Jak na spadané listí a palivové dřevo

Při podzimním úklidu zahrady a přípravě dřeva na topnou sezonu se výborně uplatní vysavač listí a štípač dřeva. Ušetříte s nimi totiž mnoho namáhavé práce a času.

Únavné shrabávání podzimního listí a odklízení prachového sněhu může být s fukarem minulostí.

Únavné
shrabávání
podzimního listí
a odklízení
prachového
sněhu může
být s fukarem
minulostí.

Vysavače listí
Princip zahradního vysavače se neliší od vysavače, který používáte doma. Na hřídeli hnacího motoru je umístěný ventilátor se speciálním tvarem lopatek, které vytvářejí podtlak. Lopatky zároveň slouží k nadrcení listí, jehož objem se po rozsekání zmenší asi na čtvrtinu. Vzniklá drť se následně hromadí ve sběrném vaku. Většina zahradních vysavačů může po drobné úpravě (odstranění sběrného vaku, demontáži nasávací trubice a nasazení speciální trysky) fungovat i jako výkonný fukar. S ním můžete listí shromažďovat na hromady nebo ho vyfoukávat z nedostupných míst či okapů. V zimě můžete také vysavač, resp. fukar, využít při úklidu prachového sněhu. Pokud si budete vybírat zahradní vysavač, stojíte před otázkou, zda zvolit elektrický nebo benzinový. Obecně platí, že elektrický vysavač má menší velikost, je lehčí a tišší, na rozlehlejší zahrady se ale hodí spíše benzinový model. Vybraný vysavač však musí disponovat silným motorem, jinak od země neodlepí navlhlé listí. Praktický je také stroj s plynulou nebo stupňovitou regulací výkonu a při výběru hraje roli i váha stroje. Výkonnější vysavače bývají totiž těžší a práce s nimi namáhavější.

Štípače dřeva
Pravidelná příprava palivového dřeva je namáhavá a časově náročná. Pomoci vám ale mohou horizontální nebo vertikální elektrohydraulické štípače dřeva. Horizontální štípačky vyhovují uživatelům, kteří si občas přitopí v krbových kamnech, vertikální jsou vhodné ke štípání většího objemu dřeva. Štípače se skládají z robustního rámu, elektromotoru, čerpadla, pístu, štípacího klínu a ovládacích prvků pro bezpečný provoz. Motor pohání čerpadlo s pístem, který vytváří tlak na štípací klín a ten následně trhá dřevěné poleno. U horizontální štípačky je po vložení polena nutné oběma rukama uchopit ovládací páčky na boku stroje, čímž se zabrání jakémukoli úrazu rukou ve štípacím prostoru. Vertikální štípačka je vybavena kleštinami, do kterých se zafixuje poleno pomocí rukojetí. Tím se zamezí případnému odlétnutí rozštípnutých částí do stran a teprve tlakem na obě rukojeti směrem dolů se uvede do pohybu štípací klín. U obou typů štípačů platí, že při uvolnění byť jen jednoho spouštěcího tlačítka okamžitě vyjíždí štípací klín zpět do výchozí polohy.

Dárky a služby ke štípačům zdarma
Během velké podzimní prodejní akce nabízí společnost Penzo při zakoupení štípače spoustu dárků a služeb zdarma. I při objednávce štípače přes internet k vám dorazí stroj smontovaný a připravený k okamžitému použití. Určitě vás potěší i dárky v podobě klínů, náhradního hydraulického oleje na výměnu nebo plastického maziva. Společnost dále v rámci záruky zajišťuje zdarma službu Extraservis v podobě bezplatné přepravy štípače do centrálního servisního střediska a zpět. Více informací se dozvíte na www.stipace-dreva.penzo.cz nebo na tel. č. 733 723 232.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Jak na spadané listí a palivové dřevo

Uložit

Jak na spadané listí a palivové dřevo