Zatopte si na terase

Rubrika: Technika

Podzimní dny lákají na zahradu, kde se stromy a keře zbarvují do červena nebo do zlatova a na záhonech rozkvétají hvězdičky chryzantém a podzimních aster. Je příjemné posedět a užívat si krásy podzimu, za chvíli je však venku chladno… Co s tím?

Vnašich podmínkách je venkovní pobyt vzhledem k počasí značně omezený. Teplých dnů a hlavně večerů není mnoho. Například v roce 2013 bylo jen padesát dnů s teplotou nad 20 °C. Přitom teras a pergol přibývá. Posezení venku si však můžete užít mnohem déle, pořídíte-li si venkovní topidlo.

Stylová topidla Pyramida

Stylová topidla Pyramida

Stylová topidla Pyramida

v provedení nerez a černá barva (bomba na propan-butan je ve spodní části) mají plynulou regulaci výkonu, piezo zapalování, protipádovou pojistkou a kolečka pro snadný transport. www.meva.eu

U luxusního typu VISION zářiče HEATSCOPE®

U luxusního typu VISION zářiče
HEATSCOPE®

U luxusního typu VISION zářiče HEATSCOPE®

se sklokeramickým povrchem je podstatně sníženo oranžové zbarvení světla. www.salava-topidla.cz

Zářič Burda TERM 2000 IP67

Zářič Burda TERM 2000 IP67

Zářič Burda TERM 2000 IP67

je zcela voděodolný a vzhledem k otevřené konstrukci (bez skla) má životnost až 5000 hodin. www.tepelnezarice.cz

Topidlo Elegance

Topidlo Elegance

Topidlo Elegance

připomíná pouliční lampy a vytvoří na terase romantickou atmosféru. www.plynove-zarice.cz

Efektivnost infrazářiče Soleado

Efektivnost infrazářiče Soleado

Efektivnost infrazářiče Soleado

je znásobena kvalitní leštěnou hliníkovou parabolou s úhlem vyzařování 120°. www.kempergroup.cz

Karbonový infrazářič Pietra

Karbonový infrazářič Pietra

Karbonový infrazářič Pietra

je extra odolný vůči drsným podmínkám, tudíž vhodný pro celoroční venkovní umístění.

Účinný uhlíkový infrazářič Veito CH 1800 RE

Účinný uhlíkový infrazářič Veito CH 1800
RE

Účinný uhlíkový infrazářič Veito CH 1800 RE

lze umístit na stěnu nebo teleskopickou nohu. www.thermowell.cz

 

Topnou hlavici lucerny Arko

Topnou hlavici lucerny Arko

Topnou hlavici lucerny Arko

na propan-butan lze umístit nad stůl. Podstavec topidla je vybaven závažím, takže převrhnutí je takřka nemožné. www.kempergroup.cz

termostatická hlavice eQ-3 L

termostatická hlavice eQ-3 L

S programovatelnou termostatickou hlavicí eQ-3 L

můžete uspořit až 30 % nákladů
na topení. Stačí klasické termohlavice na radiátorech vyměnit za nové digitální, které
budou topit přesně podle vašich požadavků (tj. v dané časy na danou teplotu). Pokud
nebudete doma nebo budete spát, hlavice topení vypne nebo sníží teplotu. Nastavit
můžete až tři topné cykly za den. Výrobcem jsou přednastaveny dva cykly, hlavice je
tedy připravena k okamžitému použití. Je vhodná pro všechny běžné ventily topných
těles a je možné ji jednoduše našroubovat, aniž by bylo nutné přerušit topný okruh.
www.conrad.cz

V dosahu elektřiny
Pro terasy a další typy sezení poblíž domu, tedy nedaleko přívodu elektřiny, se hodí hlavně moderní quartzové infrazářiče, které fungují na principu slunečních paprsků. Teplo je zde přenášeno systémem „zdroj – předmět – vzduch“. Díky tomu se cítíme dobře i tam, kde je nižší teplota vzduchu, což je náš případ. Jen nesmíte zapomenout, že na části těla odvrácené od topidla vám bude o něco chladněji. Největší výhodou quartzových topidel fungujících na principu infračerveného záření kratší a střední vlnové délky je jejich vysoká účinnost. Hřejí okamžitě po zapnutí a využijí elektrického příkonu až z 92 % na topení. Infračervené sálavé topidlo s výkonem 2 kW ohřeje venkovní prostor o velikosti zhruba 12 m2. Halogenová elektrická topidla vzhledem k větší vlnové délce přemění o něco více energie na viditelné záření. Při nákupu dejte pozor na nabídku konvenčních teplometů, které pracují na principu „zdroj – vzduch – předmět“. Nejdříve se musí zahřát přístroj, který následně zdlouhavě ohřívá vzduch a teprve pak máte pocit tepla vy. Jsou často nabízeny rovněž jako quartzová topidla, ale bezpečně je poznáte podle velmi nízké prodejní ceny.

Plynové lampy
Své kouzlo stále mají i plynové lampy, které vaši terasu zároveň ozáří příjemným měkkým světlem. Hořák je obvykle umístěn na stojanu nebo zavěšen alespoň ve dvou metrech a vytopí okolí až do vzdálenosti devíti metrů. Plynové topení je bezpečné – pojistka zabrání hoření v případě, že se topidlo třeba jen nakloní o 45°, což znamená, že ho neohrozí sebevětší poryv větru. Naklápěcí klobouk některých zářičů umožňuje zacílení tepla tam, kam potřebujete. Výhodou plynových topidel je možnost jejich fungování kdekoli v zahradě. Díky elektronickému zapalování je snadno uvedete do provozu. Nevýhodou je jejich váha – váží kolem 13–15 kg, takže se s nimi hůře manipuluje. Některá jsou ovšem propracovaná do detailů – jejich součástí mohou být třeba i reproduktory.

Nezapomeňte

  • Plynové lampy jsou obvykle opatřeny kolečky, takže je dobře přesunete. Nepotřebují žádné připojovací kabely, ovšem nesmíte zapomenout koupit propanbutanovou bombu.
  • Ani moderní infrazářiče nemusejí být instalovány napevno, můžete si pořídit přenosné. V zimě je tedy můžete přesunout i do interiéru.
  • Vybíráte-li si infrazářič, přečtěte si technickou specifikaci principu jeho  fungování; u podezřele levných výrobků buďte zvláště opatrní.
  • Elektrické zářiče se liší vlnovými délkami (čím je kratší, tím je účinnost a rychlost topení vyšší) i materiálem, z něhož jsou topná vlákna vyrobena. Mohou být halogenová, křemíková a v poslední době i velice účinná uhlíková.
  • O kvalitě topidel vypovídá samozřejmě také cena. Elektrická jsou levnější, od  2000 Kč, ale za výkonný zářič v moderním designu můžete zaplatit i několik   desítek tisíc. Plynové lampy a výkonná halogenová topidla stojí zhruba 4–7 tisíc korun.

FOTO: ARCHIV FIREM

Zatopte si na terase

Zatopte si na terase