Na trávu i keře

Rubrika: rss-feed, Technika

Ani ta sebedokonalejší sekačka nedokáže odstranit trávu až u plotů, kolem záhonů nebo stromů. K tomu slouží vyžínač. Na každém pak je, zda zvolí jen lehký stroj na trávu, nebo silnější křovinořez, který poslouží i k sečení větších ploch, které budete schopni zároveň vyčistit i od tvrdých dřevin.

Kdo udržuje zahradu pravidelně a se vzrostlými kopřivami a lopuchy nebojuje, ten si vystačí s menším a lehčím vyžínačem. S jeho pomocí jenom občas obseká kraje záhonů a oblasti kolem plotů. Více práce na zahradě zastanou křovinořezy s kovovým kotoučem, které jsou schopné nahradit i klasickou sekačku.

Na tvaru struny nezáleží

Nedílnou součástí vyžínače je struna, proto se jim také velmi často říká strunová sekačka. Profily žacích strun se vyrábějí v různých tvarech – kruh, čtverec, trojúhelník, hvězdička… Výsledky dlouhodobých zkoušek ovšem ukázaly, že na kvalitu a rychlost sečení mají jen minimální vliv. Stejně tak neplatí pravidlo že čím silnější struna, tím lepší výsledek práce. Každý výrobce vyžínače doporučuje k určitému výkonu motoru zcela konkrétní strunové žací hlavy a do těch lze zase použít většinou jen jeden či dva typy strun. Ideální je dodržovat zásadu, že k slabému motoru patří slabá struna a k silnému motoru zase silná. Je chybou se domnívat, že pokud vám ztvrdlé kopřivy nepřesekne doporučená struna, ta silnější to zvládne. Nikoli. To pak musíte sáhnout po křovinořezu se silnějším motore a ocelovým žacím nožem.

Struna se při práci opotřebovává, především při nárazech do pevných překážek, zkracuje se a tím se zmenšuje i šířka záběru. V okamžiku, kdy chcete obnovit výchozí délku struny, klepnete rotující žací hlavou o zem a struna, přesněji oba její konce se povysunou. Pokud se vysune o trochu víc, než je třeba, okamžitě dojde k jejímu zkrácení na správnou délku pomocí břitu, který je na krytu žacího ústrojí. 

Je třeba si uvědomit, že vyžínače jsou poháněné motory chlazenými vzduchem, které by se při vysokém výkonu a náročném terénu tepelně přetěžovány a mohlo by dojít k jejich přehřátí.

Nahradí i sekačku

Zatímco vyžínače jsou určené jen na takzvané dokončovací práce, křovinořez vás zbaví nejen přerostlé trávy, ale i náletů, zdřevnatělých kopřiv, ostružiníků, bodláků, tedy pomůže všude tam, kde struna nestačí. Ovšem poradí si i s vysokou trávou, podobně jako klasická kosa. Proto se tomuto stroji také říká motorová kosa.

Strunu u těchto strojů nahrazuje ocelový žací kotouč, existuje jich několik typů. Obecně platí:

  • malé množství zubů kotouče si poradí lépe s mlázím

  • když chcete s křovinořezem pracovat jako s motorovou kosou, množství zubů se zvyšuje

  • pokud si přejete zařízení přeměnit na pilu, musíte kotouč vyměnit za pilový

  • pro likvidaci hustého křoví je vhodný například mulčovací nůž

  • na kmeny vyrostlých náletů se hodí vícebřité nástroje připomínající kotouče do okružní pily

  • trojramenný masivní ocelový nůž využijete při likvidaci nepoddajného a spletitého porostu, křoví i mlází

  • ocelový osmizubý kotouč je zase určený pro kosení staré suché trávy, rákosu a křovin, neboť je odhazuje a více nepřesekává. Podobně funguje i čtyřzubý kotouč.

