Zahrada snů

Zahradu snů si pravděpodobně představuje každý jinak. Zatímco pro někoho je nejlepší ta květinová, jiný sní o jednoduché a moderní, další o divoké přírodní. Která se líbí vám?

foto Shutterstock

Každé zahradničení začíná na papíře. Plán je ideální k tomu, abyste si mohli pohrát s různými variantami a možnostmi. Přece jen v návrhu se terasa mění a přestavuje mnohem snadněji než ve skutečnosti. Zároveň také dobře uvidíte, co všechno se vám na pozemek vejde – jestli bude lepší bazén, nebo jezírko? Nebo zda raději věnujete prostor dětem na hraní? Při tom také zvažte, kolik času můžete věnovat péči o zahradu, jestli tady chcete pěstovati zeleninu nebo jen drobné ovoce. A určitě si vyberte, v jakém stylu a barvách by měla být.

 

Tipy od profesionálů

Pro všechny zahrady platí, že mají-li vypadat pěkně a sladěně, měli byste dodržovat tyto tři zásady:
• Zařiďte celý prostor v jednom stylu. Minimalisticky jednoduchá předzahrádka a venkovsky zařízená zadní část nejenže nevypadají pěkně, ale také si zkomplikujte práci. Každé místo potřebuje jiné rostliny a materiály, a také různou péči.
• Naopak dobře uděláte, budete-li květiny a dřeviny i zařízení opakovat. Do zahrady to přinese klid a řád. Je lepší vsadit na liché číslo, tři keře vedle sebe vypadají lépe než dva.
• Hranatý, nebo spíše kulatý? Nejde jen o tvar stolu, ale i dalších předmětů. Pokud můžete, volte jen jeden typ. Máte-li kulatý bazén, lépe vedle něj vypadá kruhový stůl a zaoblení květináče. A naopak. Pod čtvercovou pergolu postavte hranatý obdélníkový stolek i nádoby na rostliny.

 

Důležité soukromí

Nejen ve městech je nezbytnou součástí zahrady plot. I ten si dobře naplánujte. Zatímco domů na samotě stačí takový, který bude vymezovat a ohraničovat pozemek, ve městě navíc musí chránit vaše soukromí. Vhodný materiál na jeho stavbu, ale třeba i výšku volte podle toho, jestli máte děti a zvířata. Ploty oceníte i uvnitř zahrady. Oddělíte jimi přední a zadní číst, užitkové záhony s kompostem od terasy s posezením. Sem samozřejmě nebudete volit neprůhledné betonové panely nebo kovová pole, ale pomohou tady živé ploty, oblouky porostlé růžemi nebo jinými popínavkami, nízké vyplétaní zábrany a podobně…

I když budou všichni dodržovat stejná pravidla, neznamená to, že by jedna zahrada vypadala jako druhá. Rostliny, cesty a chodníky, záhony, keře i stromy jí vždy dodají na jedinečnosti. A také styl, který zvolíte. Každý z nich mát totiž své specifické znaky a vlastnosti.

 

foto Shutterstock

Minimalistická
Jednoduchost není módní trendy. Historie minimalistických zahrad sahá až do 15. století. Objevovaly se v klášterech japonských mnichů. Ty si vystačily se čtyřmi prvky – kamenem, pískem, stromy a mechem.

 

foto Shutterstock

Venkovská
Směs různých druhů zeleniny, léčivých bylin a okrasných rostlin dodává zahradě venkovský ráz. Záhony tady bývají ohraničeny obrubníky ze dřeva, kamene, vrbových plotů. Pří vysévaní nebo vysazování různých druhů dohromady je nutné dávat pozor na to, abyste pěstovali druhy, které vyžadují stejné podmínky.

 

foto Shutterstock

Anglická
Ačkoli jsou považované za vzor krásy, ve skutečnosti typická anglická zahrada neexistuje. Spíše jde o různé styly, které jsou si svým vzhledem podobné. Většinou se snaží spojit přírodní prvky s pravidelností.

 

foto Shutterstock

Na terase
Zvlášť na malých pozemcích nebo u přízemních bytů může prakticky celou zahradu tvořit terasa. K pěstování využíváte květináče a truhlíky, musejí být dostatečně velké, aby v nich rostliny netrpěly suchem a přehříváním kořenů. Nezapomeňte na zastínění a zpravidla je třeba i treláž nebo zástěna, která vás oddělí od sousedů.

 

foto Shutterstock

Kamenná
Ačkoli se jí říká kamenná, jde o kombinaci květin a kamene. Z něj můžete postavit skalku nebo suchou zídku a osadit ji rostlinami. Vybírejte takové, které jsou nenáročné na kvalitu půdy a vodu. Hodí se sem hodí druhy milující teplo, které kámen vydává i když okolní vzduch chladne.

 

foto Shutterstock

Zeleninová
Užitková část zahrady vždy bývala oddělována a skrývána. Užitek zde měl přednost před krásou. Ovšem obliba zvýšených záhonů a společné pěstování zeleniny, bylinek a květin to změnilo.

 

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

Zahrada snů