Předpověď počasí podle rostlin

Nejen meteorologové, revmatici a lidé s migrénami mohou předpovídat počasí. Spolehlivými proroky jsou i rostliny. Reagují totiž na povětrnostní změny daleko dříve než člověk, a fungují tak jako spolehlivý barometr. Uvádíme nejčastější úkazy, kterých si můžete všimnout.

Spolehlivými proroky jsou i rostliny.

Smetanka

Svítí-li slunce, a pampelišky se přesto zavírají, určitě přijde déšť. Funguje to ale i obráceně – když je nebe zatažené mraky, ale pampelišky květy otvírají, pršet nebude. Pampeliška poslouží také jako rostlinné hodiny. Květy se uzavírají i na noc, a to kolem 16. hodiny odpolední. Pokud má být následující den hezky, otevřou se znovu asi v šest hodin ráno.

Ptačinec

I známý plevel ptačinec žabinec znatelně reaguje na klimatické změny. Jestliže otevře květy do deváté hodiny ranní a rostlina se vztyčí, je to garance hezkého počasí. Zůstanou-li ale květy zavřené a rostlina skloněná, bude ještě ten den pršet.

Kakost

Rostlina rumišť – kakost smrdutý – před nastávající nocí a také deštěm sklání své květy, aby jejich pyl ochránila před rosou a dešťovou vodou. Zobanitý plod kakostu, tzv. čapí nůsek, se s blížící se vlhkostí kroutí.

Měsíček

Známá léčivka měsíček lékařský otevírá své květy mezi šestou a sedmou hodinou ranní a zavírá je kolem 16. hodiny. Jestliže zůstanou po sedmé hodině ráno zavřené, bude ten den pršet.

Ostružina a hasivka

Předpověď až na 20 hodin dopředu poskytnou v lese rostoucí ostružiny a kapradiny hasivky orličí. Jejich listy se před špatným počasím otáčejí vzhůru a před pěkným se stáčejí zase dolů.

Sasanka

Nástup trvalejšího pěkného počasí signalizuje vzpřímenými květy sasanka. Svěšené květy a listy naopak ohlašují blížící se déšť.

Rozchodník

Zavře-li rozchodník ostrý na noc květy, je to příslib pěkného počasí, ponechá-li je otevřené, bude ráno pršet. Podobně reaguje i rozchodník bílý.

Další rostliny

Rovněž tulipány a lekníny před deštěm zavírají nebo sklánějí květy, aby chránily pyl před vlhkem. Kaštan při hrozícím dešti svěšuje listy. Také pryskyřník dokáže předpovědět déšť, a to tak, že svěsí okvětní lístky. Podobně dokážou avizovat počasí květy bodláků, které se před deštěm schovají do vnějších zelených lístků. Pupava bezlodyžná před dešťovými přeháňkami dokonce uzavírá květy tak, že dovnitř nepronikne ani kapka vody. Otevírá je naopak, má-li být větrno. Blížící se déšť ohlašuje i intenzivně vonící bříza. Počasí se rovněž zhorší, když květy zavírá vlčí bob. Drchnička rolní se uzavírá asi hodinu před deštěm. Před pošmourným počasím uzavírá květy svlačec a k zemi je sklání sedmikráska.

FOTO: THINKSTOCK, SHUTTERSTOCK

Předpověď počasí podle rostlin

Předpověď počasí podle rostlin