Pravdy a mýty o solárních svítidlech

Rubrika: Technika

Nadšení ze solárních lamp, když se poprvé objevily na trhu, brzo střídalo zklamání. Co do intenzity a délky svícení vedle klasických elektrických výrobků neobstály. Nyní se na zahrady opět vracejí. Co se tedy změnilo?

solarni

Spíš než světla připomínají blikající světlušky, které na večerní grilování nikdy pořádně neposvítí. Tak argumentují jejich odpůrci. Druhá skupina je využívá například k tomu, aby v zahradě lemovaly cesty či schody a upozornily na různé terénní nerovnosti. A jsou spokojení. Vyplatí se tedy solární lampy kupovat, nebo ne?

Když cestují s vámi

Princip fungování je jednoduchý: solární svítidla se přes den nabíjejí a po setmění svítí. Většinou je stačí zapíchnout do země, truhlíku nebo postavit na okenní parapet a nemusíte myslet na přívod elektřiny a poměrně složitou instalaci jako u těch klasických. Stejně tak se dají kdykoli přenést z místa na místo. To je samozřejmě lákavé.

Oproti prvním výrobkům na trhu jsou dnes zdrojem světla LED diody, které mají mnohem menší spotřebu než klasické žárovky či úsporné zářivky. Lampy tedy vydrží po nabití pracovat déle a lze je také osadit dvěma či více diodami, což se projeví na intenzitě světla. Mohou však mít i podobu LED pásek zalitých do silikonu, které stačí na podklad pouze nalepit. Můžete je libovolně napojovat nebodávat vedle sebe, čímž se zvětší jejich účinek. Pokud očekáváte, že poslouží jako zdroj světla při večerním grilování s přáteli nebo dokonce si u nich na balkoně přečtete knihu, budete zklamáni. V takových případech je stále lepší pořídit si klasické elektrické osvětlení.

Pro větší bezpečnost a krásu

Své místo solární lampy mají kolem chodníků a schodů, kde výrazně zvýší bezpečnost, ukážou vám cestu, dovedou vás od branky ke vchodovým dveřím, upozorní na případné nerovnosti, kde chůze po tmě by mohla skončit úrazem. Svítidla se tedy používají hlavně jako orientační, k tomu je jejich světlo dostačující.

Také si s nimi můžete zahrát na zahradní architekty, neboť dokážou nasvítit a zvýraznit zajímavou květinu, keř či jiný prvek. Lampy samotné pak mohou mít podobu svítící dekorace a samy se tak stávají ozdobou. K jejich výhodám lze přičíst, že jsou naprosto bezpečné a nehrozí úraz elektrickým proudem ani lidem, ani zvířatům.

Aby svítily dlouho

Solární světla a dekorace jsou vybaveny panelem, pomocí kterého se během dne baterie nabijí energií vytvořenou ze slunečních paprsků. Zpravidla jsou doplněna čidlem, které pozná, když se venku setmí a samo začne svítit, stejně tak se ráno vypne. Některá solární světla a dekorace jsou navíc vybaveny pohybovým senzorem a rozsvítí se, pouze pokud zaznamenají pohyb.

Většinou se doba jejich svícení uvádí v rozmezí šest až osm hodin. Samozřejmě čím déle bude světlo na slunci, tím více bude v noci pracovat. To platí jak pro počasí, ta pro umístění lamp. Na jižní a západní straně se nabijí více než na stinném severu. Ovšem firmy myslí i nato, že potřebujete osvětlit také cesty umístěné ve stínu, proto nabízejí výrobky, kde lampa a solární panel jsou dva kusy, propojené dohromady kabelem. Panel tak můžete umístit na slunné místo, kde se rychleji a lépe nabije.

A s ještě jednou nevýhodou se musíte smířit. Jejich baterie nevydrží na věcnost. Některé je tak nutné po roce či dvou vyměnit, jindy musíte koupit nové celé světlo.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_05_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Uložit

Uložit

Pravdy a mýty o solárních svítidlech