Kam se vypravit za krásou rostlin?

Pokukujete po tuzemských destinacích, kam byste se příští rok mohli vydat na dovolenou? Pokud si chcete přivézt nejen odpočatější já, ale také nezapomenutelný floristický zážitek, máme pro vás hned tři tipy, kde se ubytovat. Užaslé kochání předem zaručeno!

1. Japonská oáza na pražské adrese

Zkuste se Pražanů zeptat, jestli v hlavním městě mají ještě jinou japonskou zahradu než tu v Botanické zahradě v Troji – nejspíš budou jen bezradně tápat, kam vás poslat… A není divu! Unikátní zelená oáza, ve které každoročně rozvétají japonské azalky i sakury, se ukrývá téměř na okraji metropole, konkrétně v areálu TOP Hotelu Praha v Blažimské ulici na Praze 4 Chodově. Zahrada se skládá ze dvou stupňovitých teras a díky úctyhodné rozloze 7000 m² zvládne pojmout až 1000 návštěvníků, kteří se mohou zblízka pokochat sbírkou vzácných dřevin. Od jara do podzimu si zde úlohu nepřehlédnutelného barevné ho akcentu užívá červenolistý japonský javor, zatímco v dubnu na sebe tradičně strhávají pozornost růžové koruny sakur. O stabilní přísun uklidňující zeleně se po celý rok starají stálezelené buxusy, skalníky a tisy. Hotelu dokonce nechybí ani zimní zahrada, záměrně situovaná tak, aby hostům nabízela výhled na jezerní vodopád. Z vodních atrakcí se obvykle největšímu úžasu hostů těší zpívající fontána, kterou v letních měsících doprovází ještě působivé světelné efekty. Šumění padající vody si ostatně v TOP Hotelu Praha užijete hodně, jak venku, tak uvnitř – v souladu s prastarým asijským učením fengšuej zde fontány mají za úkol navozovat harmonii, uvolněnou náladu a spokojenost. Trochu to funguje i při pohledu na fotky, co říkáte?

foto: TOP hotel Praha

foto: TOP hotel Praha

foto: TOP hotel Praha

foto: TOP hotel Praha


2. Kapradinový ráj v centru Olomouce

V boutique hotelu s výstižným názvem Herbarium, který najdete v těsné blízkosti historického centra Olomouce, se mísí divokost lučního kvítí, moudrost přírody a výsostný klid zahrad. V ulici Dobrovského, kde dříve pustla neudržovaná zahrádkářská osada, se dnes můžete zabydlet v jednom z tematicky zařízených pokojů, podle toho, zda máte raději vlčí máky, šeříky, pivoňky, jasmín, hortenzie nebo kapradiny. Pokud do Herbaria zavítáte v létě, bude vám k dispozici i vzrostlá zahrada, kde si vedle odpočinku můžete vychutnat také dobroty z otevřeného grilu… Nebo si uspořádat soukromý piknik s výhledem na Mlýnský potok a Chrám svatého Václava. I v zimních měsících má však Herbarium po floristické stránce co nabídnout. Když pomineme rostlinná zákoutí a živé zelené stěny, interiérová výzdoba vám pravděpodobně vezme dech už během snídaně. Strop místnosti, v níž se hoteloví hosté ráno scházejí u bufetových stolů (kde na ně mimo čekají třeba svěží bylinkové pomazánky), totiž zdobí živé kapradiny. Hlavu v oblacích mívá kdekdo, ale považte: co takhle začínat dovolenou s hlavou v kapradí?

foto Herbarium boutique hotel

foto Herbarium boutique hotel


3. Moravské Toskánsko pro milovníky růží

Představte si, že se ráno probudíte přímo v srdci moravských vinohradů, obklopuje vás neuvěřitelných 25 000 m² stylové zahrady, a kdykoli máte na dosah bohaté rozárium s více než 660 růžovými keři v 65 odrůdách. Zní vám to jako sen? Pak byste si zřejmě měli zabookovat pobyt ve Šlechtitelce neboli Šlechtitelské stanici vinařské ve Velkých Pavlovicích, kde se tento snový zážitek promění ve vaši prázdninovou realitu. Jak napoví dá název objektu, Šlechtitelka rozvíjí dlouholetou tradici šlechtění různých odrůd révy vinné. Lahodný mok se zde vyrábí dodnes, což povýší váš pobyt na nevšedně zážitkový, kulinářský a zároveň poznávací. Pokud se tedy rádi kocháte vínem i jinde než ve sklepě či ve skleničce, dozajista vás nadchne ubytování ve Vinařském penzionu André, který ke Šlechtitelce patří stejně jako malé soukromé vilky v zahradách. Přímo nad penzionem se nacházejí terasy s přehlídkovou vinicí, kde majitelé nechali vysázet na 180 odrůd révy vinné. Díky popiskům se tak na vinařské stezce můžete i ledasčemu přiučit. Když zatoužíte po klidném rozjímání, relaxační zahrada, která se za poslední dekádu rozrostla na stonásobek dřívější rozlohy, na vás dýchne typickou středoitalskou estetikou. Vedle zajímavých květin a dřevin ukrývá také pozoruhodná jezírka a skalky. A výhled na slunné jižní vinice? Ten zkrátka neomrzí ani při delším pobytu. Ne nadarmo se této skvostné vinařské oblasti nedaleko Pálavy přezdívá „moravské Toskánsko“…

foto penzion Šlechtitelka

foto penzion Šlechtitelka

foto penzion Šlechtitelka

foto penzion Šlechtitelka


 

text: Veronika Košťálková, foto: TOP hotel Praha, penzion Šlechtitelka, Herbarium boutique hotel

Kam se vypravit za krásou rostlin?