Trendy v zahradním nábytku 2022

S prvními kvetoucímu sněženkami a narcisy začínají na mnohých zahradách přípravy na novou sezonu. A také kontrola venkovního nábytku. Pokud plánujete letos kupovat nový, inspirujete se trendy 2022. Zde jsou!

foto Shutterstock

 

Pří výběru zahradních sestav je samozřejmě nejdůležitější váš vkus a také místo a podmínky, které pro nábytek máte. Inspirovat se však můžete i trendy, které architekti v letošním roce budou preferovat. Popsat jdou třemi slovy – venkovní obývací pokoj. Pokud se vám ho povede správně naplánovat a zařídit, pak v něm bude trávit odpoledne i víkendy celá rodina.

foto Shutterstock

 

Pro velké terasy i malé balkony

Zjednodušit si to a postavit na terasu stejnou pohovku a křesla, co máte v obýváků, ale nejde. Exteriéroví sestavy musejí být odolné vůči povětrnostním vlivům, aby vydržely jarní chladné noci a letní dešťové přeháňky. Proto je důležité, aby měly sedáky a opěráky volně položené a vy je navečer uklidili do sucha. Jinak ale můžete postupovat při zařizování stejně: na velkou terasu či zahradu se si pořiďte pohovky a pohodlná relaxační křesla, máte-li místa méně, zvolte stůl s židlemi doplněnými o područky. Designéři myslí i na malé městské balkony a nabízejí řadu sestav pro ně. Nemusí jít jen o sklápěcí stolky a skládací židle, na malý prostor jsou vhodné i závěsné koše. Stejně jako v obýváku i na balkoně by neměly chybět doplňky, zvlášť ty praktické – polštáře pro pohodlné sezení, deky pro chladné večerní hodiny, lucerny a lampy a samozřejmě květiny a keře v nádobách a truhlících.

foto Shutterstock

 

Návrat lokálního dřeva

Po období plastu a umělého ratanu se vrací do módy dřevěný nábytek, a to buď celodřevěný nebo často v kombinaci s dalšími materiály, jako jsou nerezová ocel, hliník nebo umělá textilie. Zapomeňte ale na teak a další cizokrajná dřeva tolik oblíbená a preferovaná v minulých letech. Výrobci nejen kvůli ekologii využívají hlavně ta místní, nejčastěji smrk, modřín, a hlavně tvrdý a trvanlivý dub a buk.

foto Shutterstock

 

Aby zůstala viditelná kresba a přirozená krása dřeva, ale zároveň výrobky odolaly nepříznivým vlivům počasí, jsou sestavy napuštěné pouze bezbarvou impregnací. I proto by byste ho přes zimu neměli nechávat venku, ale uklidit do dobře odvětraného sklepa, kůlny či domku. Pak nemusíte dřevo ani pravidelně natírat.

Kromě návratu ke dřevu lze v letošním roce zaznamenat ještě dva trendy: prvním jsou zaoblené tvary. Dodávají venkovnímu prostoru image japonské zenové zahrady. Druhým je důraz na pohodlí – ať už vybíráte jídelní sestavy se židlemi nebo křesílky, vždy by měly být doplněné sedáky, totéž platí pro zahradní lehátka, relaxační křesla nebo pohovky. Módní trendy preferují odstíny od cappuccina a béžové přes krémovou a špinavě bílou až po pistáciovou a lesní zelenou – dodávají nábytku elegantní vzhled. Samozřejmě jednobarevné. Při nákupu si proto ověřte, zda jsou snímatelné a lze je prát nebo čistit, jen tak vám vydrží déle než jednu sezonu. Určitě ale mezi novinkami nenajdete polštáře pruhované, květované, červené či oranžové, barvám letošní trendy opravdu nepřejí.
Velmi často se vyplatí kupovat celé sety, a to nikoli kvůli lepší ceně, ale hlavně máte nábytek barevně a materiálově sjednocený, stejně jako v obýváku.

foto Shutterstock

 

Vaření na terase

Pokud si krásně zařídíte terasu, nebude se vám chtít domů vracet ani na oběd a večeři. Poroto se počítá s tím, že venku budete i vařit a organizovat rodinné oslavy a party s kamarády. Samozřejmě je ideální, pokud si můžete postavit plnohodnotnou zahradní kuchyni s klasickými plotnami, umyvadlem i chladničkou. Ale vystačíte si i s obyčejným zahradním grilem na dřevěné uhlí. Bude-li na kolečkách, můžete ho přemístit v poledne do stínu, odpoledne blíž k posezení.

foto Shutterstock

 

Závěsná křesla

Nejen na zahrady, ale i balkony jsou vhodná závěsná houpací křesla. Prodávají se jak výrobky určené do interiéru, tak na ven. U těch zahradních je důležitá především jejich stabilita, pevnost a odolnost. To platí jak pro konstrukci, tak samotné křeslo. Ano, i ta firmy dělají z nerez oceli, protože nedílnou součásti tohoto nábytku jsou také sedáky a polštáře, které jim dodávají pohodlí. Velmi oblíbený je také ratan, ačkoli bývá náchylnější na vlhkost, proto se spíše hodí do zastřešených míst na balkoně nebo u pergoly. Podobně je na tom i dřevo, pokud se pro něj rozhodnete, volte stabilnější dubové nebo bukové konstrukce. O něco odolnější je potom umělý ratan.

Zahradní křesla lze uchytiti dvěma způsoby – zavěsit na silnou větev stromu či přidělat k trámu pergoly, nebo si k němu dokoupit stojan. Pak ho postavíte kamkoliv a uchycení už víc řešit nemusíte. Stojan na závěsné křeslo lze totiž dokoupit zvlášť.

