Nejoblíbenější nábytek je…

z plastu. Ačkoli tomu mnozí nevěří. Právě z umělého materiálu jsou vyrobena křesílka, zahradní pohovky a lehátka, která můžete často vidět na zahradách, ovšem někteří je považují za ratanová. Od tohoto přírodního materiálu jsou totiž k nerozeznání.

Obdivujete krásný vyplétaný nábytek z ratanu? Omyl. Jde o křesílka vyrobená z polypropylenového vlákna.

Umělý ratan je dokonalou napodobeninou toho přírodního, a to hned z několik důvodů. Především je zachována stejná technologie výroby: jeho základ tvoří kovová konstrukce a sedáky jsou vyplétané – ručně nebo strojově – z vlákna, jen to přírodní nahrazuje umělá hmota. A důvod, proč se na zahradách objevují tyto nábytkové sestavy a nikoli křesílka a lehátka z pravého ratanu? Jednoduchá údržba, odolnost a dlouhá životnost. Zatímco přírodní materiál nesnáší vlhkost a brzy se začne loupat, umělému vláknu neublíží ani voda, ani teploty těsně nad nulou.

Podle čeho vybírat?

Na výrobu konstrukce firmy používají kov. Ocel, která podléhá korozi, nahrazuje hliník nebo jeho slitiny, které také mají nízkou hmotnost, ovšem jsou pevnější než hliník samotný. Pro vysokou stabilitu se používá klecová konstrukce, která zpevňuje jak sedací část, tak například opěrky i područky.

Umělé vlákno se speciálně vyrábí z odolného polypropylenu a slouží pouze na výrobu zahradního nábytku. Je pevné a pružné, proto nepraská. Vzniká tak lehký a velmi stabilní nábytek. Umělý výplet se vyrábí v mnoha barvách a provedení. Nejžádanější jsou tmavé odstíny – hnědá a černá, ale naleznete i světle hnědou či stříbrnou. Existuje hladká i vzorkované varianta. U kvalitního nábytku není nátěr nanesen jen na povrchu, ale materiál se probarvuje v celé jeho tloušťce, díky tomu sestavy odolávají blednutí, vydrží mnohem déle hezké a pokud se někde omylem škrábnou, neprosvítá základový materiál, drobné poškození tak není vidět.

I když cena tohoto nábytku stále klesá, v obchodech objevíte sestavy za pár tisíc korun i desetkrát dražší. Zpravidla to odráží kvalitu umělého vlákna, které se liší v šířce a tloušťce materiálu, složení i v povrchové úpravě. Záleží také na tom, zda je má vlákno tvar kulaté či ploché a tedy jak dokonale imituje přírodní ratan.

Zatímco přírodní ratan by se na dešti loupal a praskal, ten umělý může zůstat na terase až do mrazů.

Ideální na ven

Venkovní sedací soupravy z umělého ratanu můžete bez obav umístit ven a dál se o něj nestarat. Neloupe se, ani nepraská, nebledne a nevadí mu rozdíly v počasí, které by přírodní ratan mohly poškodit. Hliníková konstrukce vydrží při běžném užívání bezmála věčnost. Také životnost polypropylenového vlákna se uvádí kolem patnácti let. Pokud ho na zimu ukryjete do sklepa či zahradního domku – při teplotách pod nulou totiž křehne a mohlo by dojít k jeho popraskání – poslouží vám ještě déle.

Odborníci také doporučují kupovat pouze takový nábytek, který je dodáván jako jeden kus. Pokud byste si zvolili sešroubovaný z menších dílů, nejenže platí: více dílů a spojů znamená menší pevnost, ale takové výrobky také většinou mívají ocelový rám a každé utažení spojovacího šroubu má za následek odření ochranného nátěru. Na těchto místech se začíná tvořit rez hned po prvním dešti.

Jeho krásný vzhled a dokonalé napodobenina přírodního ratanu ho dovolují používat i v interiéru. Na podzim ho tak můžete přestěhovat z terasy či altánu do zimní zahrady, haly či obývacího pokoje, kde vám bude sloužit stejně dobře jako venku.

Na co se ptát v obchodě

Srovnáte-li nábytek z umělého ratanu například se dřevem, je měkčí a pohodlnější. Většina lidí ho ale stejně doplňuje sedáky a polstrováním. Zeptejte se tedy v obchodě, zda polštáře, které na vystaveném kousku leží, jsou v ceně nebo ne. Pokud si je budete kupovat zvlášť, pamatujte, že pohovky a lehátka by měly mít polstry silné alespoň dvanáct centimetrů, u křesel a gaučů určených na sezení stačí deset centimetrů. Důležité však je i to, z čeho jsou vyrobené. Mnozí si kupují umělý nábytek proto, aby ho mohly nechat celou sezonu venku, tedy i na dešti. Tomu musí odolat i polštáře. Výplň polstrů by měla mít tvarovou paměť, aby se neproseděly, důležitá je odolnost proti plísním a schopnost nezadržovat vodu. To samé platí pro potahy. Speciální látky, z nichž se šijí, by správně měly obsahovat pohlcovače UV záření, vrstvy proti plísni a proti propouštění vody do sedáku. Samozřejmě si můžete koupit i ty z klasické bavlny, pak je ale třeba polštáře před deštěm uklízet. Ověřte si u nich také, že jsou snímatelné a můžete je vyprat v pračce.


Jak se starat o umělý ratan?

  • umělý ratan se často označuje jako bezúdržbový materiál

  • voda, slunce ani sníh mu nevadí

  • neměli byste ho nechávat venku, pokud teploty klesnou pod bod mrazu

  • aby vypadal stále pěkně, stačí ho čas od času omýt vlažnou mýdlovou vodou

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017.

Uložit

Nejoblíbenější nábytek je…