Méně časté choroby rajčat

Rajčata napadá řada chorob a škůdců. Kromě nejznámější plísně bramborové se u nich poměrně často vyskytuje i zahnívání špiček plodů, zapříčiněné nedostatkem vápníku. Co ještě může ohrozit sklizeň?


Svinování listů

Svinování spodních listů nebo také svinutka rajčat je postižení dost výrazné, ale neškodné. Setkáte se s ním hlavně ve skleníku. Jde o reakci na náhlý nástup teplého počasí v kombinaci s nízkou vzdušnou vlhkostí. Rostlina takto sníží odpar vody. Změna tvaru listů je nevratná, ale rostlinu to nepoškozuje.

 


Zelený prstenec

Zelený prstenec – setkat se můžete i s označením zelený límec – není choroba. Dochází při něm ke změně barvy plodu a v místě zůstává dužnina tuhá a nevyzrálá. Zeleným prstencem trpí některé starší odrůdy tyčkových rajčat. U těch ostatních ho způsobuje nevyrovnané hnojení s přebytkem dusíku a příliš slunce.

 


Bronzovitost rajčat

Nejčastěji se s tímto onemocněním můžete setkat na rychlených rajčatech, která se pěstují ve sklenících. Projevuje se nejdřív malými oranžovými skvrnami na spodních listech, ty pak žloutnou a rostlina zaostává v růstu. Na plodech se objevují světlejší nebo zelenavé skvrny. Jde o virovou chorobu, proti níž nelze účinně zasáhnout, postižené rostliny proto hned vytrhejte a odstraňte. Virus postihuje i další druhy zeleniny, především papriky, a také květiny pěstované ve sklenících. Ačkoli proti viru zasáhnout nejde, proti přenašeči, kterým je především teplomilná třásněnka západní (Franklinea occidentalis), ano. Zvolte vhodný insekticid, pomůže i celková dezinfekce skleníku.

 

Stolbur rajčat

Stolbur rajčat si nespletete s jinou chorobou, rostliny se hodně větví, výhony jsou nitkovité, květy deformované. Parazituje na nich fytoplazma – bakterie, kterou přenášejí křísi, což je hmyz podobný plošticím. V teplém počasí se přemnoží a napadá kulturní rostliny, kromě rajčat i brambory, lilek a papriky. Je proto třeba hubit křísy insekticidem a také porosty, kde se množí.

 


Makadlovka rajčatová

V posledních několika letech ohrožuje nejen rajčata, ale i další lilkovitovou zeleninu nový škůdce ze Španělska – makadlovka rajčatová (Tuta absoluta). Škodí její housenky, které vyžírají listová pletiva i plody. Na poškozenou rostlinu pak často zaútočí houbové choroby. Ochrana je spíše nepřímá, protože škůdce napadá hlavně rajčata ve sklenících, po sezoně je důkladně vydezinfikujte a nechte vymrznout. Pomohou také sítě ve větracích otvorech a odstraňování všech zbytků rostlin z čeledi lilkovitých hned po sklizni. Vyhubit škůdce pomůže parazitická vosička Trichogramma achaeae, zasáhnou lze chemicky přípravkem Calypso 480 SC nebo existují lepové destičky. Zvolit můžete i ekologický postřik Lepinox Plus, což je biologický prostředek proti žravým škůdcům, obsahující cizopasnou bakterii Bacillus thuringiensis.

 


Rakovina rajčat

Původcem rakoviny rajčat je houba Dydimella lycopersici žijící v půdě. Nevyskytuje se plošně, ale může způsobit značné škody. V počáteční fázi se na bázích stonku objeví černé skvrny s plodničkami hub, poté začnou černat celé, rostlina vadne a postupně usychá. Výskyt onemocnění způsobuje čerstvý nevyzrálý hnůj. Spory rakoviny mohou přežívat i v půdě, na nářadí a různých rostlinných zbytcích, často se šíří nemořeným osivem. Dbejte proto na čistotu pomůcek i zahrady. Chemické prostředky lze vybírat z fungicidů doporučených pro plíseň bramborovou a septoriovou skvrnitost, vždy jde o houbovou nákazu.

 

redakce, foto Shutterstock a profimedia.cz

Méně časté choroby rajčat