Řetěz motorové pily

Ke každé motorové pile patří řetěz, o který je potřeba dobře pečovat. Víte, na co přitom nezapomenout?

Ke každé motorové pile patří řetěz, o který je potřeba dobře pečovat.

Ke každé motorové pile patří řetěz, o který je potřeba dobře
pečovat.

Správné napnutí
Pečlivě sledujte napnutí řetězu. Příliš napnutý řetěz způsobuje nadměrné opotřebení všech částí pily, které jsou s ním v kontaktu, a nadmíru zatěžuje motor, čímž snižuje jeho výkon. Moc volný řetěz může být zase nebezpečný pro obsluhu. Proto ho napněte tak, aby s ním šlo rukou otáčet a s trochou síly šel malinko povytáhnout z lišty na spodní dlouhé hraně. Nesmí jít ale vytáhnout natolik, aby byly vidět celé vodicí články.

Na správně naostřenou pilu nemusíte tolik tlačit, práce s ní je snadnější, méně únavná a bezpečnější.

Na správně naostřenou pilu nemusíte
tolik tlačit, práce s ní je snadnější, méně
únavná a bezpečnější.

Broušení zubů
Řetěz udržujte stále nabroušený. Jeho ostrost kontrolujte po vypotřebování každé nádrže a pravidelně ho přebrušujte pilníkem. Zhruba po 10–15 nádržích je vhodné řetěz přebrousit na speciální brusce nebo si ho nechat v nejbližším servisu naostřit. Tupý řetěz neřeže, nadměrně zatěžuje motor pily, snižuje výkon stroje a může způsobit zadření motoru. Jestliže s řetězem říznete do něčeho nevhodného, je potřeba ho okamžitě nabrousit. Proto noste u sebe alespoň dva řetězy. Řetěz ale není možné brousit do nekonečna. Jakmile měří zuby méně než dva milimetry na délku, je nutné ho vyměnit. Nový si snadno vyberete podle rozměrů a parametrů vaší pily. Obecně platí, že pokud řežete čerstvé měkké dřevo (většinou jehličnanů), zuby se tolik neotupí jako při řezání tvrdého a hlavně suchého dřeva (zpravidla listnáčů). Snadněji se brousí standardní řetězy s tzv. kulatými zuby (tyto jsou také nejlevnější). Pro tvrdší podmínky jsou vhodnější řetězy s hranatými zuby nebo se zuby s naletovanými hroty z tvrdokovu, které odolávají štěrku či písku, s nímž se někdy pily dostanou do styku. Tyto řetězy jsou ale asi dvakrát dražší než standardní a k broušení zubů je potřeba bruska se speciálním kotoučem.

Olejové mazivo
Před každým nastartováním pily zkontrolujte hladinu oleje pro mazání řetězu. Jestli pila tzv. maže, zjistíte tak, že ji namíříte proti světlému místu a přidáte plyn. Před lištou by se měly objevit kapky oleje, které běžící řetěz na vybrané místo odhazuje. Pokud tomu tak není, doplňte olej nebo přidejte mazivo pomocí šroubu, který reguluje jeho množství. Správnému promazání může bránit i zanesená lišta. Nikdy nepoužívejte pilu, která nemaže, můžete zničit nejen její řetěz a lištu, ale i motor. Olej určený k mazání řetězů má takové složení, aby se snadno rozkládal a nezatěžoval přírodu. Jeho rychlý rozklad je ale také důvodem, proč by se neměl nechávat v pile, pokud ji nebudete delší dobu používat. Zalepil by celý systém mazání, a proto ho před uložením pily vyjeďte do prázdna.

FOTO: ARCHIV FIREM MOTOR JIKOV, MOUNTFIELD A STIHL

Řetěz motorové pily

Řetěz motorové pily