Zatopte pod námrazou

Rubrika: Technika

Odstraňování námrazy z chodníku, venkovního schodiště nebo prostoru u vrat či vjezdu do garáže můžete jednou provždy vyřešit pomocí elektrického topného systému umístěného pod jejich povrchem.

Zatopte pod námrazou

Sněhovou nadílku na venkovních plochách je stále ještě výhodnější likvidovat mechanicky, tj. lopatou, hrablem nebo sněhovou frézou, protože postupné rozpouštění sněhu ohřevem podkladu je zdlouhavé a energeticky náročné. Rozmrazování pomocí topného systému se vyplatí v situaci, kdy dochází k tvorbě námrazy. Termostat s teplotními a vlhkostními čidly spustí za nepříznivých povětrnostních podmínek ve sledované ploše topný systém, který vzniku námrazy zabrání.

Kabely a rohože

K rozmrazování se používají topné kabely nebo topné rohože zabudované do zvolené plochy. U pochozích komunikací se umísťují do pískového lože nebo betonové desky, u schodů, teras apod. do lepicího tmelu. U pojízdných komunikací se doporučuje umístit topné zařízení do betonové desky, která ho bude chránit před poškozením při zatížení automobilem. Příkon topného kabelu je 20–30 W/m a pro vyhřívání se instaluje plošný příkon 300 W/m². Tepelná izolace pro větší účinnost má smysl jen tam, kde je vyhřívaná plocha vystavena okolním podmínkám ze všech stran, např. u venkovního schodiště.

Péče a úspora

Topný systém nemá žádné požadavky na údržbu. Bohužel může časem dojít, např. kvůli havárii nebo zvýšenému zatížení, k jeho poškození. Výrobci proto nabízejí náhradní díly a sady pro opravy, takže není třeba provádět kompletně novou instalaci, ale opraví se jen poškozené místo. Venkovní topný systém šetří peníze za sůl a posypový materiál a chrání betonové a asfaltové povrchy, které agresivní sůl rychle a nevratně poškozuje. Díky topení klesá i množství soli, které by se jinak dostalo do okolní půdy, a soli jsou ušetřeny i tlapky psů a koček, případně vaše boty.

Další využití

Topné kabely se využívají také při ochraně střech, okapů a odtokových trubek. Umožňují v nich totiž hladký odtok vody, tajícího sněhu a ledu a brání vzniku nebezpečných ledových rampouchů a převisů. Jejich topný příkon bývá 30–40 W/m, ve vyšších polohách ještě vyšší. Cena topných kabelů a rohoží se odvíjí od jejich výkonu a délky, resp. plochy. Při nákupu nezapomeňte na potřebné příslušenství k uchycení kabelu.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Zatopte pod námrazou