Kultivace půdy

Rubrika: Technika

Při správném použití připraví rotavátor pozemek pro následující výsev nebo výsadbu rychle, snadno a bez větší námahy. Pokud vám ale práce s rotavátorem připadá jako dřina, pravděpodobně s ním nevhodně zacházíte.

Rotavátor oceníte zejména na středně těžkých a těžších půdách.

Rotavátor oceníte zejména na středně těžkých a těžších půdách, kde brány nebo pasivní kultivátor nerozmělní hroudy dostatečně jemně. Při práci však musíte dodržovat několik pravidel.

Dlouhý plevel

Dbejte na to, aby plevel na pozemku určeném ke kultivaci nebyl příliš vzrostlý. Namotával by se na hvězdice s kypřicími noži a ztěžoval zpracování půdy. Před začátkem rotavátorování ho proto pomocí motorové kosy nebo mulčovače rozsekejte na drobné kousky.

Vlhkost půdy

Nikdy nepracujte v rozmáčené nebo přemokřené půdě, příp. bezprostředně po dešti. Během krátké doby se v ní obalí kypřicí nože zeminou a přestanou pracovat. Navíc se v mokré půdě vytvářejí nežádoucí hroudy, které se později těžko rozmělňují. Pro práci na lehkých či písčitých půdách jsou praktičtější hvězdice s pravoúhlým zakřivením nožů, nedochází s nimi k zahrabávání stroje. Na ostatních půdách používejte hvězdice kopinaté, které do půdy lépe pronikají. Při zpracování přeschlé či ztvrdlé půdy se vyplatí rotavátor opatřit zatěžovacími závažími. Těžší stroj se do ní pak snáze zahlubuje. V kamenitých půdách opatřete stroj krytem, který zabrání nebezpečnému odlétávání kamenů. Vyhnete se tak při obsluze zranění a případnému poškození motorové jednotky. Při práci vždy používejte bezpečnostní vypínač zapalování, zvláště u rotavátorů se zpátečkou.

Kypřicí nože

Pro snadnější ovladatelnost pracovní části rotavátoru je vhodné nasazení dvou pravých a dvou levých hvězdic s noži. Širší rozchod ztěžuje otáčení stroje na konci řádku. Při nasazování nožů je důležité stejné, tj. zrcadlově převrácené umístění hvězdic na obou stranách převodovky. Pokud jsou pravé hvězdice pootočeny oproti levým jinak, dochází ke ztížení vedení rotavátoru, stáčení ke straně a namáhavé obsluze. Rotavátor je také nutné opatřit zadní radličkou, která při zahloubení stroj brzdí a zajišťuje tak dokonalé rozmělnění půdy.

Kolo a další

Podle potřeby lze na rotavátor namontovat přední vodicí kolo, které slouží ke snadnějšímu otáčení stroje na konci řádku. Na lehkých půdách ho nastavte tak, aby při požadovaném zahloubení nožů jelo po povrchu půdy a bránilo případnému zahrabávání. Pro kvalitní zpracování půdy je obvykle nutné pozemek přejet rotavátorem vícekrát, ideálně kolmo na předchozí přejezd. Je-li to možné, vyklopte před posledním přejezdem řídítka do strany – nepošlapete si tak již obdělanou půdu.

Kultivátor a rotavátor – v čem je rozdíl?

  • Kultivátor slouží k předseťové přípravě půdy, nakypření před výsadbou, prokypření meziřádků a jinému mělkému zpracování půdy během vegetace. Rotavátor je naopak určen k rozdrcení tvrdé půdy, prokypření do větší hloubky a dokonalejšímu rozmělnění a promísení půdy.
  • Zatímco rotavátor má nože rotující na hřídeli, kterou pohání vždy vlastní motor, kultivátor je z pohledu pohonu pasivní tažené zařízení.

Minirotavátor B-020 H

Minirotavátor B-020 H je lehký a skladný stroj značky Bertolini určený pro pohodlné kypření záhonků a políček. Pohon zajišťuje čtyřtaktní motor Honda GX 25 o výkonu 0,8 HP. Nosnou část tvoří robustní hliníková skříň se šnekovým převodem a trubková konstrukce, která navazuje na skladná a o 180° otočná řídítka. Stroj je dodáván se čtyřmi samostatnými kypřicími noži o celkovém záběru 30 cm. Součástí jsou i odnímatelná kolečka určená pro nepracovní přesuny. Na www.mountfield.cz pořídíte minirotavátor za 10 062 Kč.

Husqvarna TF 324

Husqvarna TF 324 je snadno ovladatelný a spolehlivý kultivátor se všemi základními funkcemi. Práci s ním usnadňuje motor Subaru a zpátečka. Vybaven je odnímatelným krytem převodovky s maznicí pro dlouhou životnost stroje, ochranným krytem proti poškození porostu a nastavitelnou řídicí rukojetí. Stroj je vhodný pro zahrádkáře amatéry a zákazníky, kteří ocení praktičnost a spolehlivost. Hrobkovač a ocelová kola jsou k dispozici jako volitelné příslušenství. Doporučená cena je 19 490 Kč. www.husqvarna.cz

FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Kultivace půdy

Kultivace půdy