Nářadí pro ženy

Rubrika: rss-feed, Technika

Stále více firem nabízí zahradní vybavení určené speciálně pro ženy. Od toho klasického se neliší barvou či vzorem rukojeti, ale především svými vlastnostmi.

Rozdíly mezi nářadím vhodným pro muže a ženy jsou poměrně velké. Do menší ruky zahradnic lépe pasuje drobnější rukojeť, mnohé z nich ocení i odlehčené varianty.

Nářadí pro kutily

Do soupravy domácího nářadí pro ženy určitě patří lehké kladívko, jehož hmotnost činí maximálně půl kilogramu, někdy se mu také říká zámečnické. Doplnit by ho měl akumulátorový šroubovací vrták. Do domácnosti se bude hodit klidně malý s napětím 10,8 nebo 12 voltů. Při výběru se zaměřte na ty, které mají baterii skrytou v rukojeti. Jsou menší a lépe se drží než klasické osmnáctivoltové. Nemůžete s nimi sice vrtat do panelu, ale cihlu zvládne. Jak ukazují statistiky, akušroubováky se stejně v devadesáti procentech případů používají pro šroubování než pro vrtání.

A samozřejmě se doma hodí i sada základního nářadí, u něhož firmy rády volí růžové rukojeti a obaly s květinovým vzorem, aby bylo patrné, pro koho je vhodné. Spíš než na vzhled ale koukejte na to, zda obsahuje vše potřebné: sadu šroubováků – alespoň dva ploché a dva křížové v různých velikostech, odlamovací nůž, když potřebujete odříznout například kus koberce, svinovací metr, sadu plochých klíčů, sikovky a kombinačky. Vhodná je i vodováha. Nemusíte zrovna vrtat poličky, využijete ji i při věšení obrazů, když si chcete ověřit, zda jsou rovně.

Pro zahradu

Speciální sady pro ženy nabízejí i firmy vyrábějící zahradní nářadí. Od toho klasického se liší hlavně svou vahou. Koupit se tak dají odlehčené hrábě, motyčky, rýče a další. Protože na ženu zbývají i tak nudné práce, jako vyškrabovat spáry mezi dlažbou, ale i rytí, najdete mezi výrobky také rycí vidle, rýče nebo lopaty.

Důležitým doplňkem každé zahradnice jsou nůžky. Při výběru je důležité dbát na jejich převodování – jde o to, aby měly lehký běh a snadno se s nimi pracovalo. Tytéž zásady platí i pro výběr velkých nůžek, které se používají pro prořezávání a odvětvování stromů.

Velké stroje

Zřejmě největší paniku mezi zahradnicemi působí nutnost pracovat se spalovacími motory. To, co je pro muže potěšením, tedy hrát si s údržbou, kontrolovat svíčky, starat se o správný poměr oleje a benzinu do dvoutaktních motorů nebo vyměňovat olej, je pro ženu zlý sen. Raději se tak smíří se stroji poháněnými elektrickou energií, tedy i často překážející elektrickou šňůrou.

Na trhu lze ale nově objevit benzinové stroje značky Briggs and Stratton s vestavěným startérem, který odstranil obtížnou práci se šňůrou, která byla pro mnohé ženy nepřekonatelnou bariérou. U těchto strojů stačí jednou za čas nabít startovací akumulátor a motor se nastartuje jednoduchým zmáčknutím tlačítka jako v autě. Stále je však třeba počítat s vyšší hmotností těchto strojů.

Stále oblíbenější nejen u žen jsou akumulátorové stroje, které v sobě spojují lehkost elektrických zařízení a volný pohyb po zahradě bez přívodní šňůry. V porovnání s prvními výrobky tohoto typu už navíc nevypadají jako plastové hračky a roste jejich výkon i doba, po niž jsou schopné pracovat na jedno nabití. Výrobci navíc nabízejí celé sady zahradních strojů, do nichž lze použít jeden typ akumulátoru. Právě ten bývá na technice nejdražší. S jednou baterií a jednou nabíječkou tak můžete pohánět sekačku, křovinořez, pilu nebo fukar. Tyto stroje navíc neobtěžují sousedy hlukem a odpadá značná část pracné údržby.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2018.

Nářadí pro ženy