Čerpadla v otázkách a odpovědích

Co musíte vědět, než si pořídíte na zahradu nebo k domu čerpadlo? Připravili jsme pro vás několik základních otázek a odpovědí.

Čerpadlo poslouží nejen pro čerpání vody na zálivku zahrady.

Čerpadlo poslouží nejen pro čerpání vody na zálivku zahrady.

Jakou vodu chcete čerpat?
Čerpadlo vybírejte vždy podle toho, budete-li čerpat pitnou vodu, čistou užitkovou, dešťovou nebo splaškovou. Pokud ji hodláte čerpat z jiných než podzemních zdrojů, budete muset čerpadlo volit podle jejího znečištění.

  • Pitná voda – tato voda zpravidla neobsahuje žádné nebo jen malé množství písku, můžete ji proto čerpat pomocí povrchových nebo ponorných čerpadel. Většinou se používá samonasávací čerpadlo umístěné mimo studnu.
  • Dešťová, rybniční či říční voda – při čerpání této vody je nutné vhodným sacím košem zabránit proniknutí nečistot, například listí, do čerpadla. U kalových čerpadel určených pro mírně znečištěné vody je sací část vybavena mřížkou, která propustí jen tak velké nečistoty, které čerpadlem projdou zároveň s přečerpávanou tekutinou.
  • Splašky – k čerpání odpadních vod se používají především litinová nebo nerezová čerpadla upravená k tomuto účelu, která bývají mnohdy doplněna i řezacím zařízením, které větší nečistoty před nasátím nejprve rozdrtí.

Odkud budete vodu čerpat?
Při výběru čerpadla hraje také roli, jestli chcete vodu čerpat z vrtu nebo studny a jak hluboko je hladina vody. Povrchovými čerpadly lze totiž čerpat vodu maximálně z osmimetrové hloubky, pro větší výškový rozdíl je nutné použít dražší ponorné čerpadlo. Při čerpání vody z řeky nebo potoka je zase důležitým faktorem vzdálenost pozemku od zdroje vody. Pro výpočet výkonu čerpadla je zde potřeba zohlednit, že každých deset metrů vodorovného potrubí odpovídá zhruba jednomu výškovému metru.

Ponorné čerpadlo využijete jak při zalévání, při němž vám stálý tlak vody zajistí vodní automat, tak při odstraňování vody po povodni.

Ponorné čerpadlo využijete jak při zalévání,
při němž vám stálý tlak vody zajistí vodní automat,
tak při odstraňování vody po povodni.

Jak často hodláte vodu čerpat?
Před nákupem si rovněž ujasněte, jestli bude čerpadlo sloužit jen k občasnému použití, například při víkendovém zalévání zahrady, nebo bude každý den plně vytížené. Pro občasný výkon jsou vhodná plastová čerpadla, pro stálé použití se doporučují nerezová. Pokud chcete vodou zásobovat celou nemovitost, budete si muset pořídit rovnou domácí vodárnu.

Jaké množství vody plánujete čerpat?
Myslete i na množství vody, které se chystáte čerpat. Vliv na něj má například počet obyvatel a vybavení domácnosti (bazén, myčka, sauna) nebo třeba rozloha zahrady. Pro zásobování celého domu je zpravidla nutné čerpadlo s výkonem asi 3 m3/hod.

Potřebujete-li podrobnější informace pro výběr vhodného čerpadla, podívejte se například na tento praktický návod jak vybrat čerpadlo.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA

Čerpadla v otázkách a odpovědích

Save

Čerpadla v otázkách a odpovědích