Vybavení domácí dílny

Rubrika: Technika

Ať bydlíte v domě či v bytě, občas potřebuje každý něco opravit, připevnit, přišroubovat či zatlouci. A právě v zimě mají zahrádkáři více volna a mohou se podobným opravám věnovat. Příborový nůž ani podpatek ale nezvládnou všechno, praktičtější je pořídit si alespoň základní nářadí.

Dobře vybavenou domácí dílnu využijí k drobným i větším opravám muži i ženy.

Dobře vybavenou domácí dílnu využijí k drobným i větším opravám muži i ženy.

Pod domácí opravy či úpravy lze zahrnout vše od pověšení obrázku až po položení plovoucí podlahy. Tyto práce dnes už ale nejsou jen doménou mužů, mnoho věcí umějí či musejí zvládnout i ženy. Vše je však jednodušší se správným vybavením, protože s pouhým šroubovákem a kladivem si už nevystačíte. Nabídka na trhu je naštěstí přebohatá.

Kam s ním?
A protože pořádek je základ, je dobré si pro začátek pořídit pevnou a bytelnou schránku, kam budete nářadí ukládat a vždy ho pak rychle najdete. Spolu s nářadím by se do ní měl vejít i základní materiál, jako jsou hřebíky, šroubky, výměnné vrtáky, náhradní listy do pilky a další potřebné drobnosti. Praktický je i speciální opasek, do něhož lze uložit vše potřebné pro případ, že budete pracovat v místech, kde nebude možné si nářadí rozložit nebo hrozí jeho pád.

Dvakrát měř, jednou…
Vybavení domácí dílny se mění v čase postupně podle toho, jak četné a náročné jsou vaše opravy. Za základ lze považovat metr, a to jak dřevěný skládací, tak i kovový svinovací, který je odolnější než plastový, a také pásmo. Z nářadí nesmějí chybět šroubováky a kladiva. Šroubováků je třeba mít hned několik – plochý i křížový, oba v několika velikostech podle velikosti šroubů. Pro občasné domácí použití splní tyto požadavky nástroj s výměnnými šroubovacími hlavami. Rozhodně stojí za úvahu i zakoupení akumulátorového šroubováku či vrtačky, které vám ušetří námahu a usnadní práci. Využít v nich někdy můžete i některé typy nástavců z ručního šroubováku s výměnnými hlavami. Jestliže se rozhodnete pro akumulátorový klasický nebo vrtací šroubovák, vyplatí se současně i sada vrtáků do zdi (panelové či cihlové), železa a dřeva. Dalším nezbytným a často užívaným nářadím je menší kladivo a gumová palička. Kladiva jsou potřeba hned dvě – jedno malé na zatloukání běžných hřebíčků, druhé větší a těžší. Pryžová palička nahradí kladivo při sesazování různých prvků, například při pokládání podlahy z plošných dílců – je totiž k materiálu šetrnější a nepoškodí zeď ani dřevo.

Každý muž má nůž
Nůž při domácích opravách využije ale i žena, v příruční dílně by proto kvalitní a ostrý nůž či řezák neměl chybět. Perfektní nůž co do velikosti, materiálu a snadnosti ostření je možné nahradit řezákem (nejen) na podlahové krytiny s vysunovacími odlamovatelnými čepelkami, kterým lze řezat koberce či lina, ale i další tuhé, odolné a houževnaté materiály. A když je řeč o řezání, chybět by vám neměla ani malá pilka na dřevo a na železo. Nezbytné jsou rovněž kleště, a to nejen pro vytahování nepotřebných hřebíků. Vybrat je možné univerzální kombinačky, jejichž čelisti jsou přizpůsobeny silnému stisku a držení, štípačky se zase, jak název napovídá, hodí pro uštípnutí drátků či pro narovnávání ohnutých hřebíků apod. Součástí příruční dílny by měly být i pilník, dláto či špachtle, i když tyto nástroje nejsou využívány tak často jako ostatní nářadí a osvědčí se spíše při práci se dřevem – při výrobě poliček nebo drobnějšího nábytku, případně při jeho renovaci. Špachtle usnadní sádrování zdi a tmelení dřeva, případně lehce a šetrně seškrábe skvrny od barev. Měla by být ostrá a ohebná, list však nesmí být příliš měkký, ale spíše pevnější. Na opravu kola či výměnu staršího kohoutku se hodí klíče pro povolování a utahování matek, pro příruční dílnu jsou vhodné klíče sdružené pro více velikostí, protože šetří místo. Chybět by neměl ani francouzský klíč či tzv. sikovky.

Hřebíky a další nezbytnosti
Kromě nářadí je třeba mít po ruce také základní spotřební materiál – hřebíky, šroubky, podložky, hmoždinky do zdi, vše vždy v několika nejčastějších rozměrech, případně různá těsnění, kovové nebo plastové úhelníčky pro zpevnění nábytkových spojů nebo zavěšení lehké poličky. Stále důležitější roli při rychlých opravách hrají lepidla – nejčastěji disperzní pro lepení papíru a dřeva, ale i další, která nahradí i hřebíky či vruty. Z dalšího vybavení jsou praktické lepicí pásky. Ke krátkodobému přichycení lehkého předmětu ke stěně či dřevu slouží papírová páska, která po odstranění nezanechává stopy, při natírání chrání vedlejší plochy před potřísněním a lze ji použít na sklo i omítku. Pevnější textilní či plastové pásky jsou určené pro spojení koberce či linolea, ale i další úpravy.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Vybavení domácí dílny

Vybavení domácí dílny