Nářadí pro řez stromů a keřů

Rubrika: rss-feed, Technika

Zahradnické nůžky patří mezi nářadí, které v zahradě používáte nejčastěji. Potřebujete je nejen k péči o dřeviny, ale užitečné jsou i při sklizni bylinek, zkracování okrasných trav nebo trvalek. Pokud vlastníte více ovocných stromů nebo jste si u domu vysadili živý plot, čeká vás několikrát za sezonu udržovací nebo tvarovací řez – pak určitě oceníte i další kvalitní nářadí.

Nůžky a zahradnická pilka patří do základní výbavy, kterou by si měl pořídit každý, kdo chce pečovat o dřeviny. Na trhu seženete širokou škálu různých typů v mnoha provedeních, které značně usnadňují práci s keři a stromy. Které nůžky budou pro vás nejlepší, záleží na tom, zda jste si kolem domu vysadili okrasné dřeviny, které potřebují pravidelný tvarovací řez, nebo jestli budete prořezávat či zmlazovat ovocné stromy a keře – na každou práci potřebujete něco jiného. U velkých zahrad zjednoduší práci nářadí elektrické, benzinové nebo akumulátorové.

Ruční nůžky jsou základ

Při řezu ovocných stromů, zmlazování okrasných keřů, ale třeba i při odstraňování suchých květenství vždy sáhněte po nůžkách. Sice vypadají jedny jako druhé, ale i ony jsou dostupné v mnoha variantách a platí, že třeba lehčí nůžky určené na péči o trvalky nejsou vhodné na řez ovocných stromů. V první řadě se rozlišují na typ pro praváky a leváky. Někteří výrobci pak nabízejí své výrobky v různých velikostech, které se značí stejně jako velikosti oděvů – S, M, L či XL. Pokud se v písmenech ztrácíte, výrobci poskytují tabulky, v nichž byste měli poznat svou velikost. Všeobecně platí, že ženy s malýma rukama volí většinou S, zatímco muži se pohybují ve velikostech L a XL.

Klasické, nebo s otočnou rukojetí?

Kromě nářadí v takzvané hobby kategorii obchody nabízejí i profesionálních ruční nůžky. Sice jde o nemalou investici, ale toto nářadí slibuje kvalitní provedení a hlavně odolné materiály. Zatímco u levných výrobků se může stát, že nepřežijí jednu nebo dvě sezony, ty profesionální slouží třeba deset i více let. Vždy ovšem záleží i na údržbě. Pokud máte jedny nůžky a používáte je často, zřejmě budete muset po čase vyměnit některé  z nejnamáhanějších komponentů. Kvalitní typy lze ovšem podle návodu rozmontovat a potřebný díl snadno vyměnit. A ani ostří nevydrží příliš časté broušení. I to byste měli brát při jejich výběru v úvahu.

Na trhu se také můžete setkat s nůžkami s otočnou rukojetí. Možná vám tato vlastnost nepřijde zrovna praktická, ale věřte, že ji oceníte hlavně při častém řezu. Výrazně totiž šetří ruce, především pak namáhané zápěstí. Zpočátku se vám možná s těmito nůžkami nebude pracovat úplně dobře, zvlášť jste-li zvyklí na statickou rukojeť, ale časem poznáte jejich výhody.

Pro různé druhy řezů

Aby to nebylo příliš jednoduché, výrobci nabízejí různé typy ručních nůžek:

  • Nejčastějším typem jsou ty pro péči o dřeviny, které mívají zpravidla robustnější konstrukci.

  • Dalším typem jsou výrobky konstrukčně lehčí, vhodné na řez bylinek, sklízení ovoce nebo pro péči o trvalky.

  • Pokud jste propadli pěstování bonsají, pak si pořiďte speciální nůžky pro jejich pravidelné zaštipování.

  • Majitelům větších ovocných sadů lze doporučit ruční nůžky s akumulátorovým pohonem, které výrazně zefektivňují práci při řezu dřevin.

  • Pro střih ve výškách sáhněte po takzvaném houseníku. Při práci se tak obejdete bez štaflí či žebříku. Houseníky mívají lehkou hliníkovou násadu, a některé typy jsou dokonce pro snadnější manipulaci vybaveny držadlem na hliníkové trubce.