Při rozhodování jaký křovinořez si koupit, je zásadní i předpokládaný stupeň zatížení. Nejmenší křovinořezy mívají motor s objemem 25 cm³, podobně jako vyžínače. Zatímco kovový kotouč větší práci a silnější stébla či křiviny přeseknout zvládne, motor svým výkonem stačit nemusí, snadno ho přetížíte a v horším případě ho i zničíte. Proto raději zvolte o stupeň vyšší model, s dostatečnou sílou přeseknout nějaký ten nálet, zdřevnatělou kopřivu, posekat vysokou trávu. Křovinořez je pak ideální stroj pro chalupáře, který potřebuje jednou za měsíc posekat vysokou trávu kolem stavení, případně po sezoně půlroční výhony keřů, na které se při běžné údržbě pozapomnělo. Toto všechno zvládnou i silnější křovinořezy, kterou jsou navíc ještě o něco odolnější a pomohou vám s proklestění silnějších kmínků i uklidit zanedbané a neudržované zákoutí.

Tyto strojem jsou vybavené motory s objemem 30 a 40 cm³, většímu zatížení odpovídá i větší robustnost provedení. U takového výrobku lze už čekat, mnohem delší životnost i při práci v náročných podmínkách.

Rukojeť podle stylu práce

Není pravda, že známkou kvalitního křovinořezu je také rukojeť ve tvaru řídítek. Mnohem více záleží na stylu práce. Pokud budete hlavně vyžínat kolem plotů, stromů nebo záhonů, klidně zvolte jednoduché držadlo. Má tu výhodu, že se s ním pohodlně dostanete i do úzkých prostor – třeba mezi plot a živé porosty. A i když jednou za čas budete potřebovat nasadit kotouč a pořezat dřeviny, bez problémů to zvládnete. Je však pravda, že takový křovinořez si fixujete popruhem přes jedno rameno a zpravidla levou rukou držíte madlo, pravou ovládáte plyn, tedy jste-li praváci, leváci to mají opačně. Pro někoho to může být nepohodlné.

Při práci s rukojetí ve tvaru řídítek stojíte rovně a vzpřímeně a sekáte jen pohybem paží, což je méně namáhavé. Zvlášť když si pořídíte dvouramenný popruh, rozloží se váha stroje tak, že vás neunaví ani delší práce. Proto je tento tvar vhodný právě třeba pro chalupáře, kteří chtějí elektrickou kosou sekat trávu na pozemku a obejít se bez bubnové sekačky.

Na motoru záleží

Při nákupu křivinořezů pozor na bezejmenné výrobky, které výrobci často osazují stejným motorem, jako používají do pil. Na první pohled by to mohlo být jedno, vždyť oba motory jsou vysokoobrátkové. Problém je v tom, že každý z těch strojů pracuje v jiném režimu a jiným způsobem se s ním zachází. Při kosení se používají jiné otáčky než při řezání. Proto renomované firmy konstruují motory speciálně určené pro křovinořezy, jejich průběh krouticího momentu odpovídá způsobu práce s křovinořezem. Další problémové místo, na které je možné v obchodech narazit, je fakt, že u nižších modelů křovinořezů někteří výrobci nepoužívají náhonový hřídel. Místo toho je tam vinutý bowden, které je však určený jen na kosení strunou


Péče o benzin

U benzinových křovinořezů, které jsou v drtivé většině poháněny vysokoobrátkovými dvoutaktními motory, musíte věnovat pozornost – stejně jako u pil – také kvalitě benzinu, který se většinou míchá s olejem v poměru 50:1. Taková namíchaná směs má jenom omezenou životnost, menší než čistý benzin.

Proto je vhodné namíchat vždy jen menší množství, o kterém víte, že ho spotřebujete do šesti týdnů. Anebo zvolit speciální benzin XP Power, dříve Aspen, který má delší stálost. Navíc ochrání palivový filtr stroje. Je sice pravda, že je zhruba dvakrát dražší, ale při spotřebě pár litrů za rok to zahrádkáře nezruinuje. Navíc vydrží klidně pět let.

Motory, dvou- i čyřtaktní, starým benzinem trpí, platí to zejména pro sedla ventilů, ventily, membrána karburátoru. Zatímco u těch čtyřtaktních k zadření většinou nedojde, jen se hypoteticky zkracuje životnost, u dvoutaktních jde však o velmi častý jev.

Na trávu i keře