Prvosenky pro pokročilé jaro

Petrklíče jsou v našich krajích doslova ztělesněním jara. A to nejen v přírodě, kde najdete typické okolíky zlatých kvítků na vlhkých loukách, ale i v zahradách, kde se pěstují především barvami hýřící zahradní odrůdy prvosenky bezlodyžné či vyšší, které však s posledními chladnými dny rychle odkvetou. S primulkami se ovšem ještě loučit nemusíte.

Prvosenky obecně potřebují vlhkou půdu a chladnější prostředí, některé ale obstojí i ve spartánských podmínkách skalek.

Prvosenky
obecně potřebují vlhkou
půdu a chladnější prostředí,
některé ale obstojí
i ve spartánských podmínkách
skalek.

S postupujícím jarem můžete snadno pěstovat i další druhy prvosenek, které vás určitě potěší. Prvosenky obecně potřebují vlhkou půdu a chladnější prostředí, některé ale obstojí i ve spartánských podmínkách skalek. Naopak asijské druhy si zamilovaly vlhké prostředí, proto budou nejlépe prospívat na březích potůčků či zahradních jezírek.

Do skalek

Pro skalky je asi nejtypičtější prvosenka nejmenší (Primula minima) rozkvétající na přelomu května a června, která roste ve spárách mezi kameny nebo tvoří nízké koberce. Tuto půvabnou miniaturu vyžadující místo s kyselou půdní reakcí ale získáte jen na skalničkářských burzách, zahradnictví ji nabízejí minimálně. Oblíbená je i úhledná prvosenka zoubkatá (P. denticulata), jejíž pravidelné okolíky fialových či bílých květů rozkvétají hned zjara. Robustnější prvosenku lysou (P. auricula) poznáte podle netypicky hladkých listů. Kvete nejčastěji v květnu a její květy lze použít i k řezu. Prvosenky lysá i zoubkatá potřebují zásaditou půdní reakci.

K vodě

Primula x bullesiana

Primula x bullesiana

U asijských prvosenek vás patrně překvapí jejich výška – druhy P. x bullesiana či P. japonica dorůstají i do 60 centimetrů. Typické je pro ně také výrazné vybarvení květů, které může být zářivě růžové nebo třeba sytě oranžové. U tuzemských druhů barvy takové intenzity nenajdete. Rovněž uspořádání květenství je nezvyklé – asijské primulky mají květy v několika přeslenech nad sebou. Prvosence P. x bullesiana rozkvétající až na konci jara bude nejlépe v humózní zahradní půdě v polostínu, časněji kvetoucí P. japonica je jako stvořená pro vlhká bahnitá místa. Oba druhy rostou i pod listnatými stromy a na jaře se dobře množí dělením.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Prvosenky pro pokročilé jaro

Prvosenky pro pokročilé jaro