Květinový kalendář – Žlutý duben v sytých tónech

Jaro už je v plném proudu, dny se prodlužují a zahrada postupně získává více barev. V dubnu tak ke svému floristickému tvoření najdete rostliny nejen v přeplněných květinářských obchodech, ale i na zahradě. Hlavním tématem jsou přitom cibuloviny a velikonoční doplňky. Tak hurá do toho!

Žlutá barva je plná energie A optimismu a navozuje příjemnou atmosféru.

Žlutá barva
je plná energie
A optimismu
a navozuje příjemnou
atmosféru.

Dubnové období je plné inspirace, stačí se jen rozhlédnout kolem sebe. Na okrajích cest kvetou violky, v listnatých lesích zase sasanky a na slunných stráních zlátnou drobné kvítky prvosenek. Do květinových dekorací a kytic se perfektně hodí i celá řada ještě neolistěných, přesto ale narašených větviček listnatých dřevin. Lehkost do vazby vnesou třeba výhony břízy nebo pruty vrby košíkářské, ze kterých můžete navíc vyrobit korpus věnce na dveře. V této době rozkvétají také slivoně a třešně, jejichž jemné kvítky dodají květinovým dekoracím atmosféru českého venkova. Měsíc duben je výrazně ovlivněn i velikonočními svátky, pro které je typický bohatý sortiment floristických doplňků v pestrých barvách. Obzvláště žluté tóny mezi těmi ostatními vyniknou. Kromě tradičních kraslic, které se opět vracejí do českých domácností, se do kytic používají dřevěné a nově také látkové ozdoby. Výjimkou nejsou ani skleněné, proutěné a kovové prvky spolu se stuhami různého provedení. A nezapomeňte, že floristická tvorba se neomezuje pouze na interiér domu, ale dodává kouzlo také zahradám, vchodovým dveřím, okenním parapetům a venkovním terasám.

Nabídka rostlin

Pro duben jsou typické narcisy v mnoha kultivarech.

Pro duben jsou typické narcisy v mnoha kultivarech.

Naše ukázková kytice se perfektně hodí jako dar nebo dekorace na stůl oslavující příchod jara. Mezi nejkrásnější květiny tohoto období jednoznačně patří narcisy (Narcissus sp.) různých kultivarů. Pokud je na zahradě nepěstujete, jistě si vyberete z nabídky květinových obchodů. Oranžové tóny v květinové vazbě zastupují pryskyřníky asijské (Ranunculus asiaticus) dostupné také v hrnkované podobě. Červené barvy do kytice vnášejí dekorativní sasanky věncové (Anemone coronaria), které zakoupíte i v modré a bílé. Pro obě zmíněné rostliny se ale budete muset vypravit do květinářství. Použitou zeleň zastupují floristické stálice, a to pistácie (Pistacia atlantica) a libavka (Salal sp.). Celou kytici rámuje přírodní dřevitá vlna, která dodává květinám lehkost.

Možné alternativy

Sasanky a pryskyřníky můžete nahradit třeba tulipány (Tulipa sp.), které zkuste zkombinovat v různých kultivarech. Pokud se nechcete vydat pro zeleň do květinářství, postačí vám několik větviček zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens) nebo výhony břečťanu (Hedera helix). Dřevitou vlnu nahradí nebarvené lýko nebo korpus z vrbového proutí, který vytvoříte vzájemným propletením prutů.

Žlutá barva je plná energie a optimismu a navozuje příjemnou atmosféru. Kromě dobré nálady symbolizuje také světlo, otevřenost a moudrost.

FOTO: SHUTTERSTOCK

Květinový kalendář – Žlutý duben v sytých tónech

Květinový kalendář – Žlutý duben v sytých tónech