Jasmín – ozdoba lednové zahrady

Zahrada i v lednu nabízí mnoho možností, jak zaujmout. Kromě všeobecně známé čemeřice ji čerstvými květy ozdobí také některé dřeviny, například jasmín nahoprutý.

JASMINUM NUDIFLORUM

Jasmín jako dřevina

jasmin1

Jasmín nahoprutý (Jasminum nudiflorum) z čeledi olivovníkovitých poznáte podle jasně zelených čtyřbokých výhonů pokrytých malými žlutými kvítky, které rozkvétají často již v prosinci. Jde o částečně pnoucí dřevinu, která se hodí také do velmi malých atrií, na treláže nebo do nádob. Lze ho použít i k zakrytí zídek. Listy se objevují až na jaře. Jako jasmín se často označuje i pustoryl (Philadelphus), který kvete bíle, a to od konce května do června. Ve skutečnosti však s jasmínem nemá nic společného, jde o dřevinu patřící mezi čeleď hortenziovitých.

Pokojový jasmín

STEPHANOTIS FLORIBUNDA

Mnozí doma pěstují pokojový jasmín (Stephanotis floribunda). Opět nemá se skutečným jasmínem nic společného, je to stálezelená liána původem z Madagaskaru, jejíž správný název je věncovec květnatý. Díky charakteristické silné vůni bílých květů se stává oblíbeným doplňkem svatebních kytic. Daří se mu nejlépe na světlém a vzdušném místě, nikoli ale na přímém slunci. Rostlině vyhovuje běžná pokojová teplota, přes zimu mu prospívá odpočinek v chladnějších prostorách, kde by teplota neměla poklesnout pod dvanáct stupňů.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz

Více informací se nachází v lednovém vydání z roku 2017.

Flora titulka_01_17

Jasmín – ozdoba lednové zahrady