Zahrada na kolečkách

Rubrika: rss-feed, Technika

Zeminu, kompost, posečenou trávu, listí, ostříhané větve, sazenice… Věcí, které je třeba na zahradě dopravit z místa na místo, existuje spousta. Zjednodušte si práci a vyzkoušejte tyto tipy no kolečka, vozíky a další přibližovadla.

 


Jde to lehce

Pouhé dva a půl kilogramu váží prázdný zahradní vozík for_q, přičemž jeho objem činí 65 litrů. Je vyrobený z pevného a odolného polypropylenu a má rozměry 60 x 50 a výšku 87 centimetrů. Koupíte ho na www.hornbach.cz.


Zahradní kolečko

Zahradní kolečko Limex disponuje větším objemem než to stavební, což usnadňuje práci při odvozu trávy, listí, sena a podobných věcí. Nafukovací kolo neposkakuje, neboří se do měkké půdy a je tak šetrné k trávníku. Více informací se dočtete na www.mountfield.cz


Tahací vozík

Tahací vozíky nepatří jen na dětské pískoviště, oceníte je i při práci na zahradě. Na trhu najdete mnoho typů, které se od sebe liší velikostí, objemem a hmotností. Zatímco ty malé odtáhnete ručně, u těch větší si ověřte, zda se dají zapřáhnout třeba za traktrůrek. Je-li to možné, vyzkoušejte si, jak snadno se s nimi dá zatáčet. Praktické jsou ty s otevíratelnými bočnicemi a sklápěcí korbou.

 


Se dvěma koly

V obchodech objevíte i i dvoukolová kolečka. Jaké mají výhody oproti klasickým? Jsou stabilnější a jednodušeji je vysypáváte. Tak jejich nosnost je asi o dvacet procent vyšší než u obyčejných.

 


Na opravdu velké věci

Výhody plošinového vozíku jste si jistě ověřili v hobbymarketech, kde slouží jako košíky pro velký nákup. Vejde se na ně téměř všechno – vzrostlý stromek, dlouhá prkna, okapy, venkovní pohovka. Ve vacích či bedýnkách na nich převezete i posečenou trávu, spadané listí, sklizenou úrodu. Většina z nich má sklápěcí oj, proto je jednoduše převezete v kufru auta na jiné místo.

 


Chytrý trakař

Ano, i trakař se stále prodává. Při práci kolem domu tak můžete využít jeho princip založený na principu páky. Známý je už ze starověké Číny, kde se objevuje poprvé někdy okolo 3. století. Při převážení tak větší část zátěže spočívá na kole a menší nese ten, kdo s trakař přepravíte mnohem větší a těžší náklad, než když byste ho třeba přenášeli.

 


Jaká vybrat kola?

Při nákupu vozíků se musíte rozhodnout, zda zvolíte výrobek s plnou, nebo nafukovací pneumatikou. Ty první při práci nepíchnete, což není nezanedbatelná výhoda, ovšem musíme počítat s horšími jízdními vlastnostmi v terénu a také s většími otřesy do rukou. Jestliže zvolíte výrobek s nafukovací pneumatikou, bude se vám s nimi pohodlnější jezdit, lépe překonáte nerovnosti v terénu. A musíte si dát pozor, abyste pneumatiku nepropíchli nebo neprorazili. Takové kolečko také vyžaduje více péče a alespoň základní servis.

 


Posypový vozík

Posypový vozík je jediný, u kterého vám nevadí, že náklad ztrácíte. Naopak. Díky němu zvládnete rovnoměrně aplikovat na velké ploše například osivo, hnojivo nebo v zimním období i sůl. Jednotlivé výrobky se od sebe liší šířkou, kterou jsou schopné dávkováním pokrýt, a také množstvím, které rozsypávají. Jiný stupeň si nastavujete při setí trávníku, jiný při následném hnojení. Objem zásobníku se pohybuje kolem deseti litrů.

 


Táhnout, nebo tlačit?

Ruční dvoukolový vozík je určitým vylepšením klasické kárky. Protože nemá korbu, vejdou se na něj i rozměrné věci. Tím, že má dvě samostatné rukojeti, můžete ho jak tlačit, tak táhnout.

 

 


Klasická kárka

Kárka neboli dvoukolák slouží už celá desetiletí k převážení všeho možného – od velkých nákupů, přepravek s nápoji až po trávu a sklizené ovoce na zahradě. Díky nízkému těžišti a umístění kol je velmi stabilní, snadno se s ní jezdí. Když potřebujete přepravit sypké věci, vložíte dovnitř bedýnky.

 


Pohodlné ridery

Ridery jsou někdy označované jako sekačky, na kterých sedíte. Hodí se na velké pozemky, jejich kosení se tak stane mnohem pohodlnější, než pokud byste museli před sebou tlačit klasickou akumulátorovou nebo benzinovou sekačku.

 


Francouzské přívěsy

Novinkou na našem trhu jsou francouzské přívěsy Lider, které koupíte výhradně u společnosti Tanatech. Sklopné pořídíte již od 14 889 korun. Veškerý sortiment společnosti najdete na stránkách www.provleky.cz

 


Jakou barvu si přejete?

Moderní design, kvalitní provedení, spolehlivý provoz. Tím vším se vyznačují přívěsy SPECTRUM. Montovaný rám ze zinkovaných profilovaných dílů s páteřní výztuhou, bočnice z pozinkovaného profilovaného plechu, jejichž finální úpravou je odolná komaxitová barva. Tu si jednoduše zvolíte ze standardního vzorníku RAL a můžete tak sladit barvu přívěsu s barvou tažného vozidla. Pro převážení delšího materiálu je přívěs vybavený předním a zadním otevíracím čelem. Široká kombinace rozměrů a celkových hmotností společně s nabídkou bohatého příslušenstvím zaručí, že si vyberete přesně takový přívěs, jaký se vám líbí. Stačí se podívat na www.vezeko.cz.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock a profimedia.cz

Zahrada na kolečkách

Zajímavé