Zmarlika Jidášova

Rubrika: Listnáče

Dřevina, která zaujme neobvyklým názvem, má rozhodně co nabídnout a díky menším kultivarům ji lze pěstovat i v zahradách.

Zmarliky rozkvétají před olistěním, intenzivní barva květů tak ještě více vynikne.

Zmarliky rozkvétají před
olistěním, intenzivní barva květů tak ještě více vynikne.

Zmarliky (Cercis) pocházejí z jižní Evropy, z Číny a Kanady, kde rostou jako nenáročné keře nebo malé stromy. Dříve se řadily mezi bobovité (Leguminosae), dnes patří do čeledi sapanovitých (Caesalpiniaceae) – i takhle se projevuje vědecké bádání. Mají krásné tmavě zelené listy, na rubu až modrozelené. Některé odrůdy se vyznačují tmavě purpurovými listy (‘Forest Pansy’). Na podzim se vybarvují dožluta. U určitých druhů jsou listy srdčité (C. canadensis), u zmarliky Jidášovy (C. siliquastrum) jsou spíše okrouhlé. Nejkrásnější jsou na zmarlikách jejich sytě růžové květy. Každého pozorovatele jistě zaujme, že vyrůstají ze starých větviček, někdy dokonce i ze silných kosterních větví. Tento jev se objevuje právě na zmarlice Jidášově, u níž chomáčky květů vyrůstají ze starého dřeva. Zmarliky rozkvétají před olistěním, intenzivní barva květů tak ještě více vynikne. Z květů se vyvinou zelené ploché lusky, dlouhé asi deset centimetrů. Jižní národy je přidávají do salátů, kterým dodají nejen chuť, ale i vůni. V kanadských kuchyních se využívají i květy zmarliky.

Co potřebuje
Zmarliky jsou teplomilné, ve své domovině někdy rostou i na vysloveně suchých skalnatých místech, pěstovat je lze ale i u nás. Jejich citlivost na mrazy se snižuje s věkem – mladé stromky potřebují ochranu, starší už nikoli. Vždy by se ale měly vysazovat na teplá chráněná místa stranou mrazových kotlin nebo proluk, v nichž vane chladný vítr. Na zimu je třeba chránit kořeny vrstvou listí. Pokud zmarlika Jidášova namrzne, výborně zregeneruje. Nesnáší však přesazování a špatně se také množí.

Kam se hodí
Nejlepší je pro zmarliku humózní propustná půda s dostatkem vápníku. Dobře tedy poroste v každé kvalitnější zahradní půdě, neměla by však být jílovitá a studená. Zmarlika vynikne jako solitéra, často se ale vysazuje do popředí živých plotů nebo vyšších jehličnanů, které ji
z návětrné strany chrání před chladným větrem a vytvoří tak pro ni příznivé mikroklima. Vhodná je i výsadba před dlouho osluněnou (J, JZ) stěnou domu.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ

Zmarlika Jidášova

 

Zmarlika Jidášova