Žebříky, plošiny a stupátka

Rubrika: Technika

Na zahradě i při práci kolem domu je často nutné dostat se tam, kam běžně nedosáhneme. Pokud tedy nechcete lézt po stromech nebo šplhat po okapech, budete si muset pořídit pomocníka, který vám do patřičných výšin pomůže.

Mezi spotřebiteli vítězí hliníkové žebříky. Jsou stabilní, dobře se přenášejí a navíc jsou poměrně lehké.

Mezi
spotřebiteli
vítězí hliníkové
žebříky. Jsou
stabilní, dobře se
přenášejí a navíc
jsou poměrně
lehké.

Jak si vybrat žebřík
Potřebujete žebřík ke stříhání živého plotu, k česání ovoce nebo údržbě domu? Současná nabídka je mimořádně široká, ale naprosto univerzální žebřík pro všechny potřeby v ní nenajdete. Je-li lehký a skladný, bude pravděpodobně příliš krátký, žebřík vhodný k opravě domovního štítu bude zase zoufale nešikovný při stříhání živého plotu. Praktické tedy je pořídit si k domu a na zahradu žebříky dva – jeden menší a snadno manipulovatelný, s pracovní výškou čtyři až pět metrů, a potom delší žebřík na údržbu domu a vysokých stromů. Kupujete-li si svůj první, vyberte si univerzální trojdílný kombinovaný žebřík. Získáte tak současně několik různých možností využití – štafle, výsuvný žebřík a výsuvné štafle. V nabídce najdete také žebříky jednoúčelové, praktické výsuvné, lanové, kloubové a teleskopické. Při nákupu žebříku věnujte pozornost i příslušenství, které vám zpříjemní či usnadní práci a zvýší bezpečnost. Mnohdy až na žebříku zjistíte, jak praktická je jednoduchá odkládací plošinka, kratší žebřík můžete zase použít na údržbu okapů, když namontujete tzv. odstup, a bezpečnost v terénu zvýšíte používáním ocelových stabilizačních hrotů, které zabodnete do trávníku. Účelnou pomůckou je i plastový box na nářadí, s nímž máte na žebříku vše po ruce, a pro bezpečné uskladnění žebříku a jeho zajištění proti krádeži je vhodný uzamykatelný držák.

Univerzální plošiny
Potřebujete-li se dostat do míst, která jsou ze žebříku nedosažitelná, využijete určitě plošinu. Uplatní se jako pohotové lešení při opravě domu či chaty i při stříhání vysokých živých plotů. Poslouží vám v několika variantách – jako plošina na rovném terénu a na schodech, ale také jako univerzální jednodílný žebřík, dvojitý výsuvný žebřík či štafle na rovné ploše či schodech. Vyrábí se s kolečky pro snadnou manipulaci nebo s protiskluzovými botkami, které zajišťují bezpečnost a stabilitu plošiny v terénu. Na plošině je navíc dostatečná odkládací plocha pro nářadí.

Stoličky a stupátka
Někdy je ale potřeba dosáhnout jen na vyšší polici v kůlně. K tomuto účelu si můžete vybrat skládací stoličky a schůdky z hliníku či odolného plastu, v jedno- i oboustranném provedení, s kolečky či bez nich a s různou pracovní výškou. Stabilní a bezpečné jsou hliníkové skládací schůdky, se kterými se snadno manipuluje a uložíte je téměř kamkoli. Oblíbené jsou i plastové multifunkční stoličky, které se pouhým otočením vzhůru nohama změní v praktické klekátko, jež využijete při pletí či sázení na zahradě.

Potřebujete žebřík?

Tento multifunkční kloubový hliníkový model, který lze využít jako štafle, žebřík i lešení.

Tento multifunkční kloubový
hliníkový model, který lze využít
jako štafle, žebřík i lešení.

Tento multifunkční kloubový hliníkový model, který lze využít jako štafle, žebřík i lešení, byl původně vyvinutý pro profesionály, proto se vyznačuje dostatečně pevnou konstrukcí. Použití lehkých hliníkových materiálů navíc snižuje celkovou hmotnost žebříku a jeho unikátní konstrukce zabezpečuje složení do minimální možné úložní velikosti. Model se skládá ze čtyř částí, z nichž každá má čtyři příčky. Maximální délka rozloženého žebříku je 4,6 metru a v ceně 2099 korun jsou zahrnuty i dvě plechové podlážky pro přestavbu štaflí na plošinu. www.hobbystore.cz

FOTO: SHUTTERSTOCK

Žebříky, plošiny a stupátka

Žebříky, plošiny a stupátka