Vánoce na zahradě

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Přeneste radost a výjimečnost vánočního období i na zahradu.

Přeneste radost a výjimečnost vánočního období i na zahradu.

Komerce vládne světu a pro blížící se svátky to platí dvojnásob. Nenechte se tím však zcela pohltit. Navážete-li na dřívější tradice, prožijete kouzelné Vánoce. Dětská srdce sice prahnou po barevných světýlkách v oknech nebo dokonce svítícím jelínkovi, k vytvoření sváteční atmosféry na zahradě můžete přispět ale i méně křiklavě. Než se rozhodnete, jak vlastně pojmete zahradní výzdobu, uvědomte si, že základním pravidlem pro výběr dekorací je jednota stylu. Jako vodítko může posloužit inspirace z vašeho kraje a místní tradice nebo barevné sladění všech dekorací. Pamatujte však, že méně znamená často více.

Adventní věnec

Venkovní výzdobu může dokreslovat adventní věnec zavěšený na vstupní dveře domu nebo do okna. Jak by měl vypadat? Módní trendy se vracejí k přírodním materiálům, které nabízejí hned několik výhod. Mají pěkný vzhled, nemusí vás nic stát a některé mohou vydržet i několik let. Vyrábějí se v mnoha variantách, vzorech či barvách, nejčastěji jsou z jedlového chvojí, mechu, šustí a trávy nebo dokonce z proutí. Jelikož bude věnec umístěn v poměrně chladném prostředí, nebojte se zvolit klasický jehličnatý. Adventní věnce na dveře mohou mít i různou velikost. Většinou se prodávají v červeném, zlatém, stříbrném či fialovém dekoru, mohou být postříbřené, pozlacené či zasněžené. Jsou ozdobeny stuhami, květinami či plody nebo vánočními ozdobami. Originální jsou proutěné věnce dekorované suchými doplňky, jutovou mašlí či zeleným chvojím. Sušené plody krášlí i slaměné věnce a k dostání jsou také věnce umělé. Vyrobit si vlastní věnec není nic složitého. Postačí vám k tomu slaměný nebo polystyrenový korpus věnce, zelený aranžérský drátek, smrkové větvičky, tavicí pistole a drobné dekorace, jako například sušené plátky pomeranče, šípky nebo malé vánoční kouličky či červené stuhy. Větvičky připevňujte drátkem na korpus tak, aby obmotání zakryla vždy následně přiložená větvička. Tavicí pistolí pak na hotový věnec přilepte ozdoby nebo ho jen obmotejte mašlí, kterou dole ozdobně uvažte. Variant existuje bezpočet.

Magické jmelí

Jmelí je typickým symbolem Vánoc.

Jmelí je typickým symbolem Vánoc, i když s křesťanskými svátky nemá nic společného. Pohanští kněží odřezávali na Nový rok jeho větvičky zlatým srpem, aby jim přinášely štěstí a tento zvyk se zachoval dodnes. Jmelí je proto klasickým prvkem ve vánočních aranžmá, ale skvěle bude vypadat i s červenou stuhou zavěšené na vstupních dveřích domu nebo ve skleněné váze na kryté terase.

Kouzlo světel

Nemalý podíl na vánoční výzdobě má osvětlení. Právě několik jemných světelných efektů vám pomůže posunout Vánoce z domu do zahrady a vykouzlit v ní neopakovatelnou atmosféru. Nabídka vánočního osvětlení do exteriéru je přebohatá. Některé svítí nepřetržitě, jiné bliká nebo má programovatelný systém pro změnu barvy a světelných efektů. Ke zdobení balkonu se používá osvětlení napodobující ledové rampouchy, krápníky či padající sníh, světelné řetězy a kabely se zase hodí k osvětlení pergoly nebo ozdobení stromů a keřů, které ani nemusejí být jehličnaté. Trojrozměrné světelné dekorace v podobě andělů či importovaných sobů se uplatní pod stromy i na terase. Pokud to jen trochu jde, vyvarujte se blikání světýlek. Ruší nejen ptáky, ale také sousedy z nejbližšího okolí. Řešení existuje i pro ty z vás, kteří elektrické světelné efekty nemohou vystát. Lucerna se zapálenou svíčkou u vchodu do domu je nejen romantická, ale přímo vybízí k myšlenkám na doby dávno minulé. Nejpraktičtější lucerny jsou kovové, nenechte se ale omezovat nabídkou trhu a vytvořte si vlastní originální lucerny různých velikostí a podob. Pěkně vypadá jakákoli skleněná nádoba ozdobená stužkou a jmelím postavená do sněhu, krásné jsou i ledové odlitky vytvořené z různých mís nebo bábovkových forem. Klasickou svíčku můžete přitom nahradit i její trvanlivější imitací s LED světýlkem. I vánoční osvětlení odráží osobní vkus majitele. Aby se nenásilně zapojilo do prostředí, mělo by vždy respektovat architekturu domu i zahrady.

Ozdobené truhlíky

Vyrobte si na zápraží vánočně zdobený košík.

Adventní věnec mohou na okenních parapetech nebo jiných místech doplňovat vkusné přírodní girlandy nebo vyzdobené venkovní truhlíky, koše nebo jiné nádoby. Stačí do nich naskládat větvičky jehličnatých stromů a barevně je dozdobit různými přírodninami či stuhou. Krášlit je mohou i živé rostliny odolné proti mrazu. Použít lze například cesmínu, břečťan, mahónii nebo vděčný vřes. Z procházky lesem si můžete také přinést zajímavě členité větvičky a šišky, nastříkat je bílou nebo jinou barvou a po zaschnutí umístit do chvojí v truhlíku. Vánoční zeleň rozsvítíte i přidáním několika vánočních kouliček. K dekoraci využijete také pěkné staré věci po babičce zapomenuté třeba ve sklepě či na půdě. Nápadům se meze nekladou.

Myslete na jiné

V době svátků si najděte čas na pomoc nejen lidem, ale i zvířatům. Návod na netradiční krmítko najdete na str. 60. Jeho výrobou spojíte navíc příjemné s užitečným. Nakrmíte ptáky, vytvoříte pěknou dekoraci a zároveň pozitivně zapůsobíte na výchovu svých potomků. Pokud máte klasické krmítko ve tvaru domečku, zavěste na něj různé plody, nejčastěji se rozvěšují jablka. Chcete-li však jednotlivými jablky, lojem nebo ořechy ozdobit i stromky na zahradě, zjistíte, že jablka jsou příliš těžká, ořechy se sypou a lůj vypadává z drátků. Praktičtějším řešením jsou proto lojová krmítka vyráběná v nejrůznějších tvarech, se kterými se dobře manipuluje. Stromy či keře v předzahrádce tak můžete ozdobit třeba srdíčky vyplněnými vysoce energetickou lojovou pochoutkou s bobulemi. Po spotřebování náplně není třeba obal ve tvaru srdce ani vyhazovat, protože je vyroben z materiálu vhodného ke stavbě hnízda. Stačí jej na jaře jen zavěsit do hustého větvoví. Pěkně vypadá i zvonek z javorových listů, který je vyplněný lojem. Ten je dokonce možné po spotřebování lojové výplně znovu naplnit.

FOTO: THINKSTOCK, SHUTTERSTOCK, PROFIMEDIA.CZ, IKEA, A ARCHIV FIREM

Vánoce na zahradě

Vánoce na zahradě