Narcisobraní na vaší zahradě

Narcisy patří přesně mezi ty cibulnaté rostliny, které nás „zahradníky“ doprovázejí už po mnoha staletí. První hybridy se objevily před více než pěti sty lety a současné době možná ani nebudete vědět, kterým kultivarům vůbec dát přednost. Jejich krása totiž nezná mezí!

Narcisobraní

Foto: Shutterstock

Krásné cibuloviny, které pocházejí z oblastí okolo Středozemního moře, se určitě vyplatí poznat o trochu blíž, nejsou se to totiž jen tak ledajaké květiny bez příběhu. Možná jste už v mnoha obměnách slyšeli příběh o krásném synovi říčního boha Narcisovi, kterého obdivovaly všechny nymfy v okolí. Krasavec si jich ale nevšímal, načež ho kvůli zhrzeným nymfám a bohyni Afroditě postihl krutý trest. Narcis se totiž zahleděl sám do sebe, a jak se tak díval do svého odrazu ve vodní hladině, přepadl přes břeh a utopil se. Třebaže nymfy krutého trestu litovaly, už bylo pozdě. Na místě, kde Narcis spadl do vody, vyrostla půvabná květina, která přirozeně získala jméno po atraktivním mladíkovi. Pokud se budete zajímat o vlastnosti, jež narcis doprovázejí, ve výčtu nebude chybět krása, pomíjivost a povrchnost. Ani tak ale na líbivý narcis nezanevřete, je to totiž zasloužilý krasavec každé zahrady i jarních dekorací na terase. O Velikonocích se bez květů s dlouhou trubkou jednoduše neobejdete.

Toužíte po vlastní narcisové sbírce?

Narcisy rostou planě dokonce i ve střední Evropě, ale v původních lokalitách výskytu se už bohužel řadí mezi silně ohrožené (a rovněž chráněné) květiny. Může za to úbytek přirozených stanovišť i fakt, že jejich pěkným květům nedokážeme odolat. Mezi milovníky narcisů patří kromě Angličanů také Nizozemci, kteří narcisy šlechtí dlouhodobě a ve velkém. Pokud hledáte cibulovinu, ze které si snadno vytvoříte pestrobarevnou sbírku na své zahradě, a zároveň očekáváte, že si její krásu budete užívat po dlouhé roky, stanou se pro vás narcisy tou správnou volbou. Až na pár teplomilných výjimek se totiž mohou pochlubit naprostou mrazuvzdorností a na jednom místě vydrží v perfektní kondici i déle než pět let, a to bez jakéhokoliv zásahu. Bez extrémně náročné péče se tedy dočkáte velké odměny, která ovšem nemusí být jen svítivě žlutá.

Narcisobraní

Foto: Shutterstock

Přehlídka největších fešáků

I když byste možná očekávali, že mnohem víc odrůd budete obdivovat hlavně v případě tulipánů, ani s nabídkou narcisů se rozhodně nebudete nudit. Tyto amarylkovité květiny se dělí až do třinácti skupin podle složení i velikosti květů. Ty se ostatně skládají ze dvou hlavních částí. Zatímco středu vévodí dlouhá nebo někdy i velmi krátká trubka, obvod rámuje korunka složená většinou ze šesti okvětních plátků. Hlavu vám ale zamotají plnokvěté odrůdy, kde tyto dvě části rozlišíte jen těžko. Ačkoliv máme zafixovanou sytě žlutou barvu jako typický odstín narcisů, spousta druhů i odrůd se barví i do různých odstínů bílé, oranžové, lehce růžové i meruňkové. A abyste to neměli tak jednoduché, ještě se při výběru odrůd můžete zaměřit i na narcisy vonné. Většina šlechtěných velkokorunných odrůd skoro vůbec nevoní, ale pokud si přivoníte ke skupině poeticus, uznáte, že vůně narcisů může směle konkurovat intenzivní vůni hyacintů či konvalinek.

Mnohem více o těchto nenáročných cibulovinách se dočtete v aktuálním vydání Flóry na zahradě, která je momentálně na stáncích. Náš časopis si můžete zakoupit na www.casopisyknihy.cz nebo v elektronické podobě na www.digiport.cz.

Text: red., foto: Shutterstock

Narcisobraní na vaší zahradě