Už máte svého podzimního favorita?

Známé úsloví „V noci jsou všechny kočky černé“ by se podle zahradnických not dalo parafrázovat na „V létě jsou všechny stromy zelené“… Ale co na podzim?

foto Profimedia

Co si budeme nalhávat: podle podzimního vybarvení si stromy na zahradu vybírá málokdo. Hodí se ale vědět, které dřeviny nabízejí i tento krásný podzimní bonus. Každý listnatý strom totiž s poklesem teplot přechází do klidové fáze a nějakým způsobem mění své listy – sytě zelené zásadně neopadávají. Vysvětlení můžeme najít u rozkladu chlorofylu, který stromy v zimních měsících už zkrátka nepotřebují.

Dobrý zahradník o těchto barevných nuancích ví a umí s nimi pracovat. Krásný kontrast nabízí sousedství listnáčů s jehličnany a stálezelenými druhy, v jejichž společnosti podzimní paleta ještě více vynikne. Výborné pozadí ale vytvoří i stavby s neutrální fasádou – méně atraktivní budovy za korunou listnatého stromu i šikovně schováte.

Žluté

Habr obecný

Carpinus betulus

V zahradách se z něj vysazují husté živé ploty, leckdy i tvarované. Listy zůstávají na větvičkách velmi dlouho, často až do jara, a tak stíní pohledům po většinu roku. Na půdu vysoké nároky nemá, stačí mu i polostín.

Foto: Shutterstock

Jinan dvoulaločný

Ginkgo biloba

Podzimní žluť ještě zdůrazní nezvyklou podobu listů tohoto prastarého druhu, stojícího na pomezí jehličnatých a listnatých dřevin. Báječně se hodí do města, snáší exhalace i horko. Pěstuje se jako roubovaný, s menší korunkou.

Foto: Shutterstock

Červené

Brslen křídlatý

Euonymus alata

Pozor, tento druh netvoří známé oranžovo růžové plody jako brslen evropský, přesto vás jeho podzimní podoba uchvátí. Vysazujte jej tak, aby vynikl i jeho doširoka rozložený tvar. Potřebuje vlhčí místo.

Foto: Shutterstock

Třešeň Sargentova

Prunus sargentii

Do červena se vybarvují prakticky všechny okrasné i užitkové třešně. Nevadí jim chladnější místo ve vyšších podhorských oblastech, ale špatně snášejí suchou nebo zasolenou půdu. Neprospívají ani ve stínu.

Foto: Shutterstock

Pestrobarevné

Muchovník Lamarckův

Amelanchier lamarckii

Oblíbený univerzál ekologických zahrad nezklame ani v závěru sezony. Nejlépe se mu povede ve vlhčí půdě, může růst i v polostínu, ale více plodů dá na slunném místě. Častěji než jako strom se pěstuje ve volné keřové formě.

Foto: Shutterstock

Dřín květnatý

Cornus florida

Tato krásná dřevina se pěstuje pro svoje růžové květy, okouzlí vás ale i podzim, kdy zaujme kombinací odlišně vybarvené žilnatiny a zbytku listu. Dřín květnatý prospívá jen na vlhké půdě, sucho nesnáší.

Foto: Shutterstock

Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Už máte svého podzimního favorita?