předem omyjete, nechejte ji oschnout – zvláště pokud se jedná o bylinkový olej, do kterého voda nepatří.

Dary zahrady

Foto: Shutterstock

Správný štětec, půl úspěchu

Pro celkem drobné „plátno“, jaké představuje sklenice na domácí džem, šťávu, likér či víno, dobře poslouží štětce s úzkým svazkem spíše tužších štětin. Barvy na sklo mívají hustší konzistenci a obvykle je nemusíte ředit – díky tomu se vám nebudou na skle roztékat.

Udržitelná paráda

Možná vás až překvapí, jak mile a lákavě vypadají sklenice, jakmile je opatříte jednoduchou čepičkou. Stačí vzít zbytek pěkné látky, ani ho nemusíte vystřihovat do kulatého tvaru. Skvěle vynikne i čtvereček, cípy taktéž vypadají pěkně. A pak už stačí jen kousek provázku…

Dary zahrady

Foto: Shutterstock

Zeleninová mozaika

Nakládaný hermelín nebo camembert milují snad všichni – a ten s domácími bylinkami a zeleninou obzvlášť. Výjimečně dekorativního vzhledu dosáhnete už při samotném vkládání jednotlivých ingrediencí do sklenice. Stačí šikovně využít barev a tvarů zeleniny a poskládat je u stěny jako na výstavě.

Umělecké okurky

Dáváte přednost tvoření s paletou a štětcem? Výběr barev na sklo dnes existuje obrovský, stejně tak jako dalšího malířského hobby náčiní. Pusťte uzdu své fantazii a vytvořte ty nejoriginálnější obaly na domácí dobroty.

Dary zahrady

Foto: Shutterstock

Víceúčelová pokrývka

Umíte háčkovat nebo drhat? Takto umně vyrobený čepeček na sklenici učiní ze zavařeniny skvostný kousek. A poté poslouží třeba jako podložka pod hrnek…

Sušená ozdoba

Citrusové marmelády jsou královnami mezi sladkým ovocem ve skleničce, často vyhrávají degustační soutěže. Ačkoli se u nás málokdy podaří vypěstovat tolik plodů, aby množství stálo za zpracování, k vyzkoušení lákají i ty zakoupené, nebo přivezené z dovolené. Etiketu můžete vytvořit také z citrusů samotných, tak všestranně se dají využít…

Dary zahrady

Foto: Shutterstock

Strašidelné marmelády

Textilní kryty víčka mají nespočet variant, a k látce a provázku můžete navíc přidat ještě třetí prvek. Na provázek snadno navlečete korálek, který celek oživí roztomilým způsobem. Zvláště když vypadá jako vykutálené očko…

Krajka z papíru

Nejen látková, ale i papírová dečka může působit náramně šik. Ať už z bělostného a pečlivě prostříhaného papíru, nebo z obyčejného balicího. Lesk takové skleničce dodá i klasická papírová etiketa.

Sladký zasedací pořádek

Malá domácí zavařenina jako dárek, milá pozornost a zároveň označení místa na svatební hostině? Koho by nepotěšila!

Dary zahrady

Foto: Shutterstock

Nejen pro romantiky

Želé s plátky růží, nejlépe z voňavé růže stolisté, je kulinářským pokladem. Plátky nemusíte mixovat ani cedit, mají jemnou konzistenci i chuť – a výsledek bude vypadat kouzelně.

Aromatická mozaika

Ze sušených darů zahrádky, tedy z květů a listů aromatických rostlin, můžete namíchat vonnou směs zvanou potpourri. Lehce provoní okolí, zvláště když obsah čas od času promnete nebo protřepete. A kromě toho může vonná směs i krásně vypadat! Barvy a tvary můžete do sklenice skládat jako do obrazu…

Zdobené skleničky

Foto: Shutterstock

Levandulová panenka

Hledáte klasiku, která potěší každého? Konejšivá vůně levandule v sáčku se hodí do prádelníku proti molům i na polštář pro lepší usínání. Sáčky můžete ušít ze zbytků látek a vtisknout jim originální, třeba i lidskou podobu. Kromě sušených květů levandule se dají naplnit i dalšími, silně aromatickými bylinkami – například svěží mátou a aloisií nebo sladkou vonnou pelargonií.

Zapečetěný dárek

Jak krásně zabalit domácí likér? Papírový kabátek ho bude nejen chránit, ale i originálně zdobit, zvláště pokud ho místo zalepení zapečetíte. Buď si můžete pořídit pečetící vosk a pečetidla, nebo vosk nahradit voskovkou a pečetidlo si vyrýt z lina, použít mince, knoflíky… Vosk poté opatrně nahřejete nad plamenem, kápnete na místo a přitlačíte pečetidlem. Lístek panašované cesmíny sváteční dojem ještě umocní.

 

Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock

Dary zahrady si zaslouží krásný obal…