Bylinky proti jarní únavě

Pokud se cítíte unavení a malátní, vyzkoušejte bylinky pro povzbuzení. Některé z nich právě vyrůstají na zahradě i za plotem.

 

Kopřiva dvoudomá

(Urtica dioica)

Listy kopřivy obsahují asi patnáct procent minerálních látek, z nichž důležitý je zejména hořčík – podporuje správnou činnost svalů i nervů a také pomáhá uvolňovat energii z glukózy. Najdete zde i důležité vitaminy – B2 a C. Nejčastěji se z kopřivy připravuje odvar, ale čerstvě vylisovaná šťáva z mladých listů pročistí krev, zbavuje stresu a únavy.

PĚSTOVÁNÍ A SBĚR: Kopřiva je považována za plevel, záměrně se nepěstuje. Jde o takzvaný nitrofilní druh, který najdete v místech s nadbytkem dusíku, třeba v okolí kompostu, hnojišť, chlévů, pastvin i běžně v přírodě. Zpravidla roste také na stinných místech zahrad. Sbírá se nejčastěji list, který se používá čerstvý nebo sušený. Říká se, že účinné látky obsahuje jen kopřiva sklizená do 15. května. Spolehlivějším vodítkem jsou květy – pokud se na kopřivě objeví, rostlina rychle stárne, zvyšuje se podíl pevných pletiv a klesá obsah nejen vody, ale i účinných látek.

VYUŽITÍ: Nejčastěji se připravuje odvar z nati, který dobře pomáhá při únavě a vyčerpání, dá se výborně využít i pro nastartování organismu po dlouhé zimě.

 

Česnek medvědí

(Allium ursinum)

Medvědí česnek používejte vždy čerstvý, sušením ztrácí své účinky. Nasekané listy dodávají tělu mnoho prospěšných látek, rostlina je bohatá na vitamin C – ve sto gramech medvědího česneku je ho obsaženo třikrát více, než činí doporučená denní dávka pro dospělou osobu.

PĚSTOVÁNÍ A SBĚR: Medvěd česnek roste v okolí potoků a lužních lesích. Vypěstujete si ho i na zahradě. Jde o trvalku, která na místě roste bezproblémově řadu let. Potřebuje polostinné místo pod listnatými dřevinami s humózní kyprou půdou a dost vody. Po vysemenění počátkem léta zatahuje pod zem.

Pozor! Při sběru ve volné přírodě je třeba dát pozor na záměnu s listy konvalinky nebo ocúnu, které jsou dost podobné a vyrůstají ve stejném termínu. Listy česneku mají vždy dlouhý řapík a z podzemní cibule vyrážejí po jednom, stejně jako květy. Naopak listy konvalinek jsou přisedlé a obklopují květenství, ocúnové bývají robustní a z jednoho stonku vyrůstají zpravidla tři, připomínají tulipán a bývají výrazněji podélně rýhované.

VYUŽITÍ: Používejte vždy jen čerstvé mladé listy. Silice v nich obsahují síru, která pomáhá při jarní detoxikační kúře a povzbuzuje organismus, zlepšuje prokrvení periferních míst a zrychluje průtok krve a lymfy.

 

Smetanka lékařská

(Taraxacum officinale)

Žluté květy smetanky lékařské neboli pampelišky najdete na každé louce. Nejen ony, ale i listy a kořen obsahují mnoho prospěšných látek. Patří mezi ně třeba soli sodíku, draslíku, síra a fosfor nebo vitaminy y A, B, C a D.

PĚSTOVÁNÍ A SBĚR: Ze smetanky využívá lidové léčitelství všechny části – z květů se vyrábí pampeliškový sirup, poupata se nakládají do octa, z mladých listů se připravuje salát, sušený kořen pomáhá diabetikům, jelikož obsahuje pro ně prospěšný inulin. Pro jarní očistnou kúru se využívají hlavně mladé čerstvě natrhané listy.

VYUŽITÍ: Pampeliška obsahuje látky, které povzbuzují detoxikaci organismu. Hořčiny podporují tvorbu a proudění žluči a pomáhají při únavě organismu, které jsou podmíněny nedostatečnou funkcí jater. Jarní očistná kúra zahrnuje popíjení čaje připraveného z čerstvých listů. Bylina výrazně povzbuzuje metabolismus a podpoří vyplavení škodlivin z těla. Hořké látky působí povzbudivě na duševní stav i vyčerpání, posilují srdeční aktivitu a zlepšují náladu.

 


Plané rostliny proti únavě

 

Česnáček lékařský (Alliaria petiolata)

Rostlinu najdete ve světlých listnatých lesích. Její vůně a chuť připomíná česnek, jinak se řadí do čeledi brukvovitých. Zelenou nať nebo okrouhlé listy na dlouhém řapíku lze používat do salátů, mají výraznou chuť a vysoký obsah vitaminu C.

 

Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea)

Poléhavá trvalka s drobnými fialovými květy se kobercovitě rozrůstá, výhony (konzumují se jak čerstvé, tak sušené) mohou mít až jeden metr. Listy obsahují hodně minerálních látek a také vitamin C. Popenec se sklízí po celou sezonu.

 

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Třebaže se bršlice řadí mezi plevel, její mladé rašící listy se dají přidat do salátů, vyrobíte z nich pesto nebo jarní špenát. Starší listy využijete na obklady. Rostlina pomáhá s očistou organismu, snižuje zakyselení těla a přispívá k dobrému proudění lymfy.

 

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Bylinky proti jarní únavě