Květinový kalendář – Tmavě zelený únor

Únor symbolizuje uklidňující zelená barva v tmavých tónech, kterou v tomto období reprezentuje na zahradách stálezelená vegetace. Tento měsíc je považován za nejchladnější v roce, přesto již nyní některé rostliny rozkvétají. Ke svému floristickému tvoření budete ale i tak muset většinu květů koupit v květinářství.

V únoru je možné ze zahrady využít hlavně stálezelenou vegetaci.

V únoru je možné ze zahrady využít hlavně stálezelenou vegetaci.

Zpod sněhové peřiny se na některých místech začínají klubat květy některých čemeřic a prvních sněženek a na větvičkách vilínů se již před časem rozvinuly jasně zlaté až červené kvítky. Dostupnost rostlinného materiálu na zahradě však ovlivňuje průběh počasí. Vy se jím ale nemusíte nijak omezovat – na trhu pořídíte mnoho rychlených cibulovin a kvetoucích orchidejí, které vašim kyticím dodají okázalé kouzlo. Pestré květy doplňte jehličnatými větvičkami, výhony z popínavek nebo některých listnatých keřů, které na zimu neshazují svou zelenou chloubu.

Nabídka rostlin
Jak již bylo řečeno, v únoru je možné ze zahrady využít hlavně stálezelenou vegetaci, příroda je zatím na květy skoupá. Na trhu už ovšem seženete tulipány všech možných barev a v květinářství získáte spolehlivě kvetoucí orchidej Phalaenopsis, nazývanou také můrovec. Květů této hrnkované květiny vám nemusí být líto, protože po odstřižení kvetoucí laty se na rostlině po určité době objeví nová, kterou již rostlině můžete ponechat. V naší kytici ji doplňují jemně růžové kvítky chamelaucia háčkovitého (Chamelaucium uncinatum), které lze koupit i v bílé barvě. Hlavní hmotu kytice tvoří zeleň obohacená výhony břečťanu (Hedera helix), tmavě zelenými listy na dřevnatých větvičkách libavky (Gaultheria sp.), kterou v obchodech najdete i pod názvem salal, a svěže zeleným pryšcem (Euphorbia sp.). Kytici uvažte do kruhové spirály a nakonec ji usaďte do proutěného koše doplněného skleněnou nádobou na vodu.

Možné alternativy
Libavku můžete nahradit větvičkami bobkovišně lékařské (Prunus laurocerasus), které kytici skvěle zarámují a vyplní i prostor mezi jednotlivými květy. Uplatnění zde najdou také jemné výhony vřesovce pleťového (Erica carnea) a květenství břečťanu. Tulipány a Phalaenopsis zakoupíte v každém květinářství, nahradit je ovšem můžete rychlenými hyacinty, narcisy nebo květy čemeřice černé. Vhodnou alternativou pryšce jsou svěže zelené květy santiny (Chrysanthemum sp.).

FOTO: SHUTTERSTOCK

Květinový kalendář – Tmavě zelený únor

Květinový kalendář – Tmavě zelený únor