Výrazné květy slézů

Listy vysokých slézů často napadá rez a poškodí je. Proto tyto květiny vysazujte společně s nízkými letničkami, které nehezké spodní části rostlin zakryjí. Vhodná jsou například krásnoočka, máky, sluncovky a podobně.

Sléz topolovka (Alcea rosea)

Sléz topolovka je nápadně vysoká rostlina, která zahradu zdobí dlouho, poslední květy v řadě barevných kombinací se rozvíjejí ještě v říjnu. Obzvlášť pěkně vypadají typy s plnými květy. Dříve se tento sléz pěstoval také jako léčivka do směsí proti kašli, dnes jde hlavně o okrasnou dvouletku, případně letničku. Říká se mu také proskurník topolovka nebo slézová růže.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Aby se vysoké stvoly slézu nepolámaly, potřebují oporu nebo je vysaďte k plotu či do velké skupiny.

 

Sléz lesní (Malva sylvestris)

Jde o nevysokou rostlinu nejčastěji s jemně fialovými, někdy i růžovobílými květy. Ty mají miskovitý tvar s podélnými proužky v tmavší barvě a objevují se až do podzimu. Dlouhé poléhavé výhony dorůstají i metrové délky. Tento sléz výborně odolává – na rozdíl od jiných druhů – rzi slézové. Proto v zahradě vypadá dobře po celou sezonu a může růst i samostatně.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Na zahradách se pěstuje jako letnička na slunných záhonech, vysévá se v dubnu přímo na místo.

 

Slézovec tříměsíční (Lavatera trimestris)

Slézovec tříměsíční je statná a bohatě kvetoucí letnička. Mívá nejčastěji sladce růžovou, ale někdy i čistě bílou barvu. Květy si ponechávají plastické rýhování, které ovšem nebývá barevně kontrastní. Tento druh se snadno pěstuje, rychle roste a je to ta pravá rostlina pro začátečníky. Často se sám vysemeňuje a na zahradě může zůstávat několik sezon. Patří do čeledi slézovitých.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Tuto květinu lze pěstovat i na plném slunci, dobře odolává suchu. Za tyto vlastnosti vděčí svému středozemnímu původu.

 

Slézovka trojklanná (Malope trifida)

Tato letnička vypadá velmi podobně jako slézovec. Má širší barevnou paletu květů s rýhováním v barvě o tón tmavší, než je jejich základní barva. Kališní lístky prosvítají pod zúženými korunními lístky. Slézovka se používá často jako doplněk vysokých rostlin, pěkně zamaskuje spodní nekvetoucí části rostlin.

TIP PRO PĚSTOVÁNÍ: Vysévat ji můžete přímo na záhon, jako ostatní druhy slézů kvete i tento druh od poloviny léta až do prvních mrazíků.

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017.

Výrazné květy slézů