Konzervace kytic a květů

Rubrika: Dekorace, Doplňky

Jak se dá ze svatební či luční kytice vytvořit památka, která uchová její krásu na celé roky? Ptali jsme se Lucie Asenové, která rostliny suší a lisuje do uměleckých děl vlastnoručně vyvinutou metodou.

Setkáváme se v ateliéru Amazing Flora by Lucy v pražských Nuslích, kde si své zakázky – kytice proměněné na obraz či originální pryskyřičnou dekoraci – nejčastěji vyzvedávají čerstvé novomanželky. Jak vyplývá z povídání s Lucií Asenovou, která květiny konzervuje v Česku nevídaným způsobem, materiál na umělecké dílo najdete i na vlastní zahrádce. Druhou, neméně klíčovou ingrediencí bude vaše trpělivost.

TAJEMSTVÍ NEVADNOUCÍ KRÁSY

„Sušení a lisování květů je velká alchymie. Když si po ránu nasbíráte čerstvé luční kvítí, stačí, aby na něm zbyla jediná kapka rosy nebo zatoulaný hmyz, a za čtrnáct dnů můžete celou várku vyhodit,“ popisuje úskalí konzervování Lucie Asenová. Lokálním květinám nicméně fandí – pro výrobu obrazů totiž potřebuje flóru co nejčerstvější, což klade na srdce i nevěstám, které si přejí mít svůj svatební pugét na očích ještě dlouhá léta. Chcete si toto umění vyzkoušet také?

„Na začátku se určitě vyhněte květinám s členitými květy a příliš tenkými okvětními plátky. Obrovskou výzvu představují i bílé růže, protože žloutnou. Krásně se naopak suší fialky, kopretiny, vlčí máky, hortenzie.“ Metod sušení navíc existuje vícero: vedle klasického zavěšení na chladné, tmavé a suché místo se dá použít i silikagel či papír. Inspirovat se můžete i japonskou metodou oshibana – samurajové si údajně při práci s křehkými a miniaturními kvítky trénovali pevnost svých nervů. Mistři konzervování si však své postupy pečlivě chrání, proto se ani z instruktážních videí nedozvíte pravé tajemství jejich úspěchu. Nezbývá vám tedy než sbírat návody z mnoha zahraničních zdrojů a učit se konzervování metodou pokus omyl. „Zprvu jsem sušila květy v hrubém kočičím stelivu nebo na starých časopisech, ty mě ale zradily voskovaným papírem,“ vzpomíná se smíchem Lucie Asenová. Dnes už má vyvinutý vlastní postup: dodanou kytici nejprve rozebere, květiny kus po kusu roztřídí a pro každý zkušeně vybere nejefektivnější způsob uchování. Výsledná aranž už se nemusí fixovat lakem ani lepidlem – pouze se pečlivě schová za sklo rámu. Kdo obraz ochrání před blednutím (škodí sluneční paprsky i svit lampy), může se z kytice radovat roky.

Veronika Košťálková, foto Amazingflorabylucy.cz, Jan Košťálek

Konzervace kytic a květů