Poslední důležitou vlastností, na kterou se při nákupu zeptejte, je nosnost. Hlavně, když předpokládáte, že v houpačce budou relaxovat minimálně dvě osoby. Nosnost závěsných křesel se většinou pohybuje od 90 do 130 kilogramů. Počítejte navíc s dvacetikilovou rezervou na to, že je na rozdíl od židle křeslo ve vzduchu ukotvené jedním bodem. Na nosnosti se tak projeví materiál, z něhož je vyrobené samotné křeslo, Lehčí a také levnější variantou jsou plně látkové výrobky, které se skládají z pevné podpěrné tyče, provazů a sedátka. To může být podobně jako houpací síť látkové, pletené, nebo v moderním makramé stylu. K nejoblíbenějším však patří ratanové vyplétané vajíčka.

foto Shutterstock

 

Co ještě preferují trendy?

Ačkoli trendy letošního roku preferují nábytek z domácích dřevin, v obchodech stále najdete sestavy odpovídající trendům z loňska a předloňska. Mnohé mají společné – především důraz na maximální pohodlí. Proto i nadále seženete nábytek s pohodlnými pohovkami. A také z exotických dřev jako teak, akácii nebo eukalyptus. Oblibu neztrácí ani ratan. Jeho oblé hrany navozují pocit klidu a bezpečí. Mnozí pak preferují rustikální a vintage styl, který jim může připomínat návrat do minulosti, návštěvu u babičky, nebo pobyt na starší chatě. Tento pocit ještě podpoří odkryté dřevo s výraznými suky nebo kousky připomínající starožitnosti. A už jste slyšeli o stylu grandmillennial? Pokud ne, věřte, že kombinuje retro s moderním designem. Vyzkoušejte třeba nábytek s patinou a doplňte ho jednobarevným moderními polstrováním.

 

Kdy je lepší plast než dřevo?

Ačkoli trendy pro letošní rok preferují dřevo a přírodní materiály, existují situace, kde je v zahradě praktičtější plast. Vyzkoušejte třeba tyto tipy:

foto Shutterstock

 

Plastová dlažba
Ano, i dlažba může být z plastu. Jde o zatravňovací dlaždice podobné těm betonovým. Umělohmotné však mají oproti nim velkou výhodu – půdě neodebírají vláhu, proto tráva lépe roste. Vyrábějí se dva typy – silnostěnné a tenkostěnné. Každý z nich je vhodný pro různé účely použití. Ty první se hodně podobají těm betonovým, ale mají mnohem nižší hmotnost. Druhé nechají více vyniknout trávník, protože nabízí větší podíl zatravněné plochy. Plast tak není v ploše skoro vůbec vidět. Tenkostěnná dlažba je opatřená zámky, což zjednodušuje její pokládku.

foto Shutterstock

 

 

Nádrže na vodu
Oproti kovovým sudům jsou ty plastové lehké a lépe odolávají nárazům. Kvalitní plast vyrobený technologií rotačního tváření odolá mrazu i UV záření. Hladký povrch usnadňuje čištění a určitě oceníte jejich odolnost vůči korozi – nestane se vám, že by po několika sezonách prorezly a začaly téct. Díky nepropustnosti slunečních paprsků se skladovaná voda tak rychle nekazí. Vyrábějí se také v zelené barvě, proto splynou s okolím, pokud je tedy nezapouštíte do terénu.

foto Shutterstock

 

 

Konve a další nádoby
U plastových konví a kýblů je výhodou nízká hmotnost umělohmotných výrobků, díky níž se vám budou snadněji přenášet, zvlášť plné vody, zeminy a dalších materiálů.

foto Shutterstock

 

 

Plot
Při výběru umělohmotných plotovek máte na výběr dva typy: levnější, vyrobené z recyklátu, a dražší, pro něž se vžilo označení z dutého plastu. Recyklované se vyrábějí tak, že se materiál tvaruje ve formě, přičemž se probarvuje přímo ve hmotě, a tak získává stálou a ve všech částech stejnou barevnost. Ovšem ta je omezená, nejčastěji jde o zelenou, červenou, černou či hnědou. Pokud toužíte po bílém plotě, musíte si pořídit plaňky z dutého plastu. Profily, z nichž se vyrábějí ploty, jsou téměř totožné s těmi okenními.

foto Shutterstock

 

 

Plastové domky
Z umělé hmoty se vyrábějí nejen dětské domky, ale i ty zahradní sloužící jako dílna nebo sklad techniky a nářadí. K jejích výhodám patří nejen to, že je koupíte téměř hotové včetně střechy a na zahradě je během odpoledne složíte, ale i jejich bezúdržbovost. Pří výběru se zaměřte na dostatečně široké dveře, byste dovnitř projeli sekačkou, výhodou je i okno. Dovolí vám tady třeba předpěstovávat rostliny začátkem sezony.

foto Shutterstock

 

 

Plastové obrubníky
Plastové obrubníky jsou oblíbené nejen díky nízkým pořizovacím cenám. Jen dejte pozor, jaké nakupujete. Zatímco lišty z tvrzeného plastu vydrží v zahradě dlouho, plastové náviny mívají kratší životnost. Tento materiál se totiž vlivem působení UV záření časem začne rozpadat. Není ale problém takové obrubníky po letech snadno vyměnit. Většinou je totiž stačí zahrnout zeminou.

foto Shutterstock

 

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Trendy v zahradním nábytku 2022