Domácí dílna

Rubrika: Technika

Trend domácího tvoření je stále aktuální a mnoho kutilů sní o vlastní dílně nebo alespoň pracovním koutku. Na co při jejich pořízení myslet?

Velikost a výbava dílny se odvíjejí od způsobu jejího využití a času, který v ní strávíte.

Volba místa

Pro skutečného kutila je dílna místem, v němž tráví hodně času, a proto by si pro ni měl najít vhodný prostor. Vybrané místo musí mít dostatečný přístup světla a musí být dobře větratelné a vytápěné. Nouzovým řešením je garáž bez oken nebo vlhký sklep, vhodnější je místnost např. v rekonstruovaném užitkovém stavení nebo v podkroví. Pod střechou však bývá často znemožněna práce s těžšími stroji nebo rozměrnějším materiálem. Za úvahu stojí i stavba menšího montovaného domku, kam je ale třeba zavést minimálně elektřinu.

Stůl jako základ

Základem každé dílny je pracovní stůl stabilní konstrukce a s pevnou deskou. Měl by poskytnout dostatek místa nejen pro práci, ale i pro ukládání nářadí a pomůcek. Existuje množství variant pracovních stolů určených pro použití v domácích i profesionálních dílnách. Liší se především velikostí a materiálem pracovní desky a uspořádáním úložných prostor v podobě zásuvek, skříňky či boxu.

Základní výbava

Nezbytnou výbavou každého kutilského stolu je svěrák. V železářství si můžete vybrat z mnoha velikostí i cen. Volit byste měli podle použití – pro základní práce vystačíte s malým, pro práci s kovy využijete větší model. Na stole má své místo i stojanová vrtačka a v dílně by neměla chybět ani bruska či pokosová pila a nářadí pro základní opracování dřeva.

Světlo, regály a podlaha

Na veškeré dílenské práce byste měli dobře vidět, proto si kromě stropního světla pořiďte i menší nastavitelnou lampu. Lze ji koupit jak v hobbymarketech, tak v obchodech s nábytkem. Velkou roli hrají v dílně i úložné prostory. Ideální je mít nářadí hned po ruce, k čemuž slouží různé závěsné systémy, děrované stěny a otevřené police. Zásuvky nebo kontejnery využijete k uskladnění spojovacího materiálu nebo speciálního náčiní, které chcete chránit. Oblíbené jsou i regály a policové systémy. Z bezpečnostních důvodů myslete také na podlahu. Nesmí klouzat a musí jít snadno uklidit. Vhodný je beton nebo prkna. Linoleum lze sice snadno vyčistit, hrozí u něj ale uklouznutí.

Nářadí pro ženy

Jelikož je mezi kutily i řada žen, přicházejí výrobci již několik let s pracovním nářadím, dílenským i zahrádkářským, upraveným speciálně pro ně. Bývá odlehčené, ergonomicky vytvarované pro menší ženskou ruku, má elegantní design a upoutá výraznou barvou.

FOTO: THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK

Domácí dílna

Domácí dílna