Drobná poranění na zahradě

Rubrika: Technika

I práce na zahradě s sebou nese riziko úrazů. Často stačí chvilka nepozornosti, za kterou zaplatíte v lepším případě jen drobným poraněním.

Při práci na zahradě používejte ochranný oděv, chraňte se před sluncem, pijte dostatek tekutin a používejte pouze homologované stroje.

Při práci na
zahradě používejte
ochranný oděv, chraňte
se před sluncem, pijte
dostatek tekutin
a používejte pouze
homologované
stroje.

Každému zranění je vždy lepší předcházet. Pokud k němu ale už dojde, je třeba vědět, jak postupovat při jeho ošetření, a mít dobře vybavenou domácí lékárničku.

Odřeniny a ranky
Rány způsobené na zahradě jsou téměř vždy znečištěné. Očistěte je proto teplou vodou, vydezinfikujte a pečlivě přikryjte suchým obvazem. Aby byl obvaz sterilní, nikde ho po rozbalení nepokládejte a mějte při manipulaci s ním čisté ruce.

Puchýře a otlaky
Proti puchýřům, otlakům či mozolům se chraňte pracovními rukavicemi a pohodlnou obuví. Pokud se vám nějaký puchýř přece jen udělá a vy se rozhodnete ho propíchnout, použijte vydezinfikovanou jehlu. Z puchýře vymáčkněte tekutinu a přelepte ho náplastí. Mozoly změkčujte vhodným krémem.

Zastavení krvácení
Drobné odřeniny přestanou krvácet obvykle samy od sebe. V případě žilního krvácení na ránu přiložte gázu a stáhněte ji tlakovým obvazem. Je-li rána na končetině, zvedněte ji do výše. Poté vyhledejte lékaře. U tepenného krvácení ránu ihned stlačte prsty přes čistý obvazový materiál, pak Při práci na zahradě používejte ochranný oděv, chraňte se před sluncem, pijte dostatek tekutin a používejte pouze homologované stroje. ji stáhněte tlakovým obvazem a okamžitě volejte záchrannou službu. Při pokračujícím krvácení přikládejte na použitý obvaz další vrstvy a stáhněte místo mezi ranou a srdcem.

Uříznutí či useknutí
Jestliže se vám podaří uříznout si nebo useknout při práci prst (nebo jinou část těla), snažte se zastavit krvácení, prst vložte do pytlíku s ledem a okamžitě volejte záchranku.

Popálení sluncem
Pokud jste byli na sluníčku příliš dlouho, přesuňte se do chladného stínu a pijte studené nápoje. Spálenou kůži ošetřete studenými obklady nebo třeba panthenolem, případnou horečku snižte léky obsahujícími paracetamol.

Bodnutí hmyzem
Místo bodnutí vyčistěte dezinfekcí, případné žihadlo se snažte vyndat. Jestliže se vám to nepodaří, hrozí riziko zanícení, proto si raději dojděte k lékaři. Bolest bodnutí zmírníte studeným obkladem.

Přisáté klíště
Klíště chytněte v místě přisátí pinzetou a lehkým točivým pohybem ho z kůže vytáhněte. Ránu vydezinfikujte a klíště zlikvidujte. Dojde-li v místě přisátí k viditelným změnám, například zčervenání, vyhledejte pro jistotu lékaře.

Elektrický proud
Jste-li svědkem úrazu elektrickým proudem, například při práci se sekačkou, odsuňte nevodivým předmětem zdroj elektřiny z blízkosti postiženého. Stůjte přitom na nevodivém materiálu. Zraněnému poskytněte první pomoc a protišoková opatření (ticho, teplo, tekutiny, tišící prostředky, transport) a zavolejte záchranku.

Jedovaté postřiky
Jestliže se vám při postřiku rostlin dostane aplikovaná chemikálie do oka, vyplachujte ho deset až 15 minut tekoucí vodou a potřísněnou pokožku omyjte mýdlem. Začne-li vás po aplikaci postřiku bolet hlava, cítíte závratě nebo je vám špatně od žaludku, pravděpodobně jsme se přiotrávili. Neváhejte proto a pospěšte si k lékaři.

Rychlý oheň
K úrazu může dojít i při zahradním grilování. Pokud na někom vzplane oděv, snažte se zabránit šíření ohně směrem k hlavě a rychle ho uhasit. Popálená místa ochlazujte studenou vodou, sundejte vše, co by mohlo ránu stahovat, například hodinky, svlečte okolní oděv, ale nic, co je k ráně přichyceno. Popálené místo nemastěte ani nezasypávejte, ale poranění překryjte sterilním obvazem nebo jiným čistým materiálem. Při závažnějších popáleninách neprodleně kontaktujte lékaře.

Mějte vždy připravenou a vybavenou lékarničku.

Mějte vždy připravenou a vybavenou lékarničku.

Domácí lékárnička
Nejvíce zranění se stává v domácím prostředí, proto by měla být lékárnička základním vybavením každé rodiny. Neexistuje norma, která by určovala, co má lékárnička obsahovat. Doporučuje se ale upravit její obsah podle rodiny (děti, senioři) a životního stylu (záliby, sport). Lékárnička by měla mít v domácnosti stálé místo, měla by být dobře označená a uzamykatelná. Léky patří na suché, chladnější místo, bez přítomnosti slunečního světla a mimo dosah dětí. Nikdy je nenechávejte povalovat volně po bytě (ani vitaminy). Skladujte je v původních obalech – je na nich uvedeno datum použitelnosti – a nevyhazujte příbalové letáky. Nedělejte si velké zásoby léků, každý půlrok zkontrolujte jejich exspiraci, vyřaďte prošlé a odneste je k likvidaci do lékárny. Lékárnička by měla obsahovat:

  • Lék proti průjmu a k obnovení mikroflóry, ke snížení teploty a tlumení bolesti,  k vypláchnutí očí, na popáleniny a alergické reakce, proti nachlazení, bolesti uší u  malých dětí, překyselení žaludku, kinetóze a léky, které užíváte pravidelně.
  • Z dalšího zdravotnického materiálu teploměr, dezinfekční prostředek,  elastické a hydrofilní obinadlo, náplast – polštářkovou i kotouč náplasti, kterou lze snadno rukou trhat podél i napříč, jednorázové gumové rukavice a  resuscitační roušku.
  • Balíček první pomoci s balením sterilní vaty, dvěma sterilními obvazy různé velikosti, balením sterilních gázových čtverečků, polštářkovými náplastmi  různých velikostí, spínacími špendlíky, pinzetou, nůžkami, gumovým škrtidlem a trojcípým šátkem.
  • V rodinách s dětmi je vhodné přidat teploměr a náplasti s dětským motivem,  nepálivou dezinfekci, odsávačku hlenů apod.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Drobná poranění na zahradě

Drobná poranění na zahradě