Rider, nebo traktůrek? Ujasněte si, s čím vším chcete pomoct

Kdo by nechtěl rozlehlou zahradu – nabízí přece tolik variant využití! U velkého pozemku se vám však relativně snadno stane, že péče o zeleň přeroste vaše fyzické i časové možnosti. Na trhu dnes existují velmi výkonní pomocníci, nákup vám ale může zkomplikovat široký výběr i zavádějící terminologie – prodejci totiž často zaměňují rider za traktůrek (a naopak). Jak si tedy vybrat stroj, u kterého vám nic nechybí ani nepřebývá?

Rider, nebo traktůrek

Foto: Shutterstock

Na jméno příliš nehleďte

Existují i travní či žací traktory, které by jiní výrobci či prodejci nazvali právě ridery. Milovníky rodného jazyka tento anglický termín příliš netěší a čeští výrobci nemají důvod ho používat. (Zatímco z latiny pocházející „traktor“ u nás zdomácněl již dávno.) Při nákupu se proto řiďte především účelem stroje – různí výrobci používají různé názvy pro obdobné pomocníky.

Pokud potřebujete pomocníka pouze pro pohodlné a rychlé sečení trávy – a zde je třeba zdůraznit, že máme na mysli klasický trávník čili nízkou trávu – stačí vám takzvaný rider. Trávu umí sbírat do koše nebo mulčovat na místě. Už neplatí, že se ridery hodí pouze na pozemky s menší rozlohou a rovným terénem, a není ani pravda, že všechny mají pouze méně výkonný, jednoválcový motor. Jak se podrobněji dočtete dále, i mezi ridery již najdete typy vhodné do svahu a na větší rozlohu, čemuž pak odpovídá i jejich výkon a cena. Liší se také šíří záběru – čím větší má stroj žací záběr, tím rychleji danou plochu posečete. A tím výkonnější motor logicky potřebuje, s čímž samozřejmě roste i jeho cena.

Sekání v záběru širším než jeden metr by již měl pohánět motor dvouválcový. Ovšem pozor: širší a výkonnější stroj se sice může pochlubit i větší rychlostí, ale pokud sečená plocha zahrnuje množství užších zákoutí, bude se vám v nich obtížněji manévrovat. Chcete-li výrazně zvýšit svůj komfort při údržbě rozlehlejších ploch, pomůže vám tempomat – zafixujete vhodnou rychlost a nemusíte neustále držet nohu na pedálu. Raději se před nákupem ale dobře rozmyslete. Opravdu ani v budoucnu nebudete potřebovat pomocníka, který umí i další věci?

Rider, nebo traktůrek

Foto: Shutterstock

Obdivuhodně multifunkční

Zahradní traktůrky mohou díky příslušenství, kterým je opatříte (a které můžete flexibilně měnit podle potřeby), zastat mnohem širší spektrum práce než jen pouhé sečení trávníku. Bez potíží s nimi založíte rozlehlé záhony nebo políčko, protože je připojeným pluhem zoráte. Další příslušenství slouží ke kypření či uvláčení, urovnání půdy. Díky vyorávací vidlici snadno sklidíte brambory i z větší plochy. Jiné příslušenství si zase poradí s křovinami, nebo poseče i vysokou trávu, takže s ním můžete udržovat květinovou louku a z posečené trávy třeba nasušit kvalitní seno.

Co ještě traktůrek umí? Provzdušní trávník, rozmetá hnojivo, shrabe listí. V zimě k němu připojíte frézu a snadno odklidíte sníh. Různé typy traktůrků se liší nabízenou sadou příslušenství – při výběru si proto konkrétní možnosti důkladně prostudujte. Další faktor ke zvážení? Některé ridery a travní traktůrky umí nejen síci, ale také přemisťovat náklad, když si k nim pořídíte vozík. Pokud takovou funkci využijete, už předem se zajímejte, zda k rideru či travnímu traktůrku vozík jako příslušenství existuje, zda je možné ho připojit.

Sbírat, nebo mulčovat?

U rideru či travního traktůrku se přesvědčte, jak vysokou trávu dokáže bez problémů zvládnout a zda ji navíc umí jak sbírat, tak mulčovat. Mohou se vám hodit obě varianty. Většina zahradníků trávu raději sbírá, poněvadž se vždycky hodí materiál pro mulčování nebo vyrábění kompostu. Je zdarma, a kvalitní. Může však nastat situace, kdy potřebujete trávu posekat rychle, a vysypávání koše samozřejmě nějaký čas zabere. Nebo už budete mít trávy až příliš. Občasné mulčování trávníku prospěje, protože ho najemno nasekaná tráva pohnojí. V případě sběru trávy věnujte pozornosti i objemu sběrného koše – čím více trávy pobere, tím rychleji vám půjde práce od ruky.

Usnadněte si práci ve svahu

Při výběru rideru či traktůrku nehraje roli pouze rozloha zahrady, ale také její terén. Pokud převládá svažitý, budete potřebovat trochu „chytřejší“ stroj, než jaký vám stačí na rovinu. Měl by mít dostatečně široký rozchod kol, širší pneumatiky, výkonnější motor, silnější převodovku a uzávěrku diferenciálu. Díky ní na obě kola z páru působí stejná síla, což vám v náročném terénu přinese velkou výhodu v mnoha situacích.

