Podzimní manuál pro balkony

V této době jsou už všechny klasické balkonovky odkvetlé, a tak neprodlužujte zbytečně jejich cestu na kompost nebo do sklepa, jestliže chcete rostliny uchovávat přes zimu. Připravujete se tak o podzimní dekorace, které byste mohli v truhlících vytvořit. V druhém případě je ale pečlivě prohlédněte, abyste si domů nepřinesli nějaké choroby, a také jim ostříhejte dlouhé výhony. Co je ještě vhodné na „balkonové“ zahradě právě teď udělat?

Změna sezony by se měla odrazit i na výzdobě vašich balkonů a teras.

Změna sezony by se měla odrazit i na výzdobě vašich balkonů a teras.

Úklid balkonovek ale neznamená, že by venkovní sezona končila. Naopak toto místo stále může sloužit pro odpočinek a setkávání s přáteli, a to v krásném prostředí plném rostlin.

Co koupit?
Doba, kdy obchody nabízely jen chryzantémy typu multiflora, je dávno pryč. Kromě vřesů a vřesovců, které najdete nejen v růžové a fialové, ale i ve smetanové barvě, se poohlédněte i po velmi krásných okrasných kapustách. Investice do jejich nákupu se určitě vyplatí, na rozdíl od už zmíněných drobnokvětých listopadek jim nevadí mráz, a tak mohou balkon zdobit často i do Vánoc a déle, aniž byste je museli přikrývat či jinak chránit. Jde o poměrně robustní květiny, proto se vhodně doplňují s jemnými vřesy nebo třeba kostřavou sivou, které celé aranžmá odlehčí. V podzimních truhlících nebo kontejnerech také doslova zazáří stálezelené keříky s červenými plody. Hitem posledních let jsou kompaktní dřevité třezalky různých odrůd, dále pak libavka a skimie. Poslední dvě dávají přednost lehčímu substrátu s kyselou půdní reakcí, mohou být tedy vysazeny třeba jako podsadba rododendronů a azalek, a to nejen na záhonech, ale právě i v kontejnerech na balkonech.

Využijte přírodniny, které nasbíráte na podzimních procházkách.

Využijte přírodniny, které nasbíráte
na podzimních procházkách.

Využijte zahradu?
Spočítali jste si truhlíky, počet rostlin v nich, vynásobili to cenou květin a stromků a získali pocit, že toto je spíš návod na to, jak zruinovat vaši peněženku než vytvořit krásný balkon? Omyl! Spoustu materiálu můžete nasbírat i na vlastní zahradě nebo během vycházky do parku. Ke koupeným hrnkovkám zapíchejte do nádob například větvičky mahonie, šalvěje, buxusu, vrby nebo třeba svatoliny. Zvlášť stříbřité listy vypadají velmi hezky v kombinaci se sytou oranžovou nebo purpurovou, zjemní barevné kontrasty a propojí je s ostatním použitým materiálem. Univerzální rostlinou pro chladnou část sezony je drobnolistý břečťan. Mějte ho proto vysazený v několika menších kv%

Uložit

Podzimní manuál pro balkony