Slunce ohřívá vodu (skoro) zadarmo

Vlastní bazén na zahradě láká. Ovšem když si člověk sečte náklady na pořízení a provoz, nutně ho napadne, zda je to dobrá investice. Vždyť jak dlouho se bude koupat – měsíc, dva, tři? Nikoli. Ohřev vody může sezonu prodloužit i na dvojnásobek.

Pokud si pořídíte některý ze systémů na ohřev vody, prodloužíte si koupací sezónu až na půl roku

Pokud si pořídíte některý ze systémů na ohřev vody, prodloužíte si koupací sezónu až na půl roku

Řekne-li si solární panel nebo tepelné čerpadlo, každý si představí zařízení v řádu desítek a často i stovek tisíc korun. Ovšem pokud jde o systémy určené pro ohřev bazénové vody, jejich cena je mnohem nižší. Zvažte, zda se vám nevyplatí investovat několik tisíc korun, abyste si protáhli koupací sezonu i na půl roku.

Když pomáhá plachta

Krycí plachta patří ke standardnímu vybavení domácí plovárny, neboť chrání hladinu před tím, aby dovnitř napadaly nečistoty. Pokud ji teprve plánujete koupit nebo už potřebujete novou, vyberte tu solární. Vypadá jako bublinková folie a umisťuje se na hladinu, a to nejen večer, ale zvlášť přes den, kdy svítí slunce a vy se nekoupete. Dokáže totiž znásobit účinky slunečního záření a vodu ohřívá prakticky zadarmo. V noci, kdy je okolní vzduch chladnější, zase zamezí tepelným ztrátám. Pro velké bazény jsou určené plachty na praktických navíjecích tyčích, které zjednodušují zakrývání i odkrývání hladiny.

Systém fungování solárního panelu je jednoduchý: pohlcuje tepelnou energii a předává ji vodě, která skrz něj prochází. Ohřátá se pak vrací zpět do bazénu.

Systém fungování solárního panelu je jednoduchý: pohlcuje tepelnou energii a předává ji vodě, která skrz něj prochází. Ohřátá se pak vrací zpět do bazénu.

Solární panely

Dokonce až o šest stupňů dokážou bazénovou vodu vodu ohřát solární panely. Využívají energii slunečního svitu, které u nás trvá průměrně 1400 až 1700 hodin v roce. Vybavit menší bazén tímto systémem rozhodně není otázka desetitisíců, pořídíte ho zhruba za pět tisíc korun. K ohřevu vody se používají nejjednodušší zařízení černé barvy, neboť ta nejlépe pohlcuje světlo a tím i tepelnou energii. Tu potom předává vodě, která prochází množstvím malých trubiček, z nichž je panel tvořen, ohřívá se a teplejší se vrací zpět do bazénu. Sluneční energii tak využíváte téměř zadarmo, protože vodu pohání čerpadlo filtračního systému, nemusíte tedy k vytápění kupovat nové.

Instalaci solárního panelu zvládne skoro každý. Samozřejmě jeho účinnost závisí na délce slunečního svitu. Měli byste pro něj najít ideálně takové místo, kam paprsky dopadají nejméně šest hodin denně. Čím déle to bude, tím rychleji se voda ohřeje. Ideální je zvolit šikmou instalaci, například na střeše garáže, opřením o stěnu domu či zděný plot a podobně. Důležité je, aby panel směřoval na jih až jihozápad a měl optimální sklon 30 až 45 stupňů.

Pozor také na bezpečnost. Panel by neměl být blízko bazénu, aby neposloužil dětem nebo zvířatům jako žebřík, z něhož by mohly spadnout do vody. Stejně tak je třeba chránit panel samotný, aby ho neponičili nejen potomci při hře, ale také třeba kameny odlétající od sekačky při kosení trávníku. Důležité je také myslet na dobré upevnění ke stěně či konstrukci, aby ho neponičily silné poryvy větru.

Bublinková solární plachta, u velkých bazénů se navíjí na tyč, dokáže znásobit účinky slunečního záření.

Bublinková solární plachta, u velkých bazénů se navíjí na tyč, dokáže znásobit účinky slunečního záření.

Tepelné čerpadlo funguje i bez slunce

Pokud se nechcete spoléhat jen na slunce nebo nemáte vhodné místo na instalaci panelů, spolehlivější alternativou solárních systémů je tepelné čerpadlo. Cena těch určených na ohřev bazénové vody, je zhruba desetinová oproti zařízením určeným na vytápění domu a pohybuje se kolem dvaceti tisíc korun.

Tepelné čerpadlo není závislé na slunci, funguje i když je pod mrakem a venkovní teplota je nad dvanácti stupni Celsia. Teplo totiž odebírá z okolního vzduchu, z něhož umí získat zdarma až osmdesát procent tepelné energie, tedy čtyřikrát víc energie, než kterou spotřebují na svůj provoz. Vzduch je pomocí ventilátoru hnán skrze výparník, ve kterém odevzdává své teplo teplonosné tekutině, přičemž se ochlazuje. Kapalina pak prochází kompresorem, který ji stlačí a zahřeje, a dále dopravována do spirál výměníku, kde teplo předá bazénové vodě. Z výměníku proudí ochlazená tekutina do expanzního ventilu, kde se sníží její tlak a prudce se přitom ochladí. Pak opět proudí do výparníku.

Oproti solárním panelům může tepelné čerpadlo prodloužit sezonu v tuzemských podmínkách až na sedm měsíců. Navíc lze jeho běh obrátit. To oceníte, pokud voda v horkých dnech přesáhne třicet stupňů, kdy už přestává být příjemná a neosvěží vás, navíc se rychleji kazí. Pak není nic jednoduššího než zapnout čerpadlo na opačný chod a o jeden či dva stupně ji zchladit.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.

Flora titulka_05_16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Save

Slunce ohřívá vodu (skoro) zadarmo