Vysaďte si živý plot a pečujte o něj správně

Živý plot vás ochrání před prachem i hlukem a může mít mnoho podob. Je pro vás důležité obklopit se různorodostí barev a druhů? Nebo vám jde o nenáročnou clonu? Pojďme se podívat i na to, jak vybrat nůžky na živý plot, jakou bude potřebovat péči, a jak k živému plotu němu přistupovat z dlouhodobého hlediska.


Nenáročný živý plot

Nejčastější volbou českých zahradníků je výsadba plotu ze zeravů či cypřišovců. Tyto dřeviny jsou cenově dostupné, nenáročné a rostou velmi rychle. Do této kategorie je vhodné zařadit i buxusy, které můžete stříhat do různých tvarů a vytvoří spíše nižší plot.

Zerav (Thuja) – klasika, ať už nenáviděná, nebo milovaná. Objektivně vzato se jedná o stálezelenou, rychlerostoucí, snadno tvarovatelnou a velmi odolnou dřevinu.

Cypřišovec – stálezelný, rychlerostoucí, 25metrový jehličnan. Je mrazudvzdorný, snadno množitelný, avšak někomu může způsobit podobné kožní reakce jako jedovatý tis.

Bambusový plot

Bambusový živý plot je vysoký, oku lahodící a má mnoho dalšího využití. Při výběru dejte pozor na to, aby byl co nejvíce mrazuvzdorný.

Volně rostoucí živý plot

Volně rostoucí živé ploty, které nevyžadují řez. Řadíme mezi ně trnky, mišpule, muchovníky, šípkové růže, ptačí zoby, tavolníky, zlatice, hortenzie i šeříky.

Jalovec – nejčastěji čínský, který roste rychle, má šíři až 3 metry. Neměl by přijít na zahradu, kde se nachází hrušeň (kvůli houbě, která způsobuje rez hrušňovou).

Listnatý živý plot

Živý plot tvořený ze směsi listnatých keřů a stromů. Zasaďte si na zahradu ptačí zob, habr, či bobkovišně. Ze stromů můžete zvolit javory, buky, jilmy nebo třeba dříny. Na pestrosti přidáte třeba dřišťálem, skalníkem, pámelníkem, tavolníkem, hlohem, mochnou i meruzalkou.

Ptačí zob – další z nenáročných keřů, kterému nevadí ani městské znečištění. Je stálezelený, svou hustotou nepropustný, nenáročný na kvalitu půdy a snášející nízké teploty. Potřebuje pravidelný řez.

Mochnovec – velmi krásné nízké ploty, žluté lístky. Nenáročný, lehce invazivní. Odolný, má rád výživnější půdu.

Hloh – opadavý keř, na podzim krásně barevný, na jaře kvetoucí. Možno vůbec neřezat.

Dřišťál – půvabné keře, které mohou být opadavé, nebo stálezelené, vysoké 2 metry, i nízké. Nenáročné na půdu a vláhu. Různé odstíny listů a výrazné plody.

Tavolník – mnoho druhů, čínské keře s malými vonnými květy, které oceňují i včely.

Buk, habr – nenáročné na půdu, různé barvy listů. Habr je velmi nenáročný a snadno z něj vytvoříte zelenou clonu, která je i přes opadavost celoročně nepropustná. Stejně efektní jsou buky, ale hůře snášejí prořez.

Jedlý živý plot

Bez, hlošina, aronie, dřín, muchovník a mnoho dalších keřů, ze kterých můžete vytvořit spoustu pochoutek, nebo plody zobat rovnou na zahradě.

Vhodná doba pro výsadbu živého plotu

Platí jednoduché pravidlo, že pro jehličnany a stálezelené rostliny je nejlepší vysadit je v průběhu pozdního léta. Říjen a listopad jsou pak nejlepší pro opadavé stromy a keře.

Péče o živý plot

To, jakou budou rostliny vyžadovat péči, závisí na jednotlivých druzích. Všechny po výsadbě potřebují dostatečnou zálivku. Na tu je nutné nezapomínat ani v dalších letech, pokud se objeví sucho.

Hnojení

Opatrně s hnojivy s dusíkem. Na konci léta a během podzimu je nepřidávejte vůbec. Skvělé je hnojit kompostem a přidávat dřevěný popel. Do půli srpna můžete používat přírodní hnojiva z kopřiv či drůbežího trusu.

Mulčování

Díky mulčování (například mulčovací kúrou) přinesete vašemu živému plotu dostatek vláhy.

Řez

Rychlerostoucí dřeviny budete muset často prořezávat. Sice je užitečné mít rychle vysoký plot, nicméně když pouhý jeden rok zaspíte, čeká vás mnoho nečekané práce.

Správné nářadí pro údržbu živého plotu

To, aby živý plot nějak vypadal, vyžaduje péči. Aby péče bavila zahradníka i rostliny, je nutné správné nářadí. Dbejte proto na promyšlený výběr zahradnických nůžek, čas i práci ušetříte použitím nůžek na živý plot, ať už v aku, elektro, případně benzínové verzi. Své zastoupení budou mít jistě i teleskopické nůžky.

Vysaďte si živý plot a pečujte o něj správně