Jak na řez drobného ovoce

Také jste podlehli kouzlu a skvělé chuti drobného ovoce a máte na zahradě jak mnohé známé rostliny, tak neobvyklé odrůdy pěstované poměrně krátkou dobu? Chcete-li se dočkat bohaté úrody, potřebují i tyto stromky pravidelný řez. Ovšem ten se může druh od druhu výrazně lišit.

rez_1

Do skupiny drobného ovoce se řadí jak stálice jako rybízy, angrešty, maliník, ostružiník či borůvky chocholičnaté, tak i vzrůstem větší rostliny typu dřín obecný, rakytník řešetlákový nebo pestrá škála různých druhů muchovníků. Všeobecně platí, že chcete-li je držet v dobré kondici, pravidelně odstraňujete staré, poškozené či napadené dřevo a stejně tak kolmé a křížící se výhony. Koruna u všech druhů by měla být vzdušná, aby se do ní dostalo světlo.

Pozor na chybnou techniku

Ačkoliv se tyto rostliny souhrnně označuji jako drobné ovoce, může se jejich pěstování lišit. V praxi pak dochází k mnoha chybám nejen při samotné výsadbě, ale hlavně při řezu. Pokud zvolíte chybnou techniku, v sezóně se nemusíte dočkat žádné sklizně nebo plody nestihnou dozrát. Snažte se proto dozvědět o vysazovaném druhu co nejvíce informací hned na začátku. Pozor, někdy se s odlišnostmi v pěstování setkáte i v rámci jednoho druhu. To platí třeba pro maliník, u nějž si můžete sami ovlivnit dobu plodnosti. Jinak se totiž řežou rostliny plodící brzy v létě a zcela odlišnou techniku volíte u maliníku s pozdní sklizní plodů. Pokud se v drobném ovoci moc neorientujete, poraďte už při jejich nákupu, ideálně ve specializované prodejně, kdy a jakou techniku řezu zvolit.

řez bílého a červeného keřového rybízu

řez bílého a červeného keřového rybízu

Ideální je zima, ale...

Většina druhů drobného ovoce vyžaduje řez v zimě nebo brzy na jaře, tedy v klidovém období, než rostliny přijdou do plné vegetace. I když pouze na kalendář se nespoléhejte. Všeobecně platí, že byste neměli brát nůžky do ruky, když teploty klesají příliš nízko. Ale ani toto pravidlo nelze zevšeobecňovat. Zatímco u malin mráz neznamená žádnou překážku, při prořezu citlivějších druhů už to problém být může. Pokud se tedy chystáte k řezu muchovníku, mišpule, borůvek nebo třeba rakytníku, raději vyčkejte na příznivější období. Při silných mrazech dochází k poškození pletiv po obvodu ranky vzniklé při odstranění výhonu a zároveň se zvyšuje riziko lámání větví, které jsou v těchto podmínkách dost křehké. Při řezu se snažte dělat čistou a neroztřepenou ránu.

U některých druhů dochází k úplnému odstranění výhonů až u země, jindy se řeže na větevní kroužek. V těchto případech veďte řez mírně šikmo, přičemž rána nesmí nikdy zasahovat do kmínku a zároveň nesmí vznikat pahýly, které se z principu nikdy nezahojí.

Mnohem jednodušší je péče například o muchovníky, které nevyžadují pravidelné zmlazení, jen čas od času u nich odstraňte výhony zahušťující vnitřní strukturu rostliny. Stejně postupujte u mišpulí a rakytníku.

Zcela specifickou kapitolou jsou pak popínavé druhy, například aktinidie známé široké veřejnosti jako zahradní kiwi. Tyto bujné rostliny vyžadují každoroční řez, při němž se odstraňuje velké množství prutů, které aktinidii příliš zahušťují.

řez borůvky chocholičnaté

řez borůvky chocholičnaté

Jak na nejznámější druhy

Na zahradách se nejvíce pěstují maliny, rybíz, angrešt či borůvky. Zde je návod na péči o ty nejrozšířenější druhy.

