Růžová zahrada

Barvy jsou při výběru rostlin velmi důležité. Platí to i pro dřeviny, zvlášť ty kvetoucí na jaře, kdy jiné druhy teprve raší. Pokud máte rádi růžovou a hledáte zajímavý keř do své zahrady, zkuste mandloně nebo lýkovce.

Mandloň nízká

Prunus tenella

Mandloň nízká se pěstuje jako okrasný nepravidelně rostlý keř, který se dá tvarovat také do nižších živých plotů, dobře obráží. Kvete v dubnu a v květnu, je velmi odolný vůči mrazu. V zahradních centrech seženete i plnokvěté kultivary.

Tip pro pěstování: Rostlině dopřejte slunečná místa a propustnou půdu s vyšším obsahem vápníku. Jinak je na pěstování nenáročná.

 

Mandloň trojlaločná

Prunus triloba

Mandloň trojlaločná – pěstuje se jako keř či nízký stromek – zaujme velkými plnými květy, které vypadají jako malé růže. Od března do dubna raší po celé délce jednoletých výhonů. Hodí se do předzahrádek a na malé pozemky, vynikne jako solitéra.

Tip pro pěstování: Mandloň trojlaločná potřebuje místo na slunci, dostatek vody a hlubokou půdu. Odkvetlé větve odřezávejte, aby dřevina založila nové.

 

Lýkovec jedovatý

Daphne mezereum

Lýkovec jedovatý má malé, zhruba centimetrové květy, vyrůstající v hustých květenstvích. Je významným zdrojem nektaru pro včely v časném jaru. Na zahradách se pěstuje i jeho bílá varianta ‘Alba’ nebo červeně kvetoucí ‘Rubra Scarlett’.

Tip pro pěstování: Jde o rostlinu, které vyhovují polostinná místa, mírně vlhké, humózní a na živiny bohaté půdy.

 

Lýkovec vonný

Daphne cneorum

Lýkovec vonný je nízký keř, dorůstající do výšky jen kolem třiceti centimetrů. Jeho listy zůstávají zelené po celý rok, od dubna do června se ale ztrácejí vedle svazků tmavě růžových, silně vonících trubkovitých květů.

Tip pro pěstování: Pěstuje se na vápencových skalkách, potřebuje propustnou půdu. Rozrůstá se, proto nechte kolem keře volný prostor zhruba metr čtvereční.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

Růžová zahrada