Jak nastolit ve sklepě pořádek

Rubrika: Technika

K tomu, abyste zajistili ve sklepě pořádek a dokázali ho udržovat, potřebujete jednak odhodlání konečně se pustit do úklidu, třídění a vyřazování nepotřebného a jednak odpovídající vybavení sklepa.

Pro přehledné ukládání věcí jsou nepostradatelné regály a police.

Pro přehledné ukládání věcí jsou nepostradatelné regály a police. Udržet v nich pořádek vám pomohou vhodné obaly, boxy a krabice všech velikostí a tvarů, k uskladnění ovoce upotřebíte bedny a bedničky, přepravky a lísky. V mnoha rodinách se sklep využívá jako úložiště a odkladiště všeho, co zrovna není potřeba. Častým způsobem využití je i uskladnění jablek, brambor, kompotů, nakládaných okurek, soudku s kysaným zelím a dalších výrobků. Abyste měli vše rychle po ruce a udrželi si přehled, co ve sklepě vlastně máte, je nutné sklep čas od času uklidit. U sezonních produktů je to snazší – brambory, jablka i zavařeniny přes zimu spotřebujete. Slouží-li sklep převážně k odkládání věcí, musí mít každá svoje místo, abyste ji snadno našli.

Udělejte si místo

Většina z nás není zvyklá vysloužilé věci vyhazovat, protože se jednou mohou přece ještě hodit. Pokud se vám ale ve sklepě hromadí staré kartony, noviny a časopisy, s tím, že je někdy v budoucnu dáte do sběru, je načase to udělat. Kontejnery na tříděný odpad jsou dnes všude. Je také zbytečné schovávat stovky zavařovacích sklenic, když jich každý rok potřebujete na marmeládu sotva dvacet. Ani staré nefungující elektrospotřebiče uschované pro součástky, nepojízdný bicykl, vyschlé nátěrové hmoty a podobné věci nemá cenu skladovat. Pokud při úklidu najdete věci, které vám neslouží, ale někomu jinému by posloužit mohly, případně by mohly zajímat sběratele, zkuste je nafotit a nabídnout přes internet.

Světlo do temnoty

V pološeru a v temných koutech se špatně uklízí a při „intimním osvětlení“ se také ne moc dobře hledá. Lepší než jedna zaprášená slabá žárovka u stropu je několik zdrojů světla, čím víc, tím lépe. Nejvhodnější jsou bateriová LED svítidla s pohybovým čidlem, která můžete zavěsit přesně tam, kde budou potřeba, a která svítí jen tehdy, když je to nutné.

Skříně a skříňky

Sklepní prostory nebývají příliš velké. Tím důležitější je účelně využít každý metr čtvereční. Závěsné skříňky pomáhají šetřit místo a jsou ideální k ukládání nejrůznějších čističů, dezinfekčních přípravků, barev a podobných věcí, navíc bezpečně mimo dosah dětí. Ušetříte, když využijete staré skříňky, které máte doma po renovaci kuchyně nebo kterých se chtějí zbavit vaši známí. Ani stará skříň nemusí přijít vniveč – pokud ji umístíte ve sklepě, můžete v ní přechovávat sezonní oblečení – ulehčíte tak skříním nebo šatně v bytě.

Mějte to na háku

I v úzkém sklepním prostoru zůstane po zavěšení skříněk na jednu stěnu na protilehlé stěně dostatek místa na zatlučení háčků a skob, na které je možné zavěsit i velké předměty jako jízdní kola nebo lyže. To, co používáte nejčastěji, samozřejmě umístěte co nejblíže po ruce. Na háčky lze zavěsit i další věci, například zahradní náčiní, hadice a podobně. Běžné nářadí, které často potřebujete (šroubováky, kladívko, kleště), zavěste do výše očí.

Vděčné regály

Regály jsou nejběžnějším a nejpraktičtějším nábytkem pro vybavení sklepa. Umístěte je tak, aby byly všechny dobře dostupné. U stěny mají největší stabilitu, je ale lepší je ke zdi přišroubovat, aby se nemohly převrátit. Nemusejí vždy dosahovat až do rohů – ty ponechte pro neskladné předměty, které by se do regálů nevešly, například zimní pneumatiky. Rozmyslete si také rozestupy polic – změřte bedny, boxy, přepravky, pořadače a vše, co budete do polic ukládat. Regály je dobré si předem tematicky rozdělit (elektro, dekorace, nářadí…) a police pak označit štítky. Občas používané věci, například vybavení na dovolenou a sportovní potřeby včetně kufrů, uložte na nejvyšší police. Věci, pro které chodíte pravidelně (toaletní papír, tablety do myčky, sáčky do vysavače), uložte tam, kam pohodlně dosáhnete. Doprostřed místnosti nestavte bedny, kola a podobně, abyste měli k regálům vždy volný přístup. Záleží i na výběru vhodných polic. Dřevěné vypadají pěkně a jsou stabilní, nejsou ale nejvhodnější do vlhkého sklepa kvůli riziku napadení hnilobou a plísní. To nehrozí u regálů plastových, které jsou ale méně stabilní a nelze do nich ukládat těžké předměty. Nejvhodnější jsou do sklepních prostorů kovové regály. Jsou velice odolné, vydrží i velkou zátěž a jen tak lehce se nezničí.

Jak ukládat zásoby

Ve sklepě, který slouží k ukládání zásob, by se teplota měla pohybovat v rozmezí 8–15 °C. Stejně jako sílí trend využívat regionální ovoce a zeleninu, vzrůstá i zájem o staré osvědčené způsoby skladování. Nedílnou součástí zařízení sklepa na zeleninu a ovoce je proto bedna na brambory a regál s dřevěnými policemi na skladování jablek. Jablka lze také ukládat do dřevěných lísek, které je možné stavět na sebe. I „tekuté zásoby“ v lahvích je výhodnější ukládat do polic, v nichž máte dobrý přehled, a nenechávat je v plastových basách postavených na sobě. Láhve vína se ideálně skladují ve vodorovné poloze ve speciálních regálech ze dřeva, plastu či kovu. V moderních budovách ale není možné dosáhnout vhodných podmínek jako v tradičním vinném sklípku bez klimatizace, případně bez klimatizované vinotéky.

Do krabic!

V obchodech je velký výběr nejrůznějších krabic a úložných boxů. Ty menší využijete k uložení drobných sezonních věcí (vánočních ozdob aj.). Kvůli úspoře místa jsou nejvýhodnější krabice, které se dají stohovat, z hlediska přehlednosti boxy z průhledného plastu, případně s průhledným víkem nebo s „okénkem“. Jsou-li vodotěsné, můžete v nich skladovat i dokumenty, časopisy, fotografie nebo oblečení, aniž by je poškodila vlhkost. Pro snazší hledání je vhodné na krabice napsat, co v které je.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Jak nastolit ve sklepě pořádek

Save

Jak nastolit ve sklepě pořádek