Zahrada, která vám opravdu slouží

Kvalitní půda je základem každé užitkové zahrady. Při péči o ni se můžete dopustit mnoha chyb, ačkoli vše děláte dobře a podle návodu. Víte, kam správně umístit zeleninové záhony a jak je založit?

Úspěch hospodaření na zahradě závisí také na její dostupnosti. Užitkové záhony si nejspíš neumístíte hned vedle terasy a domu, ale nejzazší konec pozemku také není zrovna ideální. Důležité je, abyste se k nim dostali po zpevněné cestičce a pohodlně i za deštivého počasí. Totéž platí i pro kompostér či kompost, na který budete nosit odpadky z kuchyně.

Jak na plánování záhonů

Pěstování by mělo být dostupné nejen ohledně umístění. Ať vás bolí či nebolí záda, zvolte vyvýšené záhony místo těch v úrovni okolního terénu. I zvednutí okolo dvaceti nebo třiceti centimetrů učiní práci na záhonech pohodlnější a zjednoduší péči o rostliny. Většina druhů zeleniny je náročná na světlo, proto užitkovou část neumísťujte například pod vzrostlé stromy, které by nejen stínily, ale zároveň by i svými kořeny odčerpávaly plodinám vodu spolu s živinami. Stejně tak je dobré zakládat záhony v blízkosti zdroje vody.

 

Méně je mnohdy více

Pokud na zahradě nechcete trávit veškerý svůj volný čas, rozmyslete si, kolik zeleniny vlastně potřebujete vypěstovat. Bylo totiž dokázáno, že poměrně efektivní je pěstování plodin na jednom metru čtverečním. Tento malý prostor dokáže uživit malou rodinu, ale vyžaduje plánování a také praktické střídání plodin. Pokud tedy chcete konzumovat zeleninu hlavně v čerstvém stavu a nepotřebujete si dělat velké zásoby na zimu, zvažte i tento způsob pěstování, který nestojí moc času.

Rýt či nerýt?

Ať už si pořídíte pouze metrový záhon nebo zelenině vyhradíte více metrů čtverečních, nemusí to znamenat, že práce na zahradě pro vás bude dřina. Záleží na tom, jakou péči o půdu zvolíte. Například majitelé přírodních zahrad půdu neobracejí do hloubky jednoho nebo dvou listů rýče, ale pouze ji povrchově zkypří rycími vidlemi. Tento způsob se používá i při zapracování zeleného hnojení. Samozřejmě tato péče je vhodnější pro péči o lehkou půdu. U té těžší, jílovité se rytí zřejmě nevyhnete, ale rozhodně ho nemusíte dělat do takové hloubky. Také zvažte, zda není lepší do půdy zapracovat písek, který ji vylehčí, čímž se práce zjednoduší.

 

Jaký způsob zvolíte

Co se týká pěstování, ideálně už na samém začátku byste se měli rozhodnout, zda zvolíte klasický způsob, kdy se spolehnete například na komerční hnojiva, nebo se rozhodnete pro přírodní zahradu. První způsob je jednoduchý, a proto stále oblíbený. Syntetické přípravky je samozřejmě nutné používat ve správné míře a podle návodu, jak to doporučují výrobci, abyste půdu zbytečně nezasolovali. Zastánci toho druhého preferují zodpovědné hospodaření, které nezatěžuje životní prostředí ani lidské tělo.

Zahrada, která vám opravdu slouží