Pro silnější větve

Ruční nůžky jsou vhodné jen pro řez větví o průměru okolo jednoho centimetru. Na silnější dřevo si kupte nůžky pákové, které objevíte pod názvem dvouruční – poradí si s větvemi o průměru od tří do téměř pěti centimetrů. Jsou dostupné v kategorii hobby a profi – rozdíl je v kvalitě použitých materiálů, což se také promítne do ceny. Při jejich koupi si ujasněte, jak silné větve budete stříhat a zda potřebujete typy s dlouhou rukojetí, abyste dosáhli vysoko do korun stromů a keřů.

Poměrně oblíbené jsou nůžky s lehkými hliníkovými rukojeťmi s čepelemi zasazenými do trubky, s integrovanými plastovými dorazy, které zabrání poranění rukou při řezu.

Pro řez silných větví jsou pak vhodné nůžky, v nichž je střižná hlava vybavena pákovým mechanismem pro zvýšení síly o padesát procent.

Zahradnické pilky

Pro odstraňování a zkracování silnějších suchých nebo čerstvých větví je lepší než nůžky použít zahradnické pilky. Při výběru volte výrobky s ergonomickou rukojetí. Délka a typ listu do značné míry ovlivňují práci a její rychlost. Pozor, některé jsou určené pro dřevo suché, jiné zase pro to čerstvé. U prodejců bývají v nabídce také listy s tvrzenými hroty zubů nebo takové, které se dají ručně brousit. Některé prořezávací pilky jsou dokonce skládací, proto je při práci snadno uložíte do kapsy pracovních kalhot nebo do koženého pouzdra.

Tvarování okrasných dřevin

Na menší živé ploty nebo vytváření různých figur z dřevin použijte plotové nůžky. Aby se vám s nimi dobře pracovalo, zkuste je vzít do ruky. Raději než na e-shopu je tedy kupujte přímo u prodejce. Vybírejte nůžky s čepelí z tvrzené oceli, které jsou odolné a dobře si poradí i s řezem větví o průměru okolo jednoho centimetru. Některé mají čepel navíc vybavenou vroubkovaným ostřím pro snadnější řez silnějšího dřeva. Běžná délka rukojeti u tohoto nářadí bývá více než šedesát centimetrů, díky čemuž dosáhnete i do větší výšky.

Pro vyšší výkon

Pro úpravu dlouhých živých plotů používejte plotostřihy, které jsou dostupné s napájením akumulátorovým, elektrickým i benzinovým. První dvě skupiny bývají ideální pro ženy – mají nižší hmotnost a nejsou tak mohutné jako benzinové. Pokud ovšem vyžadujete od tohoto nářadí především výkon, sáhněte po benzinových výrobcích. Ty bývají často vybavené systémem Sound Reduction Systém, který výrazně snižuje hlučnost motoru.

Další užitečnou vlastností je takzvaný Quick Twist, neboli úhlově nastavitelná rukojeť, která využívá jednoduché blokovací tlačítko pro zastavení v poloze nula, čtyřicet pět a devadesát stupňů, vlevo i vpravo. Tento systém umožňuje snadné vertikální řezání vhodné pro praváky i leváky. Další výhodou benzinových plotostřihů, kterou disponují i ty akumulátorové, je absence přívodního kabelu, který byste museli při práci neustále hlídat, aby nedošlo k úrazu. A také určité volnost pohybu, protože je můžete použít i v místech, kde zrovna nemáte k dispozici elektrickou zásuvku.


Pravidelná údržba

Aby zahradnické i pákové nůžky fungovaly podle očekávání, je třeba pravidelně je brousit a komponenty ošetřovat olejem. Na ostření použijte speciální brousky určené pro údržbu zahradního nářadí. Bývají dostupné ve variantě z přírodního kamene, ale stejně tak ve vysoce kvalitním provedení dvou umělých kamenů, které mají odlišnou zrnitost a hodí se pro hrubé i konečné broušení ostří.

Nářadí pro řez stromů a keřů