Rider, nebo traktůrek

Foto: Shutterstock

Ideální je samozřejmě pohon na všechny čtyři kola, v méně náročných podmínkách však může postačit i pohon na zadní pár. Mezi další výhodné funkce patří tlakové mazání motoru, který potom neohrozí ani náklon, jemuž se při sečení (či při práci na vrstevnici v mírném svahu) nevyhnete. Ovšem pozor, náklon musí být opravdu pouze mírný, aby těžiště stroje zůstalo bezpečně stabilní. Při stranovém převrácení spadnete pravděpodobně přímo pod mašinu a o možných následcích se netřeba rozepisovat. Pro úpravu prud​​kých svahů traktůrky neslouží. Pokud pečujete o terén plný nerovností, nepřetlakujte kola, zvláště ta zadní. Pokud je necháte naopak lehounce podhuštěná, bude práce snazší a pohodlnější.

A co traktůrek bez sedačky?

Mezi zahradními traktůrky najdete i jednoosé minitraktůrky, které pohodlné posezení nenabízejí. Při práci kráčíte vedle nich nebo za nimi. Zato jsou menší, skladnější, a přitom velmi výkonné. Pokud je máte i dobře seřízené, ovládají se velmi lehce. Díky antivibračnímu systému řidítek by s vámi moderní stroje už neměly třást jako sbíječka, nemusíte se tedy bát, že by zbytečně unavovaly vaše ruce. Díky výměnnému příslušenství umí minitraktůrky vše, co zvládnou větší traktory. A pokud využijete stavebnicový systém, můžete k základní pohonné jednotce připojit i další zajímavé pomocníky: třeba výkonný štěpkovač, rotační plečku či tlakovou myčku.

Nechte pracovat elektřinu

Nemáte rádi spalovací motory, hluk a zápach? Už se prodávají i travní zahradní traktůrky s plně elektrickým motorem. Svým výkonem za motorovými již nezaostávají, na jedno nabití zvládnou posekat až 7000 metrů čtverečních. V porovnání s podobnými motorovými bohužel vycházejí značně dráž. Ovšem pokud můžete investovat do tichého, pohodlného a relativně ekologičtějšího sečení bez zápachu, máte na výběr z bohaté řady možností.

Rider, nebo traktůrek

Foto: Shutterstock

Myslete na planetu i na náhradní díly

Jestliže dbáte na životní prostředí, dejte přednost traktůrku české či evropské výroby. Zdánlivě výhodný stroj, který do koncové prodejny cestuje z Číny přes půl planety, může dopravou spotřebovat více pohonných hmot, než traktůrek propálí za léta práce na vaší zahradě. Kvalita, a tím pádem i životnost produktu hraje důležitou roli nejen s ohledem na vaše nervy a vaši peněženku, ale i v kontextu dopadu na planetu. Pokud navíc budete potřebovat náhradní díl, u evropských modelů máte (na rozdíl od asijských) větší šanci, že bude i po létech dostupný.

Nabídku strojů pochopitelně nemůžeme omezit jen na dva pomyslné „tábory“ Evropa versus Čína – z Japonska či USA se k nám dovážejí traktůrky i ridery, za jejichž kvalitu dávají autorizovaní prodejci ruku do ohně. Tuzemskou alternativu ovšem můžete pořídit výrazně levněji – a opět odpadá transport přes půl planety. Každopádně byste si měli vybrat autorizovaného prodejce konkrétního výrobce, který zajistí kvalitní servis a také vám vysvětlí vše potřebné. V případě, že s podobným strojem pracujete poprvé, můžete využít i služeb prodejců, kteří vám traktůrek dovezou a rovnou vás v jeho obsluze zaškolí.

Patří vůbec na silnici?

Na řízení zahradního traktůrku nebo rideru řidičský průkaz nepotřebujete. Nespadá mezi silniční motorová vozidla, nemá tudíž ani espézetku, a nemusíte za něj platit povinné ručení. Z toho však plyne, že pokud byste svého pomocníka chtěli půjčit sousedovi z druhého konce obce, správně byste s traktůrkem ani riderem neměli jen tak vyjet. Pro mimořádné projetí obecní komunikací stačí povolení na obecním úřadě. Na státní silnici již potřebujete povolení dopravního odboru příslušného kraje, který vám ho vydá na omezenou dobu a předem stanovenou trasu. Děti na traktůrek pochopitelně nepatří, na hraní jim pořiďte plastový, ať mohou „sekat“ také.

Rider, nebo traktůrek

Foto: Shutterstock

Tip redakce: Pro práce, jako je například orba, vyžadují traktůrky a především jejich příslušenství i správné seřízení a nastavení. Návod, jak postupovat u konkrétního stroje, by měl výrobce vždy poskytovat. Pak se zdánlivě složitá činnost stane celkem snadnou a rychlou.

Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock

Rider, nebo traktůrek? Ujasněte si, s čím vším chcete pomoct