Než přijdou zima a mráz

Trvalky a dřeviny, které zůstávají na záhonech nebo terase celou zimu, musejí odolávat sněhu a mrazu. Zde je několik tipů na spolehlivou ochranu, která jim pomůže přežít do jara.

Hezké textilie
U rostlin v květináčích je třeba zabránit promrzání kořenového balu. Nádobu obalte kousky polystyrenu, bublinkovou fólií či slámou a zakryjte nejen obyčejným jutovým pytlem, ale třeba i starým kobercem, dekou nebo jinou textilií. Provázek či stuha budou nejen na ozdobu, ale zároveň obal ještě upevní.

 


Praktický rákos
Vysoké dřeviny na kmenu chraňte před zimou rákosovou rohoží. Stromek či keř obalte a jestliže je pěstujete v nádobách, tak je přeneste ke zdi domu – lépe tak odolají náporům větru nebo silné vrstvě sněhu.

 


Trvalkám a růžím pomůžou piliny
Vyčistěte záhony od zbytků letniček, nahrubo vyplejte a ostříhejte uschlé nadzemních částí trvalek. Půdu okolo přikryjte pilinami nebo slámou, což rostliny nejen chrání před mrazem, ale zároveň sníží odpařování vody a také zabrání růstu plevele.

 


Koše a klece
Mladé stromky se pod těžkým sněhem nepolámou, když k nim přihrnete listí a přiklopíte je košíkem nebo třeba starou ozdobnou klecí. Na jaře včas obojí odstraňte, aby se zde neusadili hlodavci a jiní škůdci.

 


Chrání i před sluncem
Pěnišníky, azalaky a další neopadavé keře je třeba chránit nejen před mrazem, ale i před předčasným probuzením ostrým zimním sluncem a také vysušením. Tyto typy rostlin přes zimu často svinují listy do ruličky, čímž snižují odpar a snaží se o lepší hospodaření s vodou. Proto je před zimou důkladně zalijte a poté zakryjte netkanou textilií, které snižují propustnost světla – na výběr máte z různých typů, jejichž propustnost se pohybuje od třiceti do sedmdesáti procent.

 


Jak na palmy
Některé druhy juk a palem přežijí zimu venku. Musíte u nich zabránit zatečení vody do vrcholu rostliny, tedy do takzvaného srdíčka, čehož dosáhnete svázáním listů k sobě nebo vybudováním stříšky. Kmen obložte slámou nebo netkanou textilií. Přes korunu se přetáhne fólie, která se používá na ochranu cedrů a jiných choulostivých jehličnanů – dnes už je běžně dostupná v zahradnických centrech.

redakce, foto Shutterstock a profimedia.cz

Než přijdou zima a mráz