Kopretiny pro letní rána

Není mnoho květin, které by byly v českých zahradách tak oblíbené jako nejrůznější druhy kopretin. Máme k nim upřímný a nekomplikovaný vztah spojený s prázdninami, létem, kvetoucími loukami i dětskou hrou „Má mě rád, nemá mě rád…“.

Není mnoho květin, které by byly v českých zahradách tak oblíbené jako nejrůznější druhy kopretin.

Není mnoho květin, které by byly v českých zahradách tak oblíbené jako
nejrůznější druhy kopretin.

Klasické luční kopretiny se hodí pro pěstování na květnatých loukách, které se na zahradách v současné době často zakládají, k pěstování na záhonech se ale nehodí. Jejich stonky jsou příliš jemné a bez opory ostatních bylin a trav poléhají. Často se však objevují kdekoli, kde necháváte neposečený trávník, třeba v sadech, ve vzdálenějších koutech zahrady či u chat a chalup.

V bílé

Leucanthemum maximum

Leucanthemum maximum

Velkokvěté zahradní kultivary kopretin (Leucanthemum maximum) se od svých přírodních sester liší nejen velikostí květů, ale zejména kratšími robustními stonky. Zahradní kopretiny tvoří husté kompaktní trsy, které na záhonu vydrží bez větší péče po mnoho let. Pěkné a pěstiteli oblíbené jsou formy s poloplnými květy s věnečkem kadeřavých kratších bílých plátků kolem zlatého středu. Pěstovat můžete i statnou léčivou kopretinu řimbabu (Pyrethrum parthenium) s menšími květy na pevné chocholičnaté latě.

V červené

Kopretina červená (Tanacetum coccineum, také Chrysanthemum coccineum) pochází z hornatého Kavkazu.

Kopretina červená (Tanacetum coccineum, také Chrysanthemum coccineum) pochází z hornatého Kavkazu.

Kopretina červená (Tanacetum coccineum, také Chrysanthemum coccineum) pochází z hornatého Kavkazu, díky čemuž u nás bez problémů přezimuje. Svým habitem se více podobá klasické luční kopretině – vytváří řídké trsy z tenčích a nedělených stonků s jemně dělenými zpeřenými listy a karmínově růžové květy s výrazným žlutým středem. Stejně jako ostatní druhy i květy kopretiny červené vydrží dlouho ve váze a dobře se kombinují s dalšími druhy řezaných květin.

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Kopretiny pro letní rána

Kopretiny pro letní rána