Atraktivní a cizokrajné ruje

Cizokrajné ruje, často se pro ně používá i jméno škumpy, se v okrasných zahradách vysazují ve dvou výrazně odlišných rodech, které však mají společnou vlastnost: na podzim mění barvu svých listů, proto zaujmou i po sezoně.

Ruj vlasatá

Cotinus coggygria

Její největší ozdobou jsou obláčkovitá narůžovělá květenství, která se na dřevině objevují na přelomu jara a léta, bývají také vyhledávaným doplňkem letních kytic. Na podzim vyniknou okrouhlé listy rostliny, což platí zejména pro odrůdy v purpurových odstínech, například ‘Royal Purple’, s poklesem teplot se jejich vybarvení proměňuje do sytě fialovooranžové.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Rostlina potřebuje teplé stanoviště a vápenitou půdu, lépe se jí daří na chráněných místech, například u domu poblíž teras.

Ruj orobincová

Rhus typhina

Tento druh zdobí zahradu svými zářivě oranžovými listy, které bývají dlouhé až půl metru. Typické jsou pro tuto severoamerickou dřevinu i mohutné červené plody, která na stromku drží přes celou zimu. Setkat se můžete s jejím starším označením ocetná, neboť se kdysi plody přidávaly do octa, aby zdůraznily jeho chuť. Tekutina, která z obou druhů vytéká, je jedovatá.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Škumpa orobincová se řadí mezi invazivní rostliny, které dokážou zaplevelit zahradu. Proto ji musíte nejen pravidelně stříhat, ale i odstraňovat okolní výhonky.

 

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock, profimedia.cz

 

Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2017.

Atraktivní a cizokrajné ruje