Proč potřebujete tlakovou myčku

Není důležité, jestli chcete čistit chodník, terasu, zahradní kolečko nebo vozík. Vždy je lepší použít tlakovou myčku než obyčejnou hadici. Proč?

V běžném vodovodním řadu proudí voda pod tlakem asi čtyři bary. To samo o sobě k odstranění špíny a nečistot nestačí. Nutné je tedy přidat lidskou sílu a povrch očistit kartáčem, koštětem nebo hadrem. Pokud však použijete wapku, vytvoří zde čerpadlo tlak přinejmenším sto barů. Samozřejmě platí, že čím vyšší, tím kvalitnější je čistění. Voda pak vychází ven malou tryskou, čímž se ještě zvyšuje čisticí účinek, a oproti mytí klasickým proudem šetříte až osmdesát procent vody. Jen si ověřte, zda spolu s myčkou máte v základním vybavení i rotační trysky, stříkací pistole a některý z kartáčů, které práci ještě zefektivní. Vyberte si také přístroj, kde se dá tlak nastavovat a regulovat. Ne vždy je totiž maximální výkon výhodou. Třeba starší betonový chodník by se mohl pod velkým tlakem začít drolit, z okapů odlupovat nátěr a podobně.

Kdy myčku rádi využijete

Každý výrobce prodává ke svému čističi vlastní příslušenství, proto s nimi můžete očistit různými způsoby i různé povrchy. Co všechno s nimi lze čistit?

Ploty a mříže – k odstranění rzi a barev se používá pískovací souprava, někdy také označovaná jako otryskávací. Do vodního paprsku je přisáván jemný písek a čistič pak funguje jako velkoplošný smirkový papír nebo ocelový kartáč. Jelikož je tlak vody nejvyšší hned za tryskou, staré a pevně ulpívající nečistoty odstraníte nejsnáze z malé vzdálenosti.

Dlažba – mech roste bohužel nejen na povrchu, ale i ve spárách a v případných pórech dlaždic. K jeho odstranění se používá rotační tryska. Paprsek vody je přitom třeba držet téměř kolmo k povrchu ve vzdálenosti asi dvacet až třicet centimetrů.

Zahradní nábytek – pro čištění nábytku je optimální mycí kartáč. Praktické je také zařízení na automatické přisávání čisticího přípravku. Zakoupit je možné i sadu mycího kartáče, čisticích tablet a filtru, který zabrání špíně ze znečištěné vody dostat se zpět do čerpadla.

Terasa – k šetrnému mytí teras můžete využít speciální čističe větších ploch. Některé mají například výškově nastavitelné vrtule s vysokotlakými tryskami, které zajistí rovnoměrné čištění, a kryt, který ochrání stěny domu před postříkáním.

Přívěsný vozík – k umytí přívěsného vozíku, kolečka nebo třeba vozidla vám poslouží rotující mycí kartáč pro velké plochy nebo měkký pro citlivé povrchy, praktická je i zahnutá koncovka, díky níž se dostanete do těžko přístupných míst.

Další využití – vysokotlaké čističe se používají i k vysávání vody z hlouběji položené nádrže nebo rybníčku, k uvolnění ucpaných trubek, čištění sudů, okapů, jízdních kol i nářadí.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Proč potřebujete tlakovou myčku