Trvalkový záhon může být krásný i v zimě

Aby byla vaše zahrada krásná opravdu po celý rok, kombinujte rostliny se zajímavými materiály, které vyniknou právě mimo sezonu. Například kámen s neobvyklou texturou doplňte okrasnými travami a v předjaří prvními cibulovinami.

PŘED

V současnosti slouží místo jako průchod do další části zahrady. Roste zde zanedbaný trávník, jehož údržbu komplikuje i terénní převýšení.

Osít svažitou část pozemku trávníkem není nejlepší volba – sečení by bylo zbytečně komplikované, navíc zde majitelé plánují postavit schodiště, aby se dalo ve svahu pohodlně pohybovat, a sekačku by po něm museli pracně přenášet. Místo však nabízí ideální podmínky pro trvalkový záhon, který bude hezky vypadat i v zimě.

Okrasné trávy i dřeviny

Místo na plném slunci je vhodné pro velký trvalkový záhon. Ten bude navazovat na chodník, který povede kolem domu po celém jeho obvodu. Vybrané rostliny vytvoří celoročně atraktivní místo, doplní je větší kusy kamene, které s okrasnými travami vyniknou hlavně během zimy. Živý plot z tisu (Taxus baccata) v pozadí umožní vyniknout předsazeným trvalkám. Z okrasných trav majitelé vybrali ověřené druhy jako metlici trsnatou (Deschampsia caespitosa ´Goldschleier´), kavyl péřovitý (Stipa tenuissima), ozdobnici čínskou (Miscanthus sinensis ´Gracillimus´) nebo proso prutnaté (Panicum virgatum). Každý druh má jinou barvu i strukturu listů. Důležité jsou tady i okrasné keře, protože třeba krásnoplodka (Callicarpa japonica) drží dlouho do zimy na svých větvích fialové plody, zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) záhon obohatí o zelenou barvu svých listů a dřín bílý (Cornus alba ´Sibirica´) zase zaujme zářivě červenými výhony. V jarním období zde kromě četných cibulovin rozkvetou i rané trvalky – čemeřice nachové (Helleborus purpurascens), prvosenky jarní (Primula veris) nebo pupkovce jarní (Omphalodes verna), které se svými světle modrými květy podobají pomněnce. Právě jaro bude v této části zahrady nejkrásnější a nejbarevnější. Během léta opět vyrostou okrasné trávy a doplní třapatku zářivou (Rudbeckia fulgida).

Levandule lékařská

Tis červený

Krásnoplodka japonská

 

Nebojte se kamene

Kámen patří mezi nejoblíbenější materiály, a to díky dlouhé životnosti i relativně příznivé ceně. Často na zahradě zůstane po výkopových pracích, a tak ho ani nemusíte odnikud dovážet, navíc místní kámen bude vypadat v záhonech nejlépe. Nebojte se použít i rozměrnější kusy a sesaďte je do skupin, případně doplňte i menšími. Ze stejného druhu horniny lze zvolit i mulč, záhony a dekorace se tak na pohled propojí. Kamenné drtě většinou obsahují různé frakce horniny od větších kusů přes štěrk až po prach. Dobře pokryjí půdu a zamezí nadměrnému výparu vody i zaplevelení. Můžete samozřejmě použít i štěrk. Opatrní ovšem buďte v případě kačírku. Ten se totiž mnohem lépe hodí k valounům než ke kameni ostrohrannému. Při sestavování do kompozice se snažte docílit přírodního vzhledu, kámen proto usazujte vždy pod úroveň půdy, aby se zapustil do terénu.

Růže

Sněženka podsněžník

Prvosenka jarní

Péče během roku

Každý trvalkový záhon potřebuje pravidelnou péči, nejnáročnější bude v předjaří, kdy musíte odstranit veškerou odumřelou hmotu trvalek i trav. Dávejte při tom pozor, abyste nepoškodili právě rašící cibuloviny. Jarní trvalky je možné ostříhat už na podzim. Tvarovaný živý plot a zimostrázy budou vyžadovat pravidelný řez. Protože jde o pomalu rostoucí dřeviny, stačí ho provádět pouze jednou ročně, v červnu nebo červenci. Krásnoplodka téměř žádnou údržbu nevyžaduje, na rozdíl od dřínu, pro který se možná častěji používá označení svída. Pestré barvy jsou totiž typické jen pro jedno- až dvouleté výhony, ty starší postupně tmavnou. Proto je na jaře ostříhejte.

 

alternativa

Růže v hlavní roli

Dobře větrané stanoviště a slunce prospívají růžím, které se mohou stát vhodnou alternativou trvalkového záhonu s okrasnými travami. Vysadit sem můžete hned několik různých typů – keřové, čajohybridy a na pozadí se hodí růže popínavé, kterým dopřejte stabilní oporu. Pokud se chcete těšit z krásy jejich květů, pak se zajímejte o růže ze skupiny David Austin s plnými polozavinutými květy nestandardních tvarů. Doplnit je může levandule lékařské (Lavandula angustifolia), šalvěje lékařské (Salvia officinalis) nebo jednoletý sporýš argentinský (Verbena bonariensis).

 

Lucie Peukertová, kresba a foto autorka a Shutterstock

Trvalkový záhon může být krásný i v zimě