ČERNÝ RYBÍZ

Tento druh rybízu se nejčastěji pěstuje jako keř s bujným růstem, proto se rostlina velice rychle zahušťuje. Každý rok je tedy nutné zcela odstranit několik nejstarších výhonů a zároveň prořezat i zbylé větvící se výhony, které zkracujete na nižší silný výhon. Řez vždy vedete směrem ven, aby se otevřela koruna světlu a působila vzdušně.

řez černého keřového rybízu

řez černého keřového rybízu

ČERVENÝ A BÍLY KEŘOVITĚ ROSTOUCÍ RYBÍZ

Technika řezu u keřovitě rostoucích rybízů je podobná jako u roubovaného stromkového rybízu. Při omlazení se zaměřujete na likvidaci zbytečných a křížících se výhonů. Všechny mladé větvičky zkracujete asi na polovinu jejich délky.

KEŘOVÝ ANGREŠT

Pravidelný řez vyžadují odrůdy angreštu s trny také z praktického hlediska. Vzájemně propletené větve se velice špatně odstraňují a vyndávají z porostu. Při řezu se zaměřujeme především na zjednodušení celkové struktury, keř musí být vzdušný. Mladé přírůstky zkracujete na jeden pupen.

řez keřového angreštu

řez keřového angreštu

OSTRUŽINÍK

Ostružiník patří mezi velice bujné rostliny, proto je nutné všechny výhony dosahující délky několika metrů uvazovat k oporám, například k drátům napnutým mezi dva sloupky. V praxi se lze setkat s několika způsoby pěstování, které se liší v uspořádání výhonů na opoře. Ty se někdy upínají do tvaru vlny nebo také vějíře. Rozhodně každý rok odstraňte odplozené dřevo, řežte ho těsně nad zemí. Tyto staré výhony nahradí mladé pruty a ty je nutné vyvázat během sezony k opoře.

řez ostružiníku pěstovaného na drátěné konstrukci

řez ostružiníku pěstovaného na drátěné konstrukci

BORŮVKA CHOCHOLIČNATÁ

Tento oblíbený keř vyžaduje každoroční prořez zaměřený především na likvidaci starého odplozeného dřeva, které se pozná podle hustého větvení. Z mladých výhonů ponechte jen ty silné postranní jdoucí směrem ven. Pravidelným řezem dosáhnete průběžného zmlazování a tvorby nových plodných prutů.

zmlazení na podzim plodícího maliníku

zmlazení na podzim plodícího maliníku

MALINÍKY

Maliník patří mezi nejbujnější druhy ovoce vůbec. Během roku vytváří mnoho mladých výhonů, které nekontrolovatelně vyrůstají i ve vzdálenějším okolí od keře. Tyto mladé rostliny průběžně likvidujte. Pokud chcete sklízet plody u maliníku v létě, je nutné v zimě nebo v předjaří odstranit všechny staré výhony a ponechat pouze ty letošní, které budou plodit právě v létě. Staré výhony řežte na úrovni půdy. Naopak chcete-li maliny na podzim, musíte provést mnohem radikálnější řez než u „letního“ stromku. V zimě nebo v předjaří odstraňte úplně všechny výhony až u země. Ačkoliv tento postup vypadá poměrně radikálně, maliník během jara rychle vytvoří velké množství nových výhonů, které během sezony vyrostou a na podzim dají bohatou úrodu plodů.

zmlazení v létě plodícího maliníku

zmlazení v létě plodícího maliníku

Vhodné nářadí

Vhodné nářadí se u různých druhů může výrazně lišit, ale nejčastěji využijete ostré ruční nůžky. Při řezu většího množství rostlin zvláště oceníte typy s otočnou rukojetí, které výrazně šetří ruce. Při řezu značně přerostlých dřevin se hodí i ruční pilka nebo pákové nůžky, které odvedou dobrou práci například při péči o několikaleté přerostlé výhony ostružiníku v kultivaru s trny.

Foto Lucie Peukertová a Shutterstock, kresby Lucie Peukertová

Další informace najdete v prosincovém vydání magazínu Flóra.

Jak na řez drobného ovoce