Pozvání na kávu

Najděte si v předvánočním shonu čas na šálek kávy, vychutnejte si její chuť i vůni a nechte na sebe působit účinky kofeinu.

Najděte si v předvánočním shonu čas na šálek kávy, vychutnejte si její chuť i vůni.

S objevem kávy se pojí řada legend. Podle jedné z nich pastevci koz v hornaté oblasti Kaffa v dnešní Etiopii pozorovali, že jejich stáda jsou mimořádně živá po požití červených plodů rostliny s tmavě zelenými listy. Opat tamního kláštera z nich připravil odvar a ukázalo se, že jeho vypití zbavuje mnichy únavy a ospalosti při nočních modlitbách.

Z Afriky do světa

Za pravlast kávy je považována Etiopská vysočina. Z Etiopie se její pěstování v polovině 15. století rozšířilo přes moře do Jemenu a odtud káva nastoupila své vítězné tažení do světa. V Praze byla první kavárna zřízena roku 1714 na Starém Městě poblíž Mostecké věže a koncem 19. století jich zde bylo už kolem osmdesáti. Káva se stávala lidovým nápojem a obchod související s jejím zpracováním a přípravou se čile rozvíjel. Počátkem 20. století bylo vynalezeno espresso (doslova rychlá káva), zrodila se rozpustná káva a káva bez kofeinu. V současnosti spotřeba kávy stále stoupá – v roce 2000 se prodalo na celém světě 104 milionů žoků kávových bobů.

Pěstování a sklizeň

Kávovník se pěstuje v zemích ležících kolem rovníku, protože k růstu potřebuje průměrnou teplotu 20 °C a vysokou vzdušnou vlhkost. Existuje řada druhů, nejznámější jsou Arabika a Robusta. Plody, z nichž každý obsahuje zpravidla dvě kávová zrna, se postupně sklízejí devět až deset měsíců po odkvětu. Výběrová káva se sklízí ručně po jednotlivých plodech. Další metodou je drhnutí (stripping), při němž sběrači odrhnou všechny plody z celé větve najednou do připraveného koše. Není tak šetrné k rostlinám, a navíc se při něm sbírají i nedozrálé plody. Takto sklizená káva proto vyžaduje další třídění. Na kávových plantážích se káva sklízí strojově. Tento postup je nejméně šetrný k přírodě i ke kávě.

Různé zpracování

Kávová zrna na kávovníku.

Sklizená zrna se zpracovávají různými metodami. Nejstarší, nejjednodušší a nejlevnější je suché zpracování – kávová zrna se rovnoměrně rozprostřou na zemi a suší se. Mokré zpracování je náročnější, ale takzvaná mytá káva bývá kvalitnější. Zrna se promývají vodou v nádržích a přitom se třídí. Pak se loupou pomocí speciálních strojů a putují do kvasných nádrží, kde probíhá jejich fermentace. Následně se suší. Používá se také kombinovaná metoda, kdy se zrna promývají a třídí, zbavují vrchní slupky a části dužniny a suší, případně se zrna jen loupou a suší bez promývání.

Alchymie pražení

Každá káva vyžaduje jinou teplotu a délku pražení a teplota se mění i v průběhu pražení. Ideální postup pro danou dodávku kávy musí pražič nejdřív najít ochutnáváním různě upražených vzorků. Při pražení pak proces stále kontroluje a kávu hodnotí podle barvy a vůně. Ve velkých pražírnách se dnes ovšem káva praží v pražičkách řízených počítačem. Zelená zrnka putují do bubnu pražičky, který se otáčí, a praží se horkým vzduchem 10–15 minut. Teplota přitom stále stoupá a zrnka postupně tmavnou a zmenšují se následkem úbytku vlhkosti. Po několika minutách se ozve první prasknutí. Při praskání se zrnka opět zvětšují, podobně jako při přípravě popcornu. Jakmile se po několika dalších minutách ozve druhé prasknutí, je káva upražená.

Na hrubosti záleží

O výsledné chuti nápoje rozhoduje také mletí. Velmi jemně umletá káva se doporučuje na přípravu turecké kávy v džezvě, méně jemně mletá na espresso, středně hrubá na přípravu v moka konvičce, hrubě mletá, připomínající cukr krupici, na filtrovanou kávu, a velice hrubě mletá na přípravu kávy ve french pressu. Káva rychle pohlcuje vlhkost a okolní pachy, proto je pro domácí přípravu výhodnější kupovat menší množství pražené zrnkové kávy a vždy si ji čerstvě umlít.

Vyzkoušejte různé způsby přípravy kávy.

Irská káva dvojité espresso nebo filtrovaná káva (50 ml), 40 ml irské whisky, 2 lžičky třtinového cukru, šlehačka na ozdobení

Svařte whisky s třtinovým cukrem. Nalijte do skleničky na stopce, kterou předtím nahřejete horkou vodou a vysušíte. Přilijte kávu – dvojité espresso, moka, filtrovanou nebo překapávanou. Navrch přidejte čerstvě ušlehanou šlehačku. Tajemství vynikající irské kávy spočívá ve správně našlehané smetaně – našlehejte ji jen jemně, aby zůstala tekutá.

 

Bombardino espresso, 20 ml vaječného likéru, 10 ml rumu, šlehačka

Ohřejte vaječný likér s rumem a nalijte do menší skleničky. Pomalu přilijte espresso – nejlépe přes lžičku po stěně skleničky, vrstvy tak zůstanou oddělené. Nakonec ozdobte šlehačkou. Rum můžete nahradit brandy nebo whisky. Zimní nápoj oblíbený v Itálii skvěle zahřeje i v českých horách.

Povzbuzující účinky kávy vyvolává alkaloid trimetylxantin nazývaný kofein. Kromě kávy ho obsahuje také kakao, čaj a kolové ořechy

Tip na dárek

Milovníky dobré kávy potěší pod stromečkem Kniha o kávě z nakladatelství Smart Press. Autorka knihy Petra Veselá několikrát vyhrála mistrovství republiky v přípravě kávy, účastnila se i mistrovství světa, má vlastní kavárnu a pořádá školení o kávě. Čtenáři knížky se seznámí s historií kávy, s jejím pěstováním, zpracováním a pražením a dozvědí se, jak poznat správné espresso nebo cappuccino, jak kávu správně namlít, jak si ji připravit doma a kam si na ni v českých městech zajít. www.smartpress.cz

FOTO: SMART PRESS A SHUTTERSTOCK

Pozvání na kávu

Pozvání na kávu