Lepidla, která musíte mít

Bez lepidla se neobejde žádná zahrada ani domácnost. Přece jen – co lze spravit, je zbytečné a neekonomické vyhazovat. Víte, jaká lepidla a tmely by vám doma neměly chybět?

Vteřinová neboli sekundová lepidla jsou základem, který by vám neměl chybět. Jde o určitou poslední záchranu. Při práci s nimi dávejte pozor, lepí skutečně rychle a pevně. Pokud tedy materiál nepřesně spojíte, již nemáte šanci opravit ho bez poškození. Práce s nimi tedy musí být přesná.

Univerzální, nebo speciální?

Sekundová lepidla jsou vhodná ke spojování pevných a nepříliš namáhaných ploch. Rozhodně se tedy nehodí například k opravám obuvi, i když hodně lidí jimi právě boty spravuje. Při nákupu si ověřte, že kupujete to opravdu univerzální, hodící se pro lepení keramiky, porcelánu, dřeva, kůže, gumy i kovů. Co s ním však nespojíte, je polystyren a předměty z polypropylenu (PP), polyuretanu (PE) či silikonu.

Velmi účinným sekundovým lepidlem je například univerzální tekuté kyanoakrylátové lepidlo, které využijete k lepení hladkých, čistých a suchých povrchů. Existují však i speciální vteřinová lepidla, která jsou určena pro konkrétní materiály. Zvolit si tak můžete například typ na sklo, pro spojování kovů, dřeva a podobně. V obchodech také jistě narazíte na výrobky určené pro svislé povrchy, které nekapou a nestékají.

Epoxidová lepidla se prodávají ve dvou tubách, jejichž náplň se musí nejdříve smíchat.

Na papír a dřevo

Na lepení dřeva a papíru se doporučují tekutá disperzní lepidla. Hodí se na všechny typy měkkého a tvrdého dřeva, dřevovláknité a dřevotřískové desky, překližku, dýhu, papír a lepenku. Kromě těchto dvou materiálů spojí mnohé další savé povrchy. Po nanesení se nechá lepidlo chvíli zavadnout, následně se strany přiloží k sobě a zafixují na dobu, kterou udává výrobce. 

Pro namáhané dřevěné spoje je však vhodnější tekuté polyuretanové lepidlo, kterým kromě tvrdého a měkkého dřeva, dřevotřísky a OSB a MDF desek nalepíte také PVC, ABS, sádru, kovy, pěnový polystyren, tvrdé pěny, korek a izolační materiály na takové materiály, jako je zdivo, beton, dřevo, sádra, cihly či korek.

Chemoprénová lepidla slouží pro lepení pružných spojů, například podrážek bot.

Pro lepení pružných spojů

Chemoprénová neboli kaučuková lepidla slouží pro lepení pružných spojů, například podrážek bot. Práce s nimi není ovšem snadná, především vyžaduje trpělivost, a tak se málokomu podaří vytvořit opravdu pevný spoj. Je třeba vždy postupovat podle návodu a dokonale vyčistit lepený povrch. Pozor také na vlhkost. Spravovaná věc musí být dokonale suchá. Další velkou chybou je také snaha urychlit proces takzvaného zavadnutí naneseného lepidla.

Na lepení dřeva a podobných materiálů si pořiďte tekutá disperzní lepidla. Hodí se na všechny savé povrchy.

Pokud ale dodržíte všechny doporučené podmínky a postupy, není vůbec třeba lepené plochy fixovat k sobě pomocí svěráku nebo truhlářských svorek. Stačí je jen co největší silou k sobě přitisknout. U bot pak třeba převázat textilní lepicí páskou.

Předpokládá se také, že plochy spojované kaučukovým lepidly budou větší – alespoň pět centimetrů čtverečních.

Na stěny a zdi

V základní výbavě by vám neměly chybět ani takzvané chemické kotvy, které se uplatní hlavně v narušeném zdivu a tam, kde by hrozilo poškození zdi od pnutí z klasických hmoždinek, například blízko rohů. Práce s chemickou kotvou – označuje se také jako chemická malta či hmoždinka – je jednoduchá. Vyvrtaná díra se vyčistí od prachu a vyplní hmotou. Pak už stačí do otvoru našroubovat kulatinu se závitem a počkat na vytvrdnutí. Řemeslníci tyto malty s oblibou využívají na hodně namáhané spoje, třeba zábradlí, schodů a podobně.

V obchodech koupíte vteřinová lepidla univerzální nebo určená na konkrétní materiály.

Na dřevo, kov i kámen

Na materiály, jako jsou například kovy, dřevo, kamenina, kámen, porcelán, beton a některé umělé hmoty, používejte epoxidová lepidla. Dokážou vytvořit velmi pevné a odolné spoje. Jsou prodávány ve dvou tubách, jejichž náplň se musí nejdříve smíchat, aby vzniklo kvalitní lepidlo. To vytvoří velmi pevné spoje, které rychle tvrdnou a jsou odolné proti vodě. Také dokážou vyplnit spáry, které je po určité době možné přetřít a stanou se tak neviditelnými.

Náhrada hřebíků

Montážní lepidla neboli tekuté hřebíky nahrazují vrtání a šroubování. Přiděláte s nimi třeba cedulku s domovním číslem, věšák na kabáty nebo poličku. Lze je aplikovat i na nerovné podklady, kdy fungují jako tmel a zahladíte jimi různé nerovnosti. Vynikají zejména mimořádnou počáteční přilnavostí, takže lepené spoje není nutné dlouze fixovat, čímž se urychlí celý pracovní postup. Podmínkou je to, aby byl alespoň jeden z povrchů savý. Existují ovšem i výrobky, které fungují i pro nesavé materiály, obsahují však rozpouštědla.


Přehled tmelů

Do dílny každého majitele zahrady či domu by měl patřit i některý z tmelů, jehož pomocí opravíte střechu či uzavřete různé spáry. Víte, který je na co?

Silikonový – na spojování, utěsňování a dilatační spáry. K plusům patří výborná přilnavost, nelze ho však použít na polypropylen, polyetylen a bitumen. Odolává UV záření i dešti, je trvale pružný, není přetíratelný. Hodí se na spáry široké pět až třicet milimetrů a je určený pouze pro práci za sucha.

Polyuretanový – pro spojování klempířských prvků. Velmi pružný, přetíratelný, výborně přilne k pozinku, mědi, titanzinku a plastům. Používejte ho na spáry široké pět až třicet milimetrů a opět jen za sucha.

Bitumenový – zahladí spoje a trhliny asfaltových krytin, mezi odvodňovacími a střešními prvky, spáry, pukliny a okapy. Dobře přilne na bitumen i jiné krytiny. Poradí si se spoji širokými pět až deset milimetrů a s pohybem do deseti procent. Opět je vhodný jen do suchého prostředí.

MS polymerový – lze s ním pracovat i za vlhka a deště, slouží k utěsňování a spojování všech materiálů na střechách, fixování obtížně lepitelných materiálů, poradí si se spárami pět až třicet milimetrů. K plusům patří výborná přilnavost na většinu materiálů i trvale pružný spoj.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017.

Lepidla, která musíte mít