Svěřte trávník robotické sekačce

S robotickou sekačkou ušetříte čas, který můžete věnovat jiné práci, odpočinku nebo rodině. Co musíte udělat, aby za vás převzala práci?

Výšku sečení robotické sekačky Viking iMow MI 632 PC lze nastavit praktickým otočným ovladačem od 20 do 60 milimetrů.

Výšku sečení robotické sekačky
Viking iMow MI 632 PC lze nastavit
praktickým otočným ovladačem od 20
do 60 milimetrů.

Dokovací stanice
Nejdříve musíte sekačce nainstalovat základnu a vytyčit oblast, v níž se bude pohybovat. Základnu tvoří plastová deska s dokem. Do elektrické sítě se zapojí pomocí transformátoru, který slouží nejen k přenosu elektřiny, ale i k vysílání signálu, pomocí nějž se sekačkou komunikujete. Nejvhodnější je pro ni stálé zastřešené místo na okraji zahrady nebo cesty mimo trávník. Přívodní kabel základny může být až 20 metrů dlouhý. Jakmile sekačce dojde energie, najede na desku, konektory se spojí se základnou a dobije se.

Vymezené hranice
Prostor, v němž se má robot pohybovat, se vymezuje hraničním kabelem, který může měřit i několik stovek metrů. Kabel přitom nemusí být uložený v půdě, stačí ho k ní pouze přichytit dodanými kolíky, časem sám zaroste travou. Nainstalovaný by měl být v jednom kuse a bez přerušení i kolem všech překážek. Přeseknutí kabelu nehrozí, jelikož čepele sekačky se pohybují výš, než je uložený. Po zapojení do základny vytvoří kabel neviditelné hranice, za něž se robot nedostane.

Tlačítka a displej
Každá robotická sekačka je vybavena LCD displejem a tlačítky pro start, okamžité zastavení, kurzorovými šipkami nebo numerickou klávesnicí. Většina modelů vyžaduje před zapnutím PIN kód (kvůli možnému odcizení). Některé sekačky jsou vybavené i bezpečnostním alarmem nebo dešťovým senzorem, díky němuž poznají, že se mají jet schovat. Robota stačí naprogramovat na pravidelné sečení a víc se o něj nemusíte starat.

Výška sečení
Nastavení výšky seče se u různých typů sekaček liší. Některé jsou vybavené otočným ovladačem, jiné je nutné zvednout a otočit „vzhůru nohama“, uvolnit žací čepel a ručně ji nastavit do dané výšky. Žací nože vypadají podobně jako u běžné sekačky nebo jako samostatné výměnné žiletky. Náhradní nože bývají často součástí balení. Po zvednutí ze země se každá robotická sekačka sama zastaví, a nepředstavuje tudíž žádné riziko.

Co je dobré vědět

  • Robotické sekačky se vyrábějí v různých velikostech a výkonech podle rozlohy  zahrady.
  • Značné rozdíly mezi sekačkami jsou v kvalitě baterie – její výdrži a době nabíjení.
  • Robotické sekačky nejsou vhodné na neupravovaný a drnovitý trávník.
  • Posečenou trávu nechávají ležet na trávníku, kde dojde k jejímu rozkladu.
  • Průměrná cena robotické sekačky je nad 25 tisíc korun.

FOTO: ARCHIV FIREM ROBOMOW A STIHL

Svěřte trávník robotické sekačce

Svěřte trávník robotické